Halk Akademisi kayıtları pazartesi günü başlıyor     Didem Albayrak, Türkiye’nin ve Tekirdağ’ın gururu oldu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    17 Ekim 2021 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Çerkezköy’de İlköğretim Haftası kutlandı

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının başlangıcı ve İlköğretim Haftası dolayısıyla Çerkezköy Tepe İlkokulu’nda kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Kaymakam Murat Duru, “Bir eğitim gönüllüsü olarak 22-23 yıllık meslek hayatımda öğretmenler ve okul müdürleri ile hep el ele oldum. Ekip ruhuyla çalıştık. Burada da okul müdürlerimizle ve bütün öğretmenlerimizle, bütün paydaşlarımızla el ele vereceğiz. İnşallah çok güzel bir hedefe ulaşacağız. Çerkezköy’ümüze her şeyin en güzelini yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Çerkezköy’de İlköğretim Haftası kutlandı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 16.09.2021 18:24 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na bugün saat 10.00’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenginin sunulmasıyla başlayan İlköğretim Haftası kutlamaları, saat 11.00’de Tepe İlkokulu bahçesinde düzenlenen program ile devam etti. Programa; Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Engin, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş ve ilçe yönetimi, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Nedim Yılancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve şube müdürleri, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, hayırsever Serkan Karagöz ve eşi Müjgan Karagöz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

“YÜZ YÜZE EĞİTİME TAM KAPASİTE İLE BAŞLADIK”

 

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, mekanların içindekilerle anlam ve değer kazandığını kaydederek, “Yaklaşık 1,5 yıldır salgın kaynaklı uzaktan eğitim döneminden sonra eğitim neferleri öğretmenlerimiz ve sevgili öğrencilerimizle okullarımız daha da bir anlam kazandı. Her sınıf ve düzeyde yüz yüze eğitime tam kapasite ile başladık. Yeni eğitim öğretim yılının hepimize sağlıkla, yeni ve güzel başlangıçlar getirmesini diliyorum. Uzaktan eğitim eğitimin bir parçası olsa da Sayın Bakanımızın deyişi ile; yüz yüze eğitimin yerini tutması mümkün değildir. Okulları açık tutmak için hepimize görev düşmektedir. Eğitim bir milli meseledir, bu milli meselede seferberlik şarttır” ifadelerini kullandı.

 

“EN KIYMETLİ SERMAYEMİZ”

 

Eğitimin satırlara sığmayacak kadar derin ve yaşamın içinde hayat bulan, insan kadar canlı ve değişken bir yapıda olduğunu belirten Gümüş, “Modern çağda eğitim bir toplumu millet haline getiren temel kurumdur. Öte yandan günümüz dünyasında bir milletin geleceğini teminat altına alması ancak nitelikli eğitim ile mümkündür. Yeni Türkiye’yi inşa etmek için özgüveni yüksek, kendi medeniyet değerleriyle barışık, soran, sorgulayan, eleştirel düşünen, problem çözme becerilerine sahip, gelişmeye açık, çağdaş, demokrat bireyler yetiştirecek eğitim çocuklara sınıf ortamlarında verilmelidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hepimize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmada en kıymetli sermayemiz, bugünün çocukları ve genç kuşaklarıdır” dedi.

 

 

“ÖĞRETMENİN ESERİNE DEĞER BİÇİLEMEZ’

 

Gümüş, “Bizler ülkemizin geleceğinin mimarı olarak öğrencilerimize bilgiyi aktarmaktan ziyade, bilgiye ulaşmanın ve onu paylaşmanın yollarını göstereceğimizden, çağın gereklerine vakıf, özgüveni tam, milli ve manevi değerlerine bağlı, ilmi, fikri ve vicdanı hür şahsiyetler olarak yetiştireceğimizden; zor, meşakkatli fakat kutsal görevimizden bir an olsun ayrılmayacağımızdan emin olabilirsiniz. Her bir çocuğumuzun gözlerindeki ışıltı, bizlere rehber olacaktır. Öğretmenlerimiz ilhamı vicdanlarından alacaktır. Nurettin Topçu; ‘Düşünerek girilen kapı yalnız sınıf kapısıdır. Şuna inanınız ki dünyada hiçbir fetih sınıf kapısını açmak kadar kıymetli değildir’ demiştir. Bu bilinçle açılan her kapı istiklale, ümit ve aydınlığa açılacaktır. Yarınlarımızı emanet ettiğimiz, sonsuz sevgi ve sabırla çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, bu kutsal mesleğe gönül vermiş meslektaşlarım. Büyük İskender, ‘Yaşıyor olmamı babama, iyi yaşıyor olmamı ise öğretmenime borçluyum’ diyor. Özveriyle çocuklarımızı yetiştiren sizlersiniz. Socrates’in söylediği gibi; ‘Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez’ Geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızı; ailesini, vatanını, milletini seven, topluma karşı sorumluluk duyan kişiler olarak hayata hazırlayacağınıza olan inancım tamdır” şeklinde konuştu.

 

“TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK”

 

‘En başta onları zihin işgalinden korumak, vatan ve millet sevgisini vermek görevimizdir’ diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Gümüş, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; bir ülke için yapılacak en önemli yatırımın insana, özellikle de çocuklara ve gençlere yapılan yatırım olduğunun bilinciyle temel eğitimden ortaöğretime, mesleki eğitimden yaygın eğitime kadar çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları için tüm imkanlarımızın seferber etmiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı. 

 

“İNŞALLAH KORONAVİRÜS SALGININDAN UZAK GEÇER”

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün ardından Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru konuşmasını yaptı. En sevdiği ve en çok mutlu olduğu haftalardan bir tanesinin İlköğretim Haftası olduğunu vurgulayan Kaymakam Murat Duru, “Çünkü sokaklarımız, evlerimiz, çevremiz cıvıl cıvıl oluyor. Çocuklarımızın o güzel sesleriyle hep beraber mutlu oluyoruz. Bu haftanın bizlere, velilere, ülkemize, devletimize, milletimize ve özellikle yavrularımız ile öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Başarılar diliyorum. İnşallah 2021-2022 eğitim öğretim yılı koronavirüs salgınından uzak geçer. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında geçen yıl maalesef eğitim öğretimimiz yüz yüze olamadı, uzaktan eğitimle oldu ama devletimiz uzaktan eğitimle de olsa çocuklarımızın eğitimini çok güzel yürüttü” ifadelerini kullandı.

 

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLARAK EĞİTİMİ ALIYORUZ”

 

“Ne kadar salgını azaltabilirsek yüz yüze eğitimin de o kadar açık bir şekilde devam edeceğinin bilincinde olmamız lazım” diyen Kaymakam Duru, “Sağlık Bakanlığımız ‘2 doz ve 3 doz aşı olun’ diyorsa veliler olarak hepimiz gerektiğinde bu fedakarlığı yaparak devletimizin koymuş olduğu kurallara uyalım. Tabii ki eğitim çok önemli. Yüce yaratan ilk ayetinde ‘Oku’ diye biz kullarına emir vermiş. Hz. Peygamber Efendimiz ‘ilim kimde olsa alın’ demiş. Hz. Ali ‘bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ demiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘hayatta en hakiki mürşit ilim’ demiş. Yani biz buradan şunu anlıyoruz, bizi yaratan ve ilmi liderlerin ve muktevi liderlerimiz hep bize ‘önceliğinize eğitimi alın’ diyor. Bizler de birinci önceliğimiz olarak eğitimi alıyoruz. İlçe Kaymakamınız olarak bu ilçede daha önceki sekiz ilçede olduğu gibi Çerkezköy’ün de birinci önceliğinde eğitimi alıyoruz. Çünkü bu yavrularımızı ahlaklı, faziletli, donanımlı, çağın gerektirdiği ölçekte yetiştiremezsek o zaman muasır medeniyetlerin önüne geçemeyiz. Muasır medeniyetlerin önüne geçebilmemiz için bu yavrularımızı çok güzel bir şekilde eğitmek zorundayız” dedi.

 

 

“EKSİKLİKLERİ GİDERECEĞİZ”

 

Kendisinin de bir veli olduğunu, çocuklarından bir tanesinin Tepe İlkokulu’nda bir tanesinin de Trakya Anadolu Lisesi’nde öğrenim gördüğünü kaydeden Kaymakam Duru, “O yüzden ben de hem bir veli olarak hem de ilçe kaymakamınız olarak her zaman eğitimimizi birinci öncelik olarak alacağız diyorum. Ben görevime başlayalı 4 gün oldu. Eğitimimizle, eğitim donatılarımızla ilgili yeterlilik, yetersizliklerimizle ilgili en kısa zamanda bilgi sahibi olup her düzeyde Çerkezköy’ümüzde gerek devletimizle gerek yerel yöneticilerimizle ve diğer iş adamlarımızla birlikte yavrularımıza iyi eğitim verebilmek için eksikliklerini gidereceğiz” dedi.

 

“GÜNDE 40-50 SAYFA KİTAP OKUYUN”

 

Bir eğitim gönüllüsü olarak 22-23 yıllık meslek hayatında öğretmenler ve okul müdürleri ile hep el ele olduğunu kaydeden Kaymakam Duru, “Ekip ruhuyla çalıştık. Burada da okul müdürlerimizle ve bütün öğretmenlerimizle, bütün paydaşlarımızla el ele vereceğiz. İnşallah çok güzel bir hedefe ulaşacağız. Çerkezköy’ümüze her şeyin en güzelini yapacağımıza inanıyorum” dedi. Kaymakam Duru, “Özellikle okul müdürlerimize söylüyorum; mümkün olduğunca maske mesafeye uyarak zaman zaman veli toplantılarını yaparak hatta o veli toplantılarına beni de davet etmenizi istiyorum. Çünkü o velilerimizle göz göze gönül gönüle ben de temas kurmak istiyorum. Eğitime velileri de katmalıyız. Gönül olarak düşünce olarak her zaman kendi içimizde olmalıyız. O zaman eğitimin kalitesini çıtasını en iyi şekilde yükselteceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı. Minik öğrencilere de seslenen Kaymakam Murat Duru, “Kaymakam amcanız olarak sizden bir ricada bulunmak istiyorum. Birincisi öğretmenlerinizin söylediklerine uyacaksınız çünkü öğretmenleriniz sizin için gece gündüz çalışıyorlar. Ödevlerinizi düzenli yapacaksınız. İkinci bir söz daha istiyorum sizden, günlük 40 veya 50 sayfa kitap okuyacaksınız. Ben de sizin gözlerinizden öpüyorum. Bu haftanın bu yılın sizlere hayır getirmesini diliyorum” dedi.

 

ŞİİRLER OKUNDU

 

Program, 4-A sınıfı öğrencilerinin hazırladığı ‘Okulumuz Başka’ isimli oratoryo gösterisi ile devam etti. Daha sonra 4-C sınıfı öğrencisi Büşra Nur Sarıkaya ve Yağmur Yılmaz ‘Atatürk Gülümsedi’, 4-B sınıfı öğrencisi Dila Asel Yüksel ve Ali Şekeroğlu ‘Okul’, 4-D Eylül Fatma Maral Can, ‘Başöğretmen Atatürk’ isimli şiiri okudu. Program, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nin hazırladığı Halk Oyunları gösterisinin ardından sona erdi.

 

Haber / Buse SERİN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Çerkezköy bir değerini daha kaybetti
12 şüpheli adliyeye sevk edildi
Yel, Akay'a çağrıda bulundu
Babanın Oğlu Kemal yine kırdı geçirdi
Tredaş’tan elektrik kesintisi uyarısı
28 ilde çekirge operasyonu; 190 gözaltı
Başkan Albayrak, Bahçeağıl’daki çalışmaları inceledi
Otomobil kontrolden çıktı: 3 ölü
“AK Parti’de yeri doldurulamayacak tek kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır”
Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, 5’inci kez kapılarını açacak
27 avcıya idari işlem yapıldı
Yunus Emre Durgaç Camii’nin açılışı yapıldı
Geleneksel Keşkek Şenliği’nin bu yıl 4’üncüsü yapıldı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir