Geç kalmadan bağışıklığınızı güçlendirin

COVID-19 virüsünün son varyantı olan Omicron Varyantı hakkında önemli bilgiler paylaşan Optimed Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, "Aşı hem siz
YAŞAM SAĞLIK 21.01.2022 11:40:00 0

Optimed Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, COVID-19 virüsünün son varyantı olan Omicron Varyantı hakkında bilgi verdi. 

 

ETKİSİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

 

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan COVID-19’un, aradan 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen etkisini sürdürmeye devam ettiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, “Her ne kadar bilim insanları aşı başta olmak üzere COVID-19’u tamamen ortadan kaldırmak için var güçleriyle çalışsalar da COVİD-19 virüsü ilk ortaya çıktığı andan itibaren günümüze kadar sürekli değişimler geçirip yeni varyantlar oluşturarak etkisini sürdürmeye devam ediyor” dedi. 

 

AŞI HEM SİZİ HEM DE SEVDİKLERİNİZİ KORUYOR

 

Omicron Varyantının, önceki varyantlara kıyasla hem daha bulaşıcı hem de antikorlardan daha az etkilenen bir varyant olduğunu kaydeden Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, “Bu özellikleri nedeniyle aşılanan ve/veya hastalığı daha önce geçirmiş kişilerde COVID-19’un gelişmesine ve dünya genelinde olguların hızla artmasına neden olmaktadır. Omicron Varyantı’nın yayılımının önlenmesi ve bireylerin hastalıktan korunabilmesi için bağışıklık yanıtının güçlü olması gerekmektedir. Hala COVID-19’a karşı uygulanmakta olan aşıların etkinliği azalmakla beraber devam etmektedir. Yapılan çalışmalar hatırlatma dozlarının uygulanmasının korunmayı belirgin olarak artırdığını göstermektedir. Aşı hem sizi hem de sevdiklerinizi korumaktadır. Geç kalmadan bağışıklığınızı güçlendirin. Şikayetleriniz ve şüpheniz varsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin” diye konuştu. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU