İlginizi Çekebilir


Sarıgül: Bu çağrı siyasi değil, vicdani bir çağrı

Çorlu’ya gelen Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Çorlu Kapalı Cezaevi önünde yaptığı açıklamada af çağrısını yineledi.
GÜNDEM 5.08.2022 15:03:00 0

Bu çağrının siyasi değil vicdani bir çağrı olduğunu söyleyen Sarıgül, “Bu af çağrımızı siyasi değil vicdani sebeplerle yapıyoruz. Toplumsal barışa, adalete ve sosyal huzura katkıda bulunmak istiyoruz. Adaletsizliğe uğramış, haksızlığa uğramış, bir kişi bile varsa onun için, hak yerini bulsun istiyoruz. Ülkemizde kardeşlik olsun, barış olsun, analar, evlatlarına, yavrular babalarına, eşler yuvalarına kavuşsun istiyoruz” dedi. 


Kader mahkûmlarından ve ailelerinden aldığı bilgilere, öğrendiği sorunlara sessiz kalamadığını ve 9 Nisan’da bir af çağrısında bulunduğunu anımsatan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “O günden beridir bu çağrıyı tekrarlıyorum. Bugün de bu amaçla Çorlu cezaevinin önündeyim. Yaptığım af çağrısının üç gerekçesi var: Toplum gergin, huzursuz, mutsuz, yüzler gülmüyor. Toplumsal bir kucaklaşmaya ihtiyaç var. Siyasi partiler olarak, bu ortamın sağlanmasına öncülük yapmalıyız. Cezaevlerinin 270 bin kapasitesi var. 320 binden fazla tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 7 kişilik koğuşlarda 30 - 40 kişi kalıyor. Cezaevleri bırakın ıslah etmeyi en temel ihtiyaçları dahi karşılayamıyor. Adli bir hata nedeniyle, haksız yere cezaevine düşen, işlediği suçla, aldığı ceza arasında orantısızlık olan mahkûmlar var. Bu durum adalet duygusunu zedeliyor” dedi. 


“AFFET TÜRKİYE”


Bütün siyasi partilere çağrıda bulunan Sarıgül, “Gelin, bir af çıkaralım. Adı da ‘toplumsal barış’ affı olsun. Devletimizin güçlü ve adil olduğunu, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olduğunu gösterelim. Cezaevlerinden çıkacak insanlara da maddi, manevi, psikolojik, destek verelim. Onlara sahip çıkalım. Çorlu Cezaevi önünden Türkiye’min vicdanına sesleniyorum: ‘Affet Türkiye!’ diyorum. Anaların hasretini dindirmek için affet. Çocukları sevindirmek için affet. Haksızlığa uğramışlar için affet. Geçmişi geride bırakmak için affet. Dünün yaralarını kapatmak için affet” dedi. 


SİYASİ DEĞİL VİCDANİ BİR ÇAĞRI


Bu çağrının siyasi değil vicdani bir çağrı olduğunu söyleyen Sarıgül, “Bu af çağrımızı siyasi değil vicdani sebeplerle yapıyoruz. Toplumsal barışa, adalete ve sosyal huzura katkıda bulunmak istiyoruz. Adaletsizliğe uğramış, haksızlığa uğramış, bir kişi bile varsa onun için, hak yerini bulsun istiyoruz. Ülkemizde kardeşlik olsun, barış olsun, analar, evlatlarına, yavrular babalarına, eşler yuvalarına kavuşsun istiyoruz” diye konuştu. 


“EYT’LİLERİN YANINDAYIZ”


EYT’lilerle ilgili de konuşan Mustafa Sarıgül, “Buradan AK Parti Meclis grubu yönetimine çağrıda bulunuyorum. TBMM’yi EYT konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağırın. Ekim ayını, yıl sonunu, seçim takvimini beklemeden bu sorunu çözün. Sorunu çözerken de -formül adı altında- yeni mağduriyetler yaratmayın. Türkiye Değişim Partisi olarak, yılmadan bıkmadan, kırmadan, dökmeden, anayasal haklarını kullanarak hak arama mücadelesi veren EYT’lilerin yanındayız” ifadelerini kullandı. 


“KUCAKLAŞMAK, HELALLEŞMEK İYİDİR”


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun helalleşme kapsamında Şırnak’ın Uludere ilçesine gitmesini olumlu bulduğunu ve önemsediğini söyleyen Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi olarak dünya barışına ve ülke barışına hizmet eden yarayan her hareketi destekleriz. Kucaklaşmak, helalleşmek iyidir. Türkiye Değişim Partisi mağrurların değil mağdurların yanındadır. O olayda 34 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 19’u çocuktu. Çok üzücü bir olaydı. Hepsine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerin acısını hissediyor ve paylaşıyorum. Hatırlarsanız, olayın ardından “yanlış istihbarat” tartışmaları yaşanmıştı.  Arkasında ABD parmağı olduğu konuşulmuştu. Amerikan ve Fransız gazetelerinde buna dair haberler çıkmıştı. Ben hem bu olayın hem de geçen ay Zaho’da yaşanan olayın arkasında ABD olduğunu düşünüyorum. ABD, buna benzer olayları dünyanın her yerinde yapan bir ülkedir. Sicili bu tip olaylarla doludur. Yıllar sonra da bunu da itiraf ederler. Dünyada insanlığa yakışmayan ne kadar olay varsa içinde veya arkasında ABD vardır. Hep söyledim. Bugün bir kez daha söylüyorum: Türk- Kürt kardeştir. ABD kalleştir” dedi. 


Haber / Gülveren ALTUNOĞLU