Amacımız fikri, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetiştirmek    Kuş maması kutusundan uyuşturucu çıktı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Eylül 2021 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı 

Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla dün yapıldı. Açılışta konuşan Bakan Karaismailoğlu, siber güvenliği ‘milli güvenlik’ kapsamında değerlendirdiklerini belirterek, “Çünkü veri ve veri gizliliğinin korunması meselesi artık uluslararası zeminde büyük önem taşıyan bir konu durumuna gelmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla verinin taşıdığı önemin farkındayız. ‘Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalı’ görüşünden yola çıkarak kurumlarımızın yatırımlarını bu yaklaşımla yapması son derece önemlidir” dedi. 

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 13.09.2021 19:16 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Turkcell’in son teknolojiye sahip Avrupa Veri Merkezi’nin dün saat 11.00’de yapılan açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, Kapaklı İlçe Başkanı Recep Biyik ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva ile davetliler katıldı. 


“MİLLİ MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ” 


Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Veri Merkezi hakkında bilgi veren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, veri güvenliğini ‘Siber Vatan’ olarak tanımladıklarını kaydederek, “Turkcell olarak veri konusunu milli mesele olarak görüyoruz. Uzun yıllardır ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ diyerek yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz. Milli servetimiz veriyi, küresel risk ve tehditlere karşı korumak hepimizin görevi. Bu doğrultuda inşa ettiğimiz veri merkezlerimizde yerlilik oranımızı da hızla arttırıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Veri Merkezimizde yerlilik oranımız yüzde 75 seviyesine ulaşarak Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de verimize sahip çıkarak ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz. Bu vesileyle yeni veri merkezimizin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileriz” ifadelerini kullandı. 


“ÜLKEMİZ KİLİT ÖNEME SAHİP” 


Avrupa Veri Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu da, “İnternet trafiğinin geçiş noktası haline gelen Türkiye; verinin taşınması ve saklanması konusunda kilit bir öneme sahip. Turkcell olarak amacımız; bu coğrafi üstünlük ile şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen ‘veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirmek. Bu hedefin yeni bir adımı olarak bugün açılışını yaptığımız Turkcell Avrupa Veri Merkezi’ni kamu kurumlarının, özel sektörün ve bölge ülkelerinin hizmetine sunmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin ‘bölgesel bir üs olma’ konumunu güçlendirebilmek için yatırımları teşvik eden milli politikaların benimsenmesini ve hızla uygulamaya geçirilmesini çok değerli buluyoruz. Bu vesileyle Türkiye’de yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi noktasında önümüzü açarak bizleri cesaretlendiren Sayın Cumhurbaşkanımız ile her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı. 


“DEVLETLER İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ” 


Dijital verilerin korunmasının ve işlenmesinin devletler, kurum ve kuruluşlar için oldukça önemli olduğunu kaydeden Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da, “Sanal ortamda üretilen verilere hakim olan devletler, stratejik açıdan avantajlı konuma geçmektedir. Bu alana yapılan yatırımlar Türkiye’nin bilişim teknolojilerindeki başarısında çok etkili olacaktır. Dijital verilerin depolanmasını, organize edilmesini, kullanılmasını ve düzenli aralıklarla yedeklenmesini sağlayan veri merkezleri, bilişim teknolojileri alanında öncü ülke olmak isteyen ülkemize çok önemli bir katkı sunacaktır. Turkcell Avrupa Veri Merkezi’yle dijital verilerimiz yurtdışına gönderilmek zorunda kalmayacak, Türkiye'nin dijital verileri, güvenle saklanacak ve işlenecektir” dedi. 


“ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİR KAYNAĞI OLACAK”


Veri merkezlerinin sayılarının artmasıyla uluslararası alanda önemli bir pazar olan veri merkezi sektöründe Türkiye’nin söz sahibi olacağını belirten Vali Yıldırım, “Dijital veriler, küresel büyük teknoloji firmalarının tekelinde olmayacak. Türkiye’nin verilerini saklamak için ödenen bedel ülkemizde kalacaktır. Bunun yanında uluslararası içerik üreticilerin verilerinin saklanması ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Veri merkezleri ülkemiz girişimcilerinin katma değerli hizmetler üretmesine olanak sağlayacak, yetişmiş personel ülkemizde istihdam edilecek ve ülkemiz küresel ve bölgesel bir cazibe noktası haline gelecektir. 2018 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi” kararı doğrultusunda teşvik edilen ve desteklenen veri merkezleriyle ülkemizin bölgesel olarak bir veri merkezi üssü haline geleceğine inanıyorum.  Türkiye’nin bilişim teknolojileri alanındaki hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olarak gördüğüm Türkcell Avrupa Veri Merkezi’nin ülkemize, bölgemize, ilimize hayırlı olmasını diliyor, bu veri merkezlerinin sayısının artarak Türkiye’nin bilişim teknolojileri alanındaki başarılarına katkı sunmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 


“KURUM VE ÜLKELERİN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR”


Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, “Teknolojiyi hangi ülkeler geliştirip, yaygınlaştırırsa, o ülkeler ekonomik bağımsızlık yolunda önemli adımlar atıyor. Türkiye, milli bağımsızlık ve milli ekonomi yolunda son 19 yılda çok önemli adımlar attı. Teknoloji alanında da bu yaklaşım başarılı sonuçlara ulaşmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, tüm ulaşım modlarında olduğu gibi, bilişim, iletişim ve haberleşme alanlarında da hep “yerli” ve “milli” yaklaşımları ön plana aldık. Bu yönde vatandaşların hayat standardını yükseltecek önemli projelere imza attık” dedi. 5G teknolojisine de değinen Bakan Adil Karaismailoğlu, “Yaşadığımız çağa adını veren bilgi ve veri, ona sahip olan kişi, kurum ve ülkelerin gücüne güç katıyor. 5G bu teknolojilerin en başında geliyor. Bu bağlamda, 5G, ileri teknolojilerin ve veri güvenliğinin kilit noktası olması nedeniyle, tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yakından takip ettiği ve üzerinde yoğun çalışmalar yürüttüğü bir konu. Dünyada ve Avrupa’da birçok ülke, 5G denemelerini yaptıktan sonra ticari 5G hizmetini devreye almak üzere çalışmalarını yürütüyor. Önümüzdeki 4 yılda 5G’yi kullanan kullanıcı sayısının 1 milyar olması bekleniyor” ifadelerini kullandı. 


“ABONELER İVEDİLİKLE BU HİZMETTEN YARARLANMAYA BAŞLADI”


Ülkemizde 4.5G hizmetinin 2016 yılında başladığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, büyük bir hızla hem altyapının tüm ülkede yaygınlaştığını hem de abonelerin ivedilikle bu hizmetten yararlanmaya başladığını söyledi. Karaismailoğlu, “Halihazırda toplam 83,6 milyon olan mobil abone sayımızın 78,5 milyonu 4.5G abonesidir. Aradan geçen 5 yılda toplam mobil abonelerin yüzde 93’ünün 4.5G’ye geçmesi büyük bir başarı olup, gelecekteki 5G gibi teknolojilerin ülkemizde hızla yaygınlaşabileceğinin de göstergesidir” şeklinde konuştu.  Verinin toplanması, işlenmesi ve katma değerli hizmetlere dönüştürülmesi kadar saklanmasının, yedeklenmesinin, her türlü afet ve siber saldırılardan korunmasının da hem kişisel veri hem de ulusal güvenlik açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı avantajları, insanların refahı ve mutluluğu için kullanmayı esas alıyoruz. Yerli ve milli olarak geliştirilmesine hassasiyetle eğildiğimiz bilgi ve iletişim teknolojilerinin, yaygınlaşması adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere yatırımlarımızdaki yerlilik oranlarını kademe kademe artırmayı temel hedefimiz olarak belirledik. Bu bakımdan, 5G teknolojileri için planlamalarımızı, yerli ve milli imkanlarımızı önceliklendirerek yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 


“EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ” 


Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi kapsamında; 5G Baz İstasyonu, 5G Çekirdek Şebeke, 5G operasyonel ve yönetimsel yazılımlar gibi 5G teknolojisine özel, kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştirdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Projenin ilk fazı, bu yılın Mart sonu itibarı ile tamamlandı, Ar-Ge süreçleri bitirildi, ürünlerin prototipleri hazırlandı. Şunu net olarak söyleyebilirim; biz, 5G teknolojisine yerli ve milli imkanlarla geçmeye emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de elektronik haberleşme sektörü, 2021’in ilk yarısında yüzde 18,8 oranında büyüyerek büyük bir başarıya imza attı. 2003-2021 yılları arasında ülke genelinde yaptığımız ulaşım ve haberleşme yatırımları içinde, 92 milyar liranın üzerindeki büyük miktar, haberleşme sektörünün gelişimi açısından önemli oldu” ifadelerini kullandı.

 
“GENİŞ BANTTA ABONE SAYISI, 85,7 MİLYONA ULAŞTI”


Fiber hat uzunluğunu 88 bin kilometreden, 445 bin kilometreye; sabit geniş bant abone sayısını 17,4 milyona çıkardıklarını kaydeden Adil Karaismailoğlu, “Sabit altyapılarda fiber abone sayımız 2010’da 154 bin iken, bugün 4,3 milyona yükseldi. Mobil abone sayımız 2010’da 28 milyon iken, bugün 84,6 milyonu aştı. Geniş bantta abone sayısı, 85,7 milyona ulaştı. Makinalar arası iletişim abone sayımız 2001’de 1 milyon 56 bin iken, bugün 7 milyondur. Bütün bu olumlu gelişmeler yaşanırken, 10 yıl önce mobil operatörlerimizin dakikası 8,6 kuruş olan ortalama tarife ücreti, bugün 1,3 kuruşa geriledi. İnternet kullanım miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık bazda sabitte yüzde 39 ve mobilde yüzde 31 oranında artış gösterdi” dedi. 


“YILLIK ARTIŞ ORANI YÜZDE 62 OLDU” 


Fiber internette abone sayısının 2021 yılının birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 4,2 milyonu aştığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “İnternet kullanımı 2020 birinci çeyrekte 7,3 milyon TByte seviyesindeyken, bu değer 2021’in aynı döneminde yaklaşık 11,8 milyon TByte olarak gerçekleşti. Yıllık artış oranı yüzde 62 oldu. 2020 yılının birinci çeyreğinde mobilde 7,6 GB olan abone başına aylık internet trafiği, 2021 yılının aynı döneminde yaklaşık 9,8 GB’e ve sabitte ise 138,6 GB’den 197,2 GB seviyelerine yükseldi. İşletmeciler tarafından ekonomik ve coğrafi zorluklar nedeniyle altyapı götürülemeyen, nüfusu 500’ün altında olan kırsal kesimdeki yerleşim yerlerine mobil ses ve genişbant internet hizmetlerinin götürülmesine yönelik haberleşme altyapılarının kurulumu ve işletimi olmak üzere çeşitli projeler, Bakanlığı’mız tarafından hayata geçirildi” diye konuştu. 


“8 AYDA TOPLAM 5.5 MİLYAR İŞLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ” 


Vatandaşlara daha iyi hizmet vermek ve bu başarılara yenilerini eklemek üzere var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişinde önemli bir kriter olan e-devlet kapısı hizmetlerinde de ciddi rakamlara ulaştık. 2021 yılı Eylül ayı itibarıyla, 56 milyon 300 bin kayıtlı vatandaşımıza, 816 kuruma ait 5 bin 949 hizmet sunuluyor. E-Devlet Kapısı’nda 2021 yılında ilk 8 ayda toplam 5.5 Milyar işlem gerçekleştirildi” dedi. Pandeminin, ülkelerin bilişim ve iletişim sektörüne yatırımlarını artırmasına yol açtığının altını çizen Karaismailoğlu, dünyanın dijitalleşmeye geçiş sürecinin ciddi oranda hızlandığını belirtti. Kendilerini bu sürece hazırlayan, altyapılarını geliştiren ve gerekli adımları atan ülkelerin kârlı çıktığını ifade eden Karaismailoğlu, Türkiye’nin de zorlu pandemi sürecine rağmen yeniden büyüme trendine girdiğini de vurguladı. 


‘TÜRKİYE’NİN VERİSİ, TÜRKİYE’DE KALMALI’


Türkiye’nin, 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme gösterdiğini, ikinci çeyrekte ise yüzde 21,7 gibi büyük bir büyüme oranı yakaladığını belirten Karaismailoğlu, “Bu büyüme eğiliminde, bilişim ve iletişim sektöründeki kamu-özel sektörümüzün iş birliğinin katkıları büyük” dedi. Karaismailoğlu, siber güvenliğin önemine de değinerek, “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Belgesi’nde de belirttiğimiz üzere, siber güvenliği, milli güvenlik kapsamında değerlendiriyoruz. Çünkü veri ve veri gizliliğinin korunması meselesi artık uluslararası zeminde büyük önem taşıyan bir konu durumuna gelmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla verinin taşıdığı önemin farkındayız! ‘Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalı’ görüşünden yola çıkarak kurumlarımızın yatırımlarını bu yaklaşımla yapması son derece önemlidir! Ülkemizin, vatandaşlarımızın, bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için ‘yerli veri merkezi’ yatırımları olmazsa olmazdır. Strateji Belgemizin 2020-2023 Eylem Planı’nda ifade ettiğimiz 8 önemli stratejik amaçtan biri, ‘Kritik altyapıların korunması ve mukavemetin’ artırılmasıdır” ifadelerini kullandı. 


“9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREME DAYANIKLI” 


Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Turkcell’in Avrupa Veri Merkezi; güçlü ve yedekli bir teknoloji yatırımıdır. Veri Merkezi’nin yerlilik oranının yüzde 75’lerde olması kıymetli bir gelişmedir. 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı şekilde tasarlanan ve inşa edilen veri merkezimiz, Ankara, İzmir ve Gebze veri merkezlerinin bilgi yedekliği ve güvenliği açısından son derece önemlidir. Bilgi ve iletişim sektöründeki bu baş döndürücü gelişmeler, insanlarımızın çok daha hızlı, rahat ve kesintisiz iletişim kurmasına hizmet ettiği unutulmamalıdır. Bu hizmet, doğal afetlerde çok daha önem kazanıyor. Hatırlayacağınız üzere, çok kısa süre önce yaşadığımız sel, yangın felaketlerinde, Bölgede artan mobil haberleşme trafiğini karşılamak amacıyla hızla harekete geçtik. İhtiyaç olan İlave mobil haberleşme altyapılarını çok kısa bir sürede hizmete aldık.” Bakan Karaismailoğlu’nun konuşmasının ardından kurdele kesilerek Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışın ardından Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler Veri Merkezi’ni gezerek incelemelerde bulundu. 


Haber / Buse SERİN – İrem BANÇO

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Evcil Kanatlılar Fuarı’nın 2’ncisi yapıldı 
Kursiyerlere sertifikaları verildi
‘Oyun Doğada Başlar’ etkinliğinde buluştular 
Baranlı: Emekçinin hakkını yedirmeyiz
Şeker sektörünün güçlü ve zayıf yönleri tartışıldı 
Balkan Göç Anıtı’nın açılışını Kılıçdaroğlu yapacak 
Vali Yıldırım: Denizlerimize gönlümüz rahat gireceğiz
2 kamyon çöp topladılar
Yüzde 90’ı aşı yaptırmayanlar!
LGS Seviye Tespit Sınavı sonuçları açıklandı
Bilinçsiz antibiyotik kullanmak kansere yol açar
Kapaklı’da 2 caddede beton kaplama çalışmaları tamamlandı 
5 dakika arayla nikahları kıyıldı  
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir