Yağmur ve kar yağışları barajları besledi 

Trakya'nın Istranca Dağları'ndan İstanbul'a su taşıyan, Kırklareli'nin Vize ilçesindeki Kazandere ile Pabuçdere barajları, bölgedeki yağmur ve kar yağışları ile beraber dolmaya başladı. İstanbul Su
GÜNDEM 18.01.2022 15:54:00 0

İstanbul'un su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan ve 3 ay önce kuruma noktasına gelen Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Aksicim köyü yakınlarındaki Kazandere ile Pabuçdere barajları, bölgedeki yağmur ve kar yağışları ile dolmaya başladı.

 

İSKİ VERİLERİ AÇIKLADI 

 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) resmi internet sitesi verilerine göre, geçen yılın Ekim ayında doluluk oranı yüzde 8,02'ye düşen Kazandere'nin doluluk oranı yüzde 92,59'a, 3,19 olan Pabuçdere'nin ise yüzde 41,51'e yükseldi. İstanbul’a su sağlayan Trakya’daki Istrancalar Barajı’nın 22,34 olan doluluk oranı ise 86,13'e çıktı. İstanbul'un içme suyunu karşılayan 10 barajın ortalama doluluk oranı, yüzde 52,40 olarak ölçülürken, bunlardan Trakya'da bulunan Kazandere, Pabuçdere ve Istrancalar barajlarının doluluk oranı ise son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

 

“BÖLGENİN YÜKSEK KESİMLERİNDE ERİMEYEN KAR VAR”

 

Son dönemlerde yaşanan kuraklık sonrası İstanbul'un büyük oranda ihtiyacını karşılayan Kazandere ve Papuçdere barajlarında, son yağışlarla doluluk oranlarının artmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Aksicim Mahallesi muhtarı Suat Aydın, "Maalesef yaşanan kuraklıklar nedeniyle bölgemizde bulanan her iki barajda kuraklıkları hep birlikte gördük ancak bu son yağışlar ile birlikte Kazandere ve Pabuçdere barajlarındaki su seviyelerinin yükseldiğini görmek, bizleri son derece mutlu etmiştir. Halen bölgenin yüksek kesimlerinde erimeyen kar var. Onlar da eridiği zaman yine de baraj için faydalı olacağına inanıyorum" dedi. 

 

“HER TARAF DENİZ GİBİ OLDU”

 

Son yağışlarla birlikte barajların su seviyelerinin yükseldiğini belirten Aksicim Mahallesi sakinlerinden İlhan Erdem ise, "Her taraf deniz gibi oldu. Bu yazın çok kurak oldu yağmurlar yağmadı. Burası çok kuraktı. Buradan insanlar karşıdan karşıya ayakkabı ile geçebiliyordu ama şimdi botla karşıya geçebilirsin. Yağmurların yağması tabi herkesi mutlu etti. Bilhassa İstanbul’u mutlu etti. Ben çocukken buraya balık tutmaya geliyordum. Yıllar sonra buranın kuraklıktan sonra tekrar su seviyesinin yüksek olduğunu görmem beni çok mutlu etti" ifadelerini kullandı. 

 

Haber / İrem BANÇO