Halk Akademisi kayıtları pazartesi günü başlıyor     Didem Albayrak, Türkiye’nin ve Tekirdağ’ın gururu oldu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    17 Ekim 2021 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

19 Eylül, gazilerin şeref günüdür

Mustafa Kemal Atatürk'e “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verilişinin yıl dönümü olan Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy’de de dün saat 10.00’da Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru, “Gazilerimiz kutsal Türk Devletimizin, kutsal Türk bayrağımızın bizlere emanetidir. Bir isteğiniz, ihtiyacınız olursa 24 saat cep telefonum, kapım ve gönlüm sizlere açık”  dedi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan da 19 Eylül’ün gazilerin şeref günü olduğunu ifade etti. 

19 Eylül, gazilerin şeref günüdür
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 19.09.2021 19:34 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Çerkezköy Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. 


“BUGÜNÜN HÜR VE BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETİ’NİN YOLUNU AÇTI”


Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü kutlamanın bir kez daha, derin heyecanı içerisinde olduğunu ifade eden Yarlıgan, “Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu; Anadolu’da Türk varlığını sona erdirerek kendi amaçları uğrunda topraklarımızı parçalamak isteyen işgalci Yunan ordusunu Sakarya Meydan Muharebesi’nde hezimete uğratmış, Yunan ordusu çareyi savaş meydanlarından kaçmakta bulmuştur.  Kurtuluş Savaşı’nda, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır” dedi. Bu toprakların bir daha istila edilmesine asla müsaade etmeyeceklerini, bunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kaydeden Yarlıgan, “Kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 100 yıl önce 19 Eylül 1921’de bu zaferin anısına, Sakarya Meydan Muharebesi’nin, bu zaferin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına ‘Mareşallik’ rütbesi ve Gazilik unvanı tevcih etmiştir. 19 Eylül; İstiklal Savaşı Gazilerimizin, Kore Gazilerimizin Kıbrıs Barış Harekatı Gazilerimizin, asker, polis, sivil tüm muharip gaziler ve malul gazilerimizin şeref günüdür” diye konuştu. 


“GAZİLERİMİZE VE ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ”


Gazilere de seslenen Hasan Hüseyin Yarlıgan, “Kahraman gazilerimiz sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk Milleti’ne her zaman güç ve ilham kaynağı oldunuz. Sizler için yapılan hiçbir şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı, bir bedeli olamaz. Sizler devletin, milletin, bayrağın ve bağımsızlığın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler uğrunda neleri göze alabileceğinizi gösterdiniz. Asil milletimizin esareti kabul etmeden ve bağımsızlığından taviz vermeden yaşamasının temelinde, sizin bu kutsal vatana olan aşkınız, kahramanlığınız ve cesaretiniz. Türk tarihine altın sayfalar yazdıran kahraman gazilerimiz ve şehitlerimizdir. Gönderde çekili bir bayrağımız üzerinde yaşadığımız bir vatanımız varsa bunu gazi ve şehitlerimize borçluyuz” ifadelerini kullandı. Ülkemizin bugün, dünden olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanların yoğunlaşan tehdidi altında olduğunu ifade eden Yarlıgan, “Bilinmelidir ki halkımızın ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir. Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi. Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru da törende yaptığı konuşmada “Şanlı tarihimizin destanı olan İstiklal Harbimizin en şanlı zaferlerinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu, önderi ve 20.yüzyılın en büyük devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik ve gazilik unvanı verilmiştir. O günden sonra 19 Eylül, Gaziler Günü olarak ilan edilmiştir. 2002 yılından beridir de ülkemizin her köşesinde 19 Eylül Gaziler Günü kutlanmaktadır. Gazilerimiz; bu şanlı bayrağımız, hoş sedayla okunan ezanlarımız ve vatanımız için ölüme şehitliğe gözünü kırpmadan koştukları için, onların bu güzel fedakarlığı ön planda tutularak, 19 Eylül Gaziler Günü kutlanmaktadır” dedi. 


“BU TOPRAKLARDA MÜSLÜMAN TÜRK ÇOCUKLARI SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR”


Yakın tarihimizde Çanakkale’de, Mehmet Akif'in dediği gibi tek dişi kalmış emperyalist canavarların altı dolu, üstü dolu cennet Anadolu topraklarından Müslüman Türk Milleti'ni söküp atmak istediğini anımsatan Kaymakam Duru, “Ancak Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda Müslüman Türk Milleti, tekrar  'ya istiklal ya ölüm, ya şehitlik ya gazilik, bağımsızlığımız yoksa biz de yokuz' diyerek Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayi Milliye oluşturularak, onun liderliğini de Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaparak tekrar tek dişi kalmış emperyalist canavarlara bu topraklarda Müslüman Türk Milleti'nin Müslüman Türk çocuklarının sonsuza kadar yaşayacağı bütün dünyaya ve o tek dişi kalmış emperyalist canavarlara en güzel şekilde göstererek onları bir kez daha geri püskürtmüştür. O günden bugüne, yine o tek dişi kalmış canavarlar ve içimizdeki gayri meşru çocuklarının faaliyetleri hala devam etmektedir. En yakın tarihimizde 15 Temmuz’da yine aynı bu şekilde Müslüman Türk Milleti'ne, Müslüman Türk Devleti'ne  diz çöktürmek istemişlerdir. Dünyanın en büyük 18’inci, 19’uncu ekonomisi haline gelmiş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kendi bölgesinde dünya tarihinden silip, diz çöktürmek istemişlerdir. Ancak her zaman olduğu gibi, Çanakkale'de olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi yine, Müslüman Türk Milleti'nin ferasetine çarpmışlardır. Bundan sonra da bu topraklarda Müslüman Türk çocukları sonsuza kadar yaşayacaktır. Bundan en ufak bir şüphemiz yoktur” dedi. Kaymakam Duru, “Bizim analarımız 'ya şehit ol ya gazi ol' düsturuyla bizi yetiştirirler. Biz de gözümüzü hiç kırpmadan ya şehit oluruz ya gazi oluruz, bu şanlı bayrağımız için, Türk Devleti için, ezanımız için, vatanımız için ve milletimiz için. Biz her defasında, her milli günümüzde, milli bayramlarımızda, 18 Mart’ta ve 19 Eylül’de, bütün dünyaya buradan haykırmak istiyoruz, haykırıyoruz. Tek dişi kalmış canavarlara ve onların gayri meşru çocuklarına diyoruz ki 'bu topraklarda Müslüman Türk çocukları yaşayacak.' Bu böyle bilinecek” ifadelerini kullandı. 


“DEVLETİMİZİN VE BAYRAĞIMIZIN BİZLERE EMANETİSİNİZ”


“Gazilerimiz kutsal Türk Devletimizin, kutsal Türk bayrağımızın bizlere emanetidir” diyen Kaymakam Duru, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehit yakınlarımızı ve ellerinden öpülesi gazilerimizi, devletimizin ve bayrağımızın kutsal emaneti olarak kabul ediyorum. Gönlüme böyle yazıyorum. Bütün Müslüman Türk çocukları da böyle yazacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar yaşayacaktır'. Türk çocukları sonsuza kadar yaşatacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, dava arkadaşlarına ve ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimize, gazilerimize yüce yaratandan rahmet diliyorum. Gazilerimize, mevlam sağlıklı sıhhatli uzun ömür versin.”


“24 SAAT KAPIM VE GÖNLÜM SİZLERE AÇIK”


Gazilere de seslenen Kaymakam Murat Duru, “Hepinizin ellerinden öpüyorum. Siz bizim Türkiye Cumhuriyeti'mizin ve şanlı bayrağımızın emanetisiniz. Sizlere 24 saat kapımız açık, telefonumuz 24 saat açık. Bizlere bir evladınız olarak, bir kardeşiniz olarak yaklaşın. Biz de her zaman bir baba-abi sevgisiyle yaklaşıyoruz. Bir isteğiniz, ihtiyacınız olursa 24 saat cep telefonum, kapım ve gönlüm sizlere açık. Ben de sizleri inşallah teker teker ziyaret edeceğim. Sizlerle sevgimizi saygımızı paylaşacağız” dedi. Kaymakam Murat Duru’nun konuşmasının ardından tören sona erdi. Törene Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Belediye Başkanı Vahap Akay, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erdinç Uzun, Çerkezköy Emniyet Müdürü Ferhat Akın, AK Parti İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, İYİ Parti İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ve gaziler, Türk Ocakları Çerkezköy Şube Başkanı Burak Candaş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı. 


Haber / Gülveren ALTUNOĞLU
 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Çerkezköy bir değerini daha kaybetti
12 şüpheli adliyeye sevk edildi
Yel, Akay'a çağrıda bulundu
Babanın Oğlu Kemal yine kırdı geçirdi
Tredaş’tan elektrik kesintisi uyarısı
28 ilde çekirge operasyonu; 190 gözaltı
Başkan Albayrak, Bahçeağıl’daki çalışmaları inceledi
Otomobil kontrolden çıktı: 3 ölü
“AK Parti’de yeri doldurulamayacak tek kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır”
Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, 5’inci kez kapılarını açacak
27 avcıya idari işlem yapıldı
Yunus Emre Durgaç Camii’nin açılışı yapıldı
Geleneksel Keşkek Şenliği’nin bu yıl 4’üncüsü yapıldı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir