İlginizi Çekebilir


Ergene Atatürk Evi açıldı

Ergene Atatürk Projesi kapsamında Ergene Belediyesi tarafından yapılan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ergene Atatürk Evi'nin açılışı önceki gün yapıldı. Uygulama süresi 28 ay o
GÜNDEM 11.01.2022 14:25:00 0

Açılışa Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ergene Kaymakam Vekili Mücahit Aydoğdu, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin açılışta yaptığı konuşmada böylesine çok amaçlı bir projeye omuz verdikleri için gururlu olduğunu belirterek “Selanik’te ki evin orijinal haline sadık kalınarak birebir kopyası yapılarak hem iç mekan hem dış mekan ve iç mekandaki kullanılan malzemeler itibariyle de birebir aynısı yapılmaya çalışılmıştır. Buraya gelen misafirler geçmişi ve geleceği yaşayabileceği yerler yapılarak bir Atatürk Evi aynı zamanda yaşayan yaşatılan ve bütün çocuklarımızdan yaşlılarımıza kadar herkesin kendisine ait bir yer olarak göreceği bir Atatürk evi inşa edildi” dedi. Şahin, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

“TARİHİ BİR PROJEYE İMZA ATTIK”

 

Açılışta konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel de “Bu projeyi Trakya Kalkınma Ajansı ile ortak yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Tarihi bir projeye imza attık. Atatürk’ün doğduğu evin birebir aynı ölçülerinde Ergene ilçesinde hayata geçirmenin onurunu gurunun yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahramanlarımızın isimlerini Ergene de yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmaların ardından protokol tarafından Ergene Atatürk Evi'nin açılışı yapılarak ziyarete açıldı.  

 

YÜZDE 57’Sİ TRAKYAKA TARAFINDAN KARŞILANDI

 

Atatürk Evi ile ilgili  yapılan bilgilendirmede “Ergene Atatürk Evi projesi ile Selanik'teki evin orjinal planına sadık kalınarak, mekânsal canlandırmalarla tamamen Atatürk'ün hayatının kronolojik olarak anlatılması hedeflendi. Proje kapsamında Atatürk Evi yapım işinin yanında içerisinde oluşturulacak hatıra köşeleri için mekânsal canlandırmalarda kullanılacak 12 adet silikon heykel yapıldı. Mimari plan ve ölçülerine sadık kalmakla birlikte yaşayan müze anlayışına uygun olarak evin kullanım alanlarında istenilen temada anlatım sağlandı. Atatürk Evi zemin kat,1. Kat ve 2. Kat olmak üzere üç kattan ibaret olacak. Toplamda 318,24 metrekare olarak inşa edilen evin her katında orta bölümde bir sofa yer alıyor. Sofanın sağ ve sol taraflarında da aynı aksta yaşam alanı odalar olmak üzere toplamda 3 adet sofa, 6 adet oda, mutfak ve banyo ve tuvalet bulunuyor. Yapının giriş katında yer alan odada ilköğretim öğrencilerine ve çocuklara yönelik Atatürk'ü anlamak ve anlatmak başlığı altında ''Müzede bir gün atölyesi'' ve aktiviteler düzenlenecek. Müze girişinde bir satış standı oluşturularak Atatürk ile ilgili yazılı yayın, hediyelik eşya ve kişisel kullanım eşyalarının da hatıra olarak satışa sunulması planlanıyor. Yine aynı katta bir odada barkovizyon odası dizayn edildi ve bu odada Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar olan hayatının Türkçe ve İngilizce olarak sesli ve görsel anlatımı yapılacak. Oluşturulan Atatürk ile Hatıra Köşesi’ne gelen vatandaşlar hem Atatürk'ün silikon heykeli ile fotoğraf çekilebilecek hem de anı defterine duygu ve düşüncelerini yazabilecek. Ergene Atatürk Evi’nde yapılacak temel faaliyetler ile belirli gün ve haftalarda düzenlenecek atölye çalışmaları ve aktiviteler ile her daim Yaşayan Müze olması hedefleniyor. "Ergene Atatürk Evi Projesi" ile, il ve ilçe ziyaretçileri ve komşu illerden gelecek olan ziyaretçileri ağırlamak, Ergene Atatürk Evi Projesi başta olmak üzere Ergene Kent Müzesi ve Kütüphane, Göç Anıtı ve Kent Park gibi mekanları barındıran Kültür Adasının içinde yer alacak olan mekanlar ile geçmiş ve gelecek arasında kültürel, tarihsel ve sanatsal bir köprü kurarak yerli ve yabancı turistleri buluşturmak amaçlanıyor” denildi. Uygulama süresi 28 ay olan projenin toplam bütçesinin 1 milyon 330 bin TL olduğu ve bu bütçenin yüzde 57’sinin (750 bin TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandığı ifade edildi. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU