Gelir bütçesi yüzde 161,70 oranında gerçekleşti    Albayrak, mesaiye Saray’dan başladı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    20 Ocak 2022 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Ergene Nehri’ndeki kirlilik ölümcül hastalıkları tetikliyor”

Çevre sorunları üzerine akademik çalışmalar yürüten bilim insanı Dr. Emrah Akyüz, Ergene Nehri’nde yaşanan su kirliliğinin Trakya bölgesinde kanser vakalarında artışı tetiklediğini belirterek, “Ergene Nehri’nde ortaya çıkan su kirliliği ölümcül hastalıkları tetiklemektedir. Su kirliliğinin canlı yaşamı için önemli sağlık sorunları doğurduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Nitekim bu alanda yapılmış bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, su kirliliği ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıkları tetiklemektedir” dedi.

“Ergene Nehri’ndeki kirlilik ölümcül hastalıkları tetikliyor”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 04.12.2021 17:24 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili bir ülke olduğunu, bu sebeple Türkiye’nin zengin su kaynaklarına sahip olduğunun düşünüldüğünü belirten Akyüz, “Bu bilgi kesinlikle yanlıştır çünkü deniz suyu tuzlu olduğu için insan ihtiyaçları için kullanılamaz. Bu nedenle bir ülkenin su kaynakları potansiyeli tatlı su rezervleri ile ölçülür. Tatlı su kaynakları açısından baktığımızda Türkiye’nin yeterli kaynaklara sahip olmadığı söylemek mümkündür. Ayrıca son dönemlerde sera gazlarının salınımının artması ile birlikte etkileri giderek artan küresel ısınmadan dolayı su kaynakları azalmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“HAYATİ ÖNEME SAHİP”

 

Ülkemizin ciddi bir su sorunu ile karşı karşıya olduğunu da kaydeden Akyüz, “Önümüzdeki yıllarda su sorunu yaşayacak bölgelerden bir tanesi Trakya’dır. Ergene Nehri, Trakya Bölgesi’nin az sayıda bulunan tatlı su kaynaklarından bir tanesidir. Bundan dolayı Ergene Nehri’nin korunması ve geliştirilmesi bölge halkı için hayati öneme sahiptir” dedi.

 

“1980 YILINDAN BU YANA YASA DIŞI ŞEKİLDE BIRAKILIYOR”

 

Ergene Nehri’nde yaşanan kirliliğin birçok nedeni bulunduğunu belirten Dr. Emrah Akyüz, “Bunlar içerisinde en önemlisi sanayi tesislerinin neden olduğu atıklardır. Trakya bölgesi deri, kozmetik, tekstil ve plastik fabrikalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu fabrikaların atıkları ve atık suları yaklaşık olarak 1980 yılından bu yana yasa dışı bir şekilde Ergene Nehri’ne bırakılmaktadır. Fabrika atıkları kirletici kimyasal maddeler taşımaktadır. Bu nedenle fabrika atıklarının ve atık sularının su kaynaklarına bırakılması, suyun doğal yapısını bozarak kirliliğe neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILMASI GEREKİYOR”

 

“Ergene Nehri’nde yaşanan kirliliğin ikinci en önemli sebebi ise tarımda kullanılan suni gübre ve ilaçlardır” diyen Akyüz, “Trakya Bölgesi tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bir bölgedir. Çünkü tarım açısından Türkiye’nin en zengin topraklarına sahiptir. Türkiye’de artan nüfusun besin ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayabilmek ve daha fazla ürün elde edebilmek için tarımsal faaliyetlerde kimyasal gübre ve ilaçlar kullanılmaktadır. Tarımda kullanılan kimyasal maddelerin su kaynaklarına temas etmesi Ergene Nehrinde su kirliliğini tetiklemektedir. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerin geleneksel yöntemlerle yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

“TESADÜFİ DEĞİLDİR”

 

Ergene Nehri’nde ortaya çıkan su kirliliğinin ölümcül hastalıları tetiklediğini kaydeden Akyüz, “Su kirliliğinin canlı yaşamı için önemli sağlık sorunları doğurduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Nitekim bu alanda yapılmış bilimsel çalışmalar göstermektedir ki su kirliliği ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıkları tetiklemektedir. Ergene Nehri’ndeki su kirliliğinin neden olduğu en önemli hastalık kanserdir. Kanserin en önemli nedeni hava kirliliğidir. Fakat son dönemlerde yapılan bilimsel çalışmalar su kirliliğinin de kanseri tetiklediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle Ergene Nehri’ne yaşanan su kirliliğinden dolayı Trakya bölgesinde yaşayanlar kanser hastalığı riski ile karşı karşıyadır. Nitekim son yıllarda Ergene Nehri’nin çevresinde yaşayan hanelerde kanser vakalarında ciddi artışlar meydana gelmesi tesadüfi değildir” dedi.

 

“ÇEVRE MAHKEMELERİ KURULMALI”

 

Devlete düşen en önemli görevlerden bir tanesinin çevre mahkemeleri kurması olduğunu kaydeden Akyüz, “Türkiye’de çevre fiziksel ve biyolojik unsurlarının korunması için hukuk alanında atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi çevre mahkemelerinin kurulmasıdır. Çevre sorunları teknik bir konudur. Çevre sorunları hakkında sağlıklı bir karar verilebilmesi için bu alanda teknik bilgiye sahip yargı kurumlarına, yani çevre mahkemelerine ihtiyaç vardır. Modern demokrasilerde çevre mahkemeleri giderek yaygınlaşmaktadır. Çevre sorunlarının önlenmesi ve Ergene Nehri gibi önemli su havzalarının korunabilmesi için Türkiye’nin de hukuk alanında bir adım atması, yani çevre hukuku alanında ihtisaslaşmış çevre mahkemelerinin kurulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“O BÖLGEDE YAŞAYAN HERKESİN ORTAK DEĞERİDİR”

 

“Daha önce de belirtildiği gibi Ergene Nehri tüm Trakya bölgesinin önemli su havzalarından bir tanesidir” diyen Akyüz, “Ergene Nehri o bölgede yaşayan herkesin ortak değeridir. Bölge halkının Ergene Nehri’nde kirliliğe neden olan eylemlerden kaçınması gerekmektedir. O bölgede yaşayanların evsel atıkları su kaynaklarına bırakması sonlandırılmalıdır. Ayrıca, tarımsal faaliyetlerle uğraşan bölge insanlarının tarımda kullanılan suni gübre ve ilaçların kullanılmasını sonlandırması ivedi olarak atılması gereken adımlardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

 

Haber/ Buse SERİN  

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Diş eti çekilmesini önlemek için iyi ağız bakımı şart!
‘Benimle Delirir Misin?’, Kapaklı’da sahnelendi 
Orman İşletme’den 20 yıllığına kiralandı
Epilepside Bu Belirtilere Dikkat!
Rahim ağzı kanserinden bu önerilerle korunabilirsiniz
Başkan As, şoför esnafıyla bir araya geldi
Albayrak: Tekirdağ’da yapılmamış yol kalmayacak
Sosyal Denge Sözleşmesi imzalandı
AK Partili Belediye Başkanları toplantıda bir araya geldi
Çorlu’da kasaplar denetlendi
İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 28 Ocak’ta hizmete açılacak
“Çocuklardaki fıtıklara zaman kaybetmeden müdahale edilmeli”
Sivaslılar Derneği’nden birlik ve beraberlik yemeği 
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir