Kitabını Rektör Tabakoğlu'na takdim etti

Trakya Üniversitesi Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı Programı doktora öğrencisi Merve İstil, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu ziyaret ederek "Cumhuriyet'in İlanından Sonra Edirne'de
GÜNDEM 25.01.2022 12:28:00 0

Paradigma Yayınlarından çıkan ve Osmanlı Devleti’ne uzun yıllar başkentlik yapan Edirne’nin kozmopolit yapısının önemli bir parçası olan Edirneli Yahudileri’ni ele aldığı eseri hakkında bilgiler veren Merve İstil, “Edirne’nin kozmopolit yapısı içinde bulunan etnik gruplar olarak Türkler, Rumlar, Bulgarlar, Yahudiler ve Ermenileri saymak mümkündür. Bunda kentin, Osmanlı dönemindeki stratejik önemi ve idari bir kent olmayı sürdürmesi önemli bir etkendir. İnceleme konumuz olan Edirne Yahudileri, kentin hatırı sayılır bir azınlık grubunu olmuştur” dedi. 

 

“TİCARET HAYATINDA ÖNEMLİ ROL OYNAMIŞLARDIR”

 

Edirne’nin Osmanlı Devleti tarafından fethedildiğinde kentte az sayıda Yahudi’nin varlığının bilinmekte olduğunu kaydeden İstil, “Ortaçağ Avrupası’nda Yahudilere yönelik baskı, zulüm, zorla din değiştirme ve göç ettirme faaliyetlerinin neticesinde pek çok Yahudi yönünü doğuya ve Osmanlı topraklarına doğru çevirmiş; Edirne, Selanik, İstanbul, İzmir gibi şehirlere göç etmişlerdir. Bu şehirlere yerleşen Yahudiler, hem dil bilmelerinden hem de daha önce yaşamış oldukları bölgelerde genelde ticaretle ilgilendikleri için Osmanlı’nın ticaret hayatında önemli rol oynamışlardır” ifadelerini kullandı.

 

“HAYATIN HER ALANINDA VARLIK GÖSTERDİLER”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sonrası mübadele neticesinde diğer azınlıkların nüfusunda azalma olmasına rağmen Yahudilerin Edirne’de bir müddet daha yaşamaya devam ettiğini ifade eden Merve İstil, “Ancak zamanla Yahudi nüfusu da azalmıştır. Edirneli Yahudiler kentin müziğinden yemek kültürüne, sporundan ticaretine kadar sosyokültürel hayatın her alanında varlık göstermişlerdir. İşte bu nedenlerden dolayı kent tarihine ışık tutabilmek adına bu konu ile ilgili Dr. Öğr. Üyesi Sabri Can Sannav hocamın danışmanlığında bir yüksek lisans tezi hazırladık. Şehir tarihi çalışmalarının önem kazanması, yıllarca başkent olmuş Edirne’nin tarihinin objektif ve detaylı bir şekilde çalışılabilmesi ümidi ile çalışmamızı kitaplaştırmaya karar verdik” şeklinde konuştu.

 

“HER ALANDA KATKI SAĞLAMAYA ÖNEM VERİYORUZ”

 

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, kitabı kent tarihi açısından oldukça önemli bulduğunu belirterek “Üniversitemizin en büyük misyonu Balkanlardır, Balkanlara açılan kapı olma noktasında, tarihî ve kültürel birikimi nedeniyle Edirne’miz ayrı bir yere sahiptir. Üniversiteler, bulunduğu kente katkılar verdiği ve kentle iç içe olduğu sürece kurum aidiyeti ve şehir ile olan bağları daha da güçlenir. Trakya Üniversitesi olarak Edirne’ye de her alanda katkı sağlamaya önem veriyoruz. Kent tarihi için hazırlamış olduğu bu çalışma için de öğrencimiz Merve İstil’i ve danışmanı Sabri Can Sannav’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

 

Haber / Erdal AYDIN