Kırklarelili üreticiler için alternatif; Aspir bitkisi

Tarım alanında yaptığı çalışmalar ve yazdığı yazılar ile tanınan Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy’u ziyaret etti.
GÜNDEM 24.05.2022 14:36:00 0

Aspir bitkisinin, ülkemizde yetişebilen önemli yağlı tohumlu bitkilerden biri olduğunu ve 80-100 cm arasında boylanabildiğini kaydeden İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, “Dikenli ve dikensiz formları bulunmakta olup, dikenli formların dikensizlere göre daha fazla yağ içermektedir. Sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçeklere sahiptir. Tohumları; beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler şeklindedir. Dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturan, renkli çiçekleri gıda ve kumaş boyası olarak kullanılır” dedi.

KÜSPESİ HAYVAN YEMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Aspir bitkisini tohumlarında yüzde 30-50 arasında yağ bulunduğunu da kaydeden Aksoy, “Linoleik (Omega-6) ve Oleik (Omega-9, zeytinyağı kalitesinde) olmak üzere 2 ayrı tipi olan, yağı yemeklik olarak kaliteli, biodizel yapımında da kullanılabilen, küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilen, kuraklığa dayanıklı, yazlık karakterde ve ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün yağ bitkisidir. Ülkemizin bitkisel yağ ihtiyacının karşılanmasında yağlık bitkiler arasında değerlendirilebilecek olan aspir; aynı zamanda bölgemizdeki ağırlıklı ürün deseninin içerisinde önemli bir münavebe bitkisi olarak yer alabilir” ifadelerini kullandı.

 

“ÖZEL ALET VE EKİPMANA GEREK YOK”

“Bölgemizde tarımı yapılmamasına rağmen bu bitkinin tarımı çok kolay yapılabilmektedir” diyen Aksoy, “Aspir tarımı için özel alet ekipmana gerek duyulmamaktadır. Toprak işlemeden harman ve hasada kadar geçen sürede ilimizde yaygın olarak yapılan hububat ve ayçiçeği tarımında kullanılan her türlü alet ekipman ile üretimi rahatlıkla yapılabileceğinden üreticiler açısından ilave bir yatırım maliyeti de gerektirmemektedir” şeklinde konuştu.

Haber / Furkan DURAN