Çerkezköy’e Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kazandırıldı

Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne kazandırılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışına katılan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Her şeyin başı sağlık diyoruz değil mi? Sağlığın da başı ruhsal sağlık” dedi.
GÜNDEM 25.05.2022 17:31:00 0

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışı bugün saat 15.45’de yapıldı. Açılışa; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru, Çerkezköy İl Emniyet Müdürü Harun Özcan, Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Ali Filiz, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları ve çalışanlar katıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Programda konuşan Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Sayın Valimize Covid-19 süresince bize verdikleri destekler için, her an bizi motive ettikleri, yanımızda oldukları için teşekkür ederiz. Bugün de Çerkezköy’ümüzde Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizin açılışını yapıyoruz. Sayın Valimiz gelmeseydi eksik olacaktı. Yoğun programlarından fırsat bulup geldiler, bizi mutlu ettiler. Allah onlardan razı olsun. Teşekkür ediyoruz” dedi.

“SAĞLIĞIN BAŞI RUHSAL SAĞLIK”

Kalkan’ın ardından konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Her şeyin başı sağlık diyoruz değil mi? Ama sağlığın da başı ruhsal sağlık. Hep demiyor muyuz; ‘Ne olursa olsun moralinizi düzgün tutun, üzülmeyin, kafanıza takmayın, stres yapmayın’ Eğer bunları yapabilirsek sağlığımız o zaman daha iyi olur. Onun için ruhi sağlık çok çok daha önemli” ifadelerini kullandı.

 

“RUHSAL SAĞLIK KONUSU ÖN PLANA ÇIKIYOR”

Şehir hayatında ruhsal sağlık konusunun daha da ön plana çıktığını belirten Vali Yıldırım, “Biz de bu tür merkezlerin önemini çok daha fazla fark etmiş oluyoruz. Buralarda çalışan bütün arkadaşlarımızın ne kadar büyük fedakarlıklarla çalıştığını biliyoruz. Hepsini tebrik ediyorum, hepsine teşekkür ediyorum. bütün sağlık çalışanlarımıza da ‘iyi ki varsınız’ diyorum” dedi.

 

100’E YAKIN HASTAYA HİZMET VERİLİYOR

Vali Aziz Yıldırım’ın konuşmasının ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışı yapıldı. Kurdele kesiminin ardından Vali Aziz Yıldırım ve beraberindeki heyet, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ni gezerek Sorumlu Hemşire Sevil Asutay’dan bilgi aldı. Asutay, “Haftanın iki günü doktorumuz da bize eşlik ediyor. Ayaktan hasta alıyoruz. Daha önce 300’e yakın kayıtlı hastamız vardı. İki yıllık Pandemi nedeniyle boşluk oluştu ve pandemiden dolayı kapandı. Şu anda 100’e yakın hastaya hizmet veriyoruz. 9 personelimiz bulunuyor. Önce danışanları psikiyatri uzmanlarımız görüyor. İş ve işlemleri sıraya koyuyorlar. Psikolog arkadaşlarımız sosyal hizmet uzmanlarımız, ergo terapistlerimiz duruma göre onlara nezaret ediyorlar” dedi. Vali Yıldırım daha sonra Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalarla sohbet ederek dilek ve isteklerini dinledi.

Haber / İrem BANÇO