Çevre Eğitimi müfredatına 'İklim Değişikliği' de eklendi

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokulların iki kademesinde seçmeli "çevre eğitimi" dersinin gelecek yıldan itibaren üç kademede "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" adı alt?
GÜNDEM 20.12.2021 14:13:00 0

Konuyla ilgili açıklama yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlık olarak çevre bilinci ve bu konuda farkındalığın artırılması için çok yönlü çalışmalar ve projeler yürüttüklerini ifade etti. Geleceğe dair en büyük sorun alanlarından biri olan iklim değişikliğini önlemek ve çevrenin korunması bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrencilere aktarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde "Sıfır Atık Projesi"nin yürütüldüğünü anımsatan Bakan Özer, ayrıca Bakanlık olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte pek çok çalışma yürüttüklerini de belirtti.

 

ÖĞRETMENLERE BİLGİLENDİRME YAPILACAK

 

Bakanlık olarak ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ dersine müfredatta daha fazla yer ayırmak için önemli bir adım attıklarını belirten Bakan Özer, “Türkiye'nin Paris Anlaşması'na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Millî Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye'nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik. Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla 2015'ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan 'çevre eğitimi' dersi, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6 ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak 'çevre eğitimi ve iklim değişikliği' adı altında uygulanacak. Bu kapsamda geleceğe yapılan uzun vadeli bir yatırım olarak çevre ve iklim değişikliği eğitimi, müfredatta daha geniş yer bulacak. Öğretmenlere çevre bilinci konusunda bilgilendirmeler yapacağız. Sömestr tatilinde tüm öğretmenlere iklim değişikliği, çevre bilinci, sıfır atık konularında bilgiler verilecek” dedi.

 

Haber / Şaban KARDEŞ