Rahim ağzı kanserinden korunma yolları

Jinekoloji Uzmanı Prof. Dr. İlkkan Dünder, ocak ayının rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Rahim ağzı kanseri nedeniyle her iki da
YAŞAM SAĞLIK 17.01.2022 13:48:00 0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda 4’üncü sırada görülen bir kanser türü olan serviks yani rahim ağzı kanseri nedeniyle, her iki dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanserinden korunma yollarını ve tedavi süreçlerini anlatan Prof. Dr. İlkkan Dünder, serviks kanserlerinin erken dönemlerinde genellikle bir belirti görülmediğini ifade ederek “Hastaların şikayetleri arasında; vajinal akıntı, damla tarzında adet dışı kanamalar, kanlı akıntılar, cinsel temas sonrası kanama daha sıklıkla yer alıyor. İleri aşamalarda ise bu şikayetlerin yanısıra halsizlik, kilo kaybı, kasık-bel ağrısı, bacaklarda şişlik gibi bulgular geliyor” dedi.

 

HPV AŞISI, RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMANIN EN ÖNEMLİ YOLU

 

HPV’nin gerek serviks kanserinin gerekse serviks kanserinin öncü lezyonlarının nedeni olduğunu belirten Prof. Dr. Dünder, günümüzde serviks kanserinin yüzde 99 nedeni olarak HPV’nin kabul edildiğini söyledi. Serviks kanserinden korunmak için alınabilecek en önemli tedbirin HPV aşısı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dünder, “Yaklaşık 15 yıldır dünyada güvenle kullanılan ve mükemmel sonuçlar alınan HPV aşısı sayesinde, rahim ağzı kanseri tanısı konan hasta sayısı günbegün azalıyor. En büyük beklentimiz ise HPV aşısı sayesende bu hastalığın yok olması. Aşının yanı sıra; monogamik (tek eşli) cinsel yaşam, prezervatif kullanımı, hijyene dikkat etmek, sigara ve benzerleri maddelerden uzak durmak, bağışıklık sistemini yüksek tutmak ve düşürebilecek nedenlerden uzak durmak bu hastalığa yakalanma riskini en aza indiren etkenler arasında” diye konuştu.

 

ERKEN TANI İÇİN NELER YAPILMALI?

 

Prof. Dr. Dünder, rahim ağzı kanserinin tanı ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi: “Serviks kanserinin erken tanısı için; düzenli jinekolog kontrollerine gitmek, belli aralıklar ile ‘smear testi’ yaptırmak, HPV varlığına baktırmak çok önemli. Olası şüpheli bir durumda ‘kolposkopi’ yaptırılması ve gerekirse bu işlem yapılırken biyopsi alınarak tanının kesinleştirilmesi gerekiyor. Serviks kanseri, erken evrelerde cerrahi yöntemler ile daha ileri evrelerde ise kemoterapi ve radyoterapinin birlikte uygulanmasıyla tedavi ediliyor. Tedavi süreçlerini takiben, düzenli kontrollere gitmek de büyük önem taşıyor.”

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU