İlginizi Çekebilir


Türk edebiyatının usta ismi Tekirdağ'da anıldı

Türk edebiyatının önemli isimlerinden, şair, yazar, milletvekili ve büyükelçi Yahya Kemal Beyatlı'nın doğumunun 137. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ'da anma programı düzenlendi.
GÜNDEM 2.12.2021 15:03:00 0

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde bugün saat 10.00’da düzenlenen programa; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

“OSMANLI TÜRKÇESİNİ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIRDI”

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un mesajının okunmasıyla devam etti. Milli şair Yahya Kemal’ın Türk edebiyatının öncülerinden olup İstanbul şairi olması ile bilindiğini kaydeden Vali Yıldırım, “Tarihin kahramanlıklarını, sıra dışı olaylarını ve güzelliklerini kendi zamanının diliyle yansıtma anlayışı ile Osmanlı Türkçesini en iyi şekilde kullanarak ülkemize ve milletimize kalemiyle hizmet etmiş ve birçok önemli eser emanet etmiştir. Yahya Kemal Beyatlı’yı hayırla yad ediyorum. Ruhu şad olsun. Bu düşüncelerle Yahya Kemal Beyatlı’nın doğumunun 137. yıl dönümü vesilesi ile düzenlediğiniz anma programını tebrik eder, gelecek nesillerin tarih bilincine katkı sunmalarını temenni ederim. Bu güzel vesile ile bir araya gelmiş değerli misafirlerinizi en içten duygularımla selamlarım” ifadelerini kullandı.

 

ŞİİRLER OKUNDU

 

Daha sonra Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu konuşma yaptı. Ardından Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Azra Naz Darcan “Sessiz Gemi”, Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Bektaş Aslandaş ise “Deniz Türküsü” adlı şiiri okudu.

 

 

“YOLU TEKİRDAĞ İLE KESİŞEN KEMALLERDEN BİRİ”

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Kaya yaptı. Yolu Tekirdağ ile kesişen Kemallerden birinin de Yahya Kemal olduğunu belirten Kaya, “Bugün onun aziz hatırasını yad etmek üzere bir aradayız. Türk Edebiyatının büyük şairi Yahya Kemal, 137 yıl önce bugün 1884 yılında o gün Osmanlı toprağı olan Üsküp'te dünyaya geldi. Asıl adi Ahmed Âgah'tır. Soyu III. Mustafa dönemi Rumeli sancakbeyi Şehsüvar Paşa'ya dayanır ki Beyatlı soyadı da Şehsüvar kelimesinin Türkçe karşılığıdır. İlk tahsilini Üsküp'te almış, ardından Üsküp İdadisine başlamıştır. Selanik'e taşınmalarının ardından bir müddet Selanik İdadisine devam ettiyse de annesinin ölümü üzerine Üsküp'e dönmüşlerdir. Yahya Kemal'in ortaöğrenimi ailevi sebeplerle kesintiye uğramış ailesi onu İstanbul'a göndermiştir. Bu sırada Paris'e gitmiş ve orada eğitim almıştır. Paris'te bulunduğu yıllarda Avrupa'yı gezmiş, Londra'da bulunmuş, Avrupa'nın siyasi hareketlerinden etkilenmiştir. İstanbul'da çeşitli kurumlarda Bati Edebiyatı ve Türk Edebiyatı dersleri verdi. 1922'de Lozan barış müzakerelerine müşavir delege olarak katıldı.

 

“KÜÇÜK YAŞTA ŞİİRLER YAZDI”

 

Yahya Kemal’in yurda döndüğünde II. Dönem milletvekili olarak meclise girdiğini kaydeden Kaya, “Varşova, Madrid ve Lizbon'da orta elçi olarak görev yaptı. 1933'te yurda döndü. Yozgat milletvekili oldu. Ardından iki dönem Tekirdağ milletvekilliği yaptı. 1942'de İstanbul milletvekili oldu. Yeni kurulan Pakistan'a ilk büyükelçi oldu. 1949'da emekli olarak yurda döndü. Tedavi için birkaç kez Paris'e gitti. 1 Kasım 1958'de Cerrahpaşa Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. Mezarı Rumeli Kabristanındadır. Daha eğitiminin başlarında Tanzimat Dönemi Türk edebiyatının şöhretli yazar ve şairlerini takip etmiş, küçük yaşta şiirler yazmıştır. Ardından Servet-i Fünun yazar ve şairlerini takip etmiştir. Onun edebi yaşamında Paris'te geçirdiği yılların derin tesiri olmuştur. Orada Batı edebiyatını takip etmiştir. Fransız tarihçi Albert Sorelden çok etkilenmiştir. ‘İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar’ diyen, Tekirdağ'ımızın önemli değerlerinden biri olan büyük şair Yahya Kemal Beyatlı'yı rahmet ve özlemle anıyoruz. Bu vesileyle Tekirdağ'la yolları kesişmiş Türk büyüklerini de saygı ve rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

KONSER SUNULDU

 

Konuşmaların ardından Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Şefi Salih Demirci tarafından Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerinden uyarlanan eserlerin yer aldığı bir konser sunuldu.

 

SERGİYİ GEZDİLER

 

Ardından Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri, Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonu’nda Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt’un koleksiyonundan oluşan “Yahya Kemal Beyatlı Konulu Fotoğraf Sergisi” ile Namık Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yahya Kemal Beyatlı ile İlgili Kitaplar Sergisini” gezdiler.

 

Haber / İrem BANÇO