Damar sertliği sadece bacaklara zarar vermiyor!

Optimed Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nihad Süleymanzade, periferik arter (Atardamar tıkanıklığı) hastalığı hakkında bilgiler paylaştı.
YAŞAM SAĞLIK 26.05.2022 19:05:00 0

Periferik arter hastalığının sistemik bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Nihad Süleymanzade, “Sistemik hastalığın tanımını tüm vücudu etkileyen hastalık olarak yapabiliriz. Diğer bir deyişle periferik arter hastalığı damar sertliğine bağlı olarak arteriyel kan dolaşımının kronik ve ilerleyici bir şekilde bozulmasıdır. Periferik arter hastalığının damar sertliğinin oluşturduğu bozukluğa bağlı olduğunu söylemek mümkündür” dedi.

 

“HASTALIĞIN HABERCİSİ”

 

“Periferik arter hastalığının nedenleri arasında en başta sigara içme eylemini sayabiliriz” diyen Süleymanzade, “Genetik faktörler, fazla kilo, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı periferik arter hastalığının sebeplerindendir. Aynı zamanda kronik diyabet ve kronik hipertansiyon hastalıkları da periferik arter hastalığını tetikleyici durumdadır. İleri seviyede kontrolsüz hipertansiyon ve diyabet hastaları ilk risk grupları arasında yer almaktadır. Sağlıksız beslenen, alkol ve sigara tüketen, hareketsiz bir yaşam tarzı olan bireyler risk grubu altındadır. Belirtiler; hastalığın ilerleme sürecine, kolikliğe, hastanın yaşına, hastalığın gelişme zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ilk belirti hastanın yürüme mesafesinin düşmesidir. Diz altı ve bacak altlarında yanma, gerilme, ağrı gibi şikayetler devamı niteliğindedir. Bunun yanı sıra bacakta gelişen soğukluk, solukluk, bacak kaslarının zayıflaması, iki bacak arasındaki renk farkı, hastalık olan bacakta kılların dökülmesi ve tırnakların kırılması gibi belirtiler de aynı şekilde periferik arter hastalığının habercisidir” dedi.

 

SAĞLIK DURUMLARINI TAKİP ETMELERİ GEREKİYOR

 

“Hastaların birçoğu hastalığın ileriki evrelerinde bir sağlık kurumuna başvurmadıkları için bacaklarında iyileşmeyen yaralar oluşmaktadır” diyen Süleymanzade, “Bu noktada yaptığımız tahlil ve tetkiklerle periferik arter hastalığını saptıyoruz. Kişilerin şikayetleriyle birlikte, hastalığın ilk evrelerinde bir sağlık kurumuna başvurmaları ve kendi sağlık durumlarını takip etmeleri gerekir. Çünkü damar sertliği sadece bacağımızı etkilemez, beyne ve kalbe giden damarlar başta olmak üzere iç organlarımıza giden tüm damarlarımızı etkiler. Erken tanı, erken teşhis ve erken müdahale bu hastalıkta oldukça önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“BÜYÜK DAMARLARDA TIKANIKLIĞA YOL AÇIYOR”

 

Periferik arter hastalığından korunmak için kişilerin rutin sağlık kontrollerini yaptırmaları gerektiğinin de altını çizen Op. Dr. Nihad Süleymanzade, “Açık hava yürüyüşü yapmak bacak kaslarımızın hareket etmesini sağlayarak periferik arter hastalığını önler. Hareketsiz bir yaşam bacak kaslarının küçülmesine ve kılcal damarların oluşmasına sebep olur. Bu da ileriki zamanlarda büyük damarlarda tıkanıklığa yol açar. Bu sebeple kişiler bol bol yürüyüş yapmalı, hareket etmeli ve sağlık bir hayat tarzı benimsemelidir” ifadelerini kullandı.

 

Haber / Menşure KARDEŞ