Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı anlatıldı

KOSGEB tarafından başlatılan ve son başvuru tarihi 31 Mart 2022 olan, 'Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'na ilişkin Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB Tekirdağ Kuzey Müd?
GÜNDEM 19.01.2022 11:47:00 0

Toplantıya; Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Serkan Ercan, KOSGEB Tekirdağ Kuzey Müdürü Şule Alkış, bölgedeki işletme ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda; KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Serkan Ercan ve KOSGEB Tekirdağ Kuzey Müdürü Şule Alkış tarafından konu ile ilgili katılımcılara bilgiler verildi. 

 

DESTEĞİN AMACI

 

KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programının amacı; MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.

 

BAŞVURU ŞARTLARI

 

Covid-19 salgınından önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ’ler başvuru yapabilecek. 2019 yılında asgari 75 bin TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacak. Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar: Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olmalıdır. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır. 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır. Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.

 

BAŞVURU YERİ

 

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.  Program başvuruları 31 Mart’a kadar yapılabilecek. 

 

GERİ ÖDEME

 

Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecek.

 

Haber / Menşure KARDEŞ