Kılıç ve Aksoy yanan ahırda incelemelerde bulundu  

Kırklareli Vize'de büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Kemal Bozaran'a ait samanlık ve ahırda ilk belirlemelere göre elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangÄ
GÜNDEM 19.01.2022 11:50:00 0

Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in talimatlarıyla Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç ve Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, olay yerine giderek, yangın söndürme çalışmaları ve zarar-ziyan çalışmalarını yerinde takip etti. 

 

TARSİM’İN ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ ANLAŞILMALI 

 

Yanan ahırda incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Aksoy, yaraların sarılması için her zaman çiftçinin yanında olduklarını vurgulayarak, çiftçileri doğal afetlere ve yangınlara karşı mutlaka TARSİM sigortası yaptırmaları konusunda da uyararak, "Devlet olarak her daim yanınızdayız. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Son günlerde yaşadığımız bu ve benzeri olaylar da gösteriliyor ki üretici ve yetiştiricilerimiz TARSİM'in önemini ve gerekliliğini anlayarak ona göre tedbir almalı” dedi. 

 

AHIR PLANLAMASI VE BARINAK KOŞULLARI ÖNEMLİ 

 

Aksoy, hayvancılıkta ahır planlaması ve barınak koşullarının hayvan sağlığı ve refahındaki önemine de vurgu yaparak, "Hayvancılık İşletmelerinde kullanılan elektrik bağlantısı ve bağlantı ekipmanlarının periyodik bakımlarının yapılması hayati öneme sahiptir. Elektrik sistemi parçalarının yangın tehlikesi sebebi ile işletmelerde bulunan saman ve ahşap yapı ekipmanlarına yakın montajının yapılmaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

 

TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 

 

Hayvan refahı açısından işletmede oluşabilecek kazaların düşünülerek barınak kapılarının dışarı açılabilen yapıya kavuşturulması, ıslak zemin ve elektrik hatlarının temasının önlenmesi, hayvanların sıkışık olarak bir arada bulundurulmaması acil durumlarda hayvanların barınaktan hızlı ve güvenli tahliyesinin planlaması açısından hayati olduğuna da değinen Aksoy, “Ruhsat sahibi olmayan hayvancılık işletmelerimizin yetkili kurumlarımıza müracaatı ile ruhsat almaları ve daha güvenilir bir yapı ile faaliyetlerini sürdürmeleri önemlidir. Hayvanlarımızın barındığı yerlerin hava sirkülasyonuna özen gösterilmesi hayvan refahı ve hastalıklar açısından da önem arz etmektedir" dedi. Tespit çalışmalarının devam ettiği belirtildi. 

 

Haber / İrem BANÇO