Bilimsel etkinlik eğitimleri sona erdi

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ülkemizin farklı üniversitelerinde öğrenim gören fen bilimleri öğretmen adaylarına yönelik olarak düzenlenen bilimsel etkinlik eğitimleri sona erdi. TÜBİ
GÜNDEM 15.10.2021 15:49:00 0

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı’nın ev sahipliğindeki ve Prof. Dr. Eylem Bayır'ın yürütücülüğündeki “Fen Bilimleri Öğretmen Adayları İçin Yenilikçi Öğretim Yöntem ve Ortamlarına Uygun Etkinlik Tasarlama Eğitimi'' projesinde sona gelindi.

 

17 ÜNİVERSİTEDEN 32 ÖĞRETMEN KATILDI

 

TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında düzenlenen eğitimlere, 17 farklı üniversiteden 32 fen bilimleri öğretmen adayı katıldı.

 

80 SAAT EĞİTİM VERİLDİ

 

Fen bilimleri öğretmen adaylarının, öne çıkan yenilikçi öğretim yöntem ve ortamlarına uygun etkinlik tasarlayabilmeleri için gerekli bilimsel ve güncel bilgilerle donatılması amacıyla düzenlenen eğitimlerde 16 saat teorik ve 64 saat uygulamalı olmak üzere toplam 80 saat eğitim verildi.

 

PEK ÇOK ETKİNLİK ÜRETİLDİ

 

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden çok sayıda bilim insanının görev aldığı projede, öğrencilere STEM yaklaşımı, bilimin doğası, argümantasyona dayalı öğrenme gibi tüm yenilikçi öğretim yöntem ve yaklaşımları konularında bilgiler verildi. Eğitimler kapsamında ayrıca katılımcı öğretmen adayları tarafından pek çok etkinlik üretildi.

 

“ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR VAR”

 

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Eylem Bayır, projenin kapanış töreninde yaptığı konuşmada eğitimlerin oldukça verimli ve güzel geçtiğini belirterek, projenin öğretmen adaylarına çok önemli kazanımlarının olduğunu söyledi. Eğitimlere katılan öğretmen adaylarının fen öğretimi açısından özellikle uygulamaya yönelik konularda yaşadıkları birtakım olumsuzlukları giderdiklerini belirten Prof. Dr. Eylem Bayır, mesleki gelişimleri adına önemli ilerlemeler kaydettiklerine inandığını ifade etti.

 

SERTİFİKA BELGELERİ VERİLDİ

 

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Eylem Bayır’ın Düzenleme Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı projenin düzenleme ve eğitim kurulunda ise Trakya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hüsnüye Durmaz, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özyıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Emrah Oğuzhan Dinçer, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevgi Aydın Günbatar, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Doç. Dr. Betül Demirdöğen, Kırklareli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayfer Mutlu ve Gazi Üniversitesi’nden Dr. Sevinç Nihal Yeşiloğlu yer aldı. Eğitim sonunda katılımcılara “Sertifika Belgeleri” verildi.

 

Haber / İrem BANÇO