Malkara'da silahlı kavga: 2 yaralı, 7 gözaltı    Ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    16 Mayıs 2021 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Prof. Dr. Ertuğrul: Tam kapanma olmazsa Ramazan kötü geçecek

Son dönemlerdeki vaka artışlarının değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ülkemizde biran önce tam kapanmaya gidilmesi gerektiğini belirterek, “Bizim bir an önce bir tam kapanma gerçekleştirmememiz durumunda ramazan bizim için gerçekten kötü geçecek demektir” dedi. Aşıyla ilgili de konuşan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Hangi aşıyı bulabiliyorsanız onu yaptırın. Aşı olanlarda da bir hastalık görülme durumu söz konusu olabilir. Ama biz şunu biliyoruz, aşı olanlar ağır hastalık tablosu geçirmeyecekler. Yani hastaneye yatmaları daha az, hatta neredeyse yok. Ölüm oranları ise sıfır” dedi.

Prof. Dr. Ertuğrul: Tam kapanma olmazsa Ramazan kötü geçecek
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 07.04.2021 17:02 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ülkemizde mart ayının başından beri bir serbestleşme yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Bu serbestleşmeyle beraber İngiltere varyantının da toplumda hakim suş haline gelmesi olgu sayılarımızı artırmaya başladı. Ne yazık ki olgu sayılarıyla beraber yoğun bakımda yatan hasta sayıları ve yaşam yitimleri de artmaya başladı” dedi.

 

“BİRAN ÖNCE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR”

 

Çok acil bir biçimde sosyal ve ekonomik olarak mağduriyet yaşayacakların tüm mağduriyetlerinin giderildiği bir tam kapanmaya doğru gidilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Bu konuda Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) ile beraber birkaç uzmanlık derneği olarak bir bildiri de yayınladık zaten. Orada da insanların ekonomik kayıplarının karşılanacağı bir tam kapanmaya hem de tam bir kapanmaya belirli bir süre gidilmesi gerektiği ve bu kapanma sırasında olabildiğince çok aşının yapılarak, özellikle risk grubuna yapılarak salgının belki böylece kontrol altına alınabileceği öngörüsü yapılmıştır. Bunun olması için de hükümetin, siyasi iktidarın bir an önce bir karar alması gerekiyor” dedi.

 

 

“OLGU SAYISI 80-100 BİNE KADAR DAYANACAK”

 

Bu serbestleşmeyle beraber olgu sayılarının daha da artacağına, eğer bir kapanma olmazsa şu anda 45 bin civarına yaklaşan günlük vaka sayılarının 60 bine doğru gideceğine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Vaka sayıları çok daha fazla artar. Aslına bakarsanız bu bizim tespit edebildiğimiz sayı. Yani asemptomatik olanlar toplumda dolaşmaya devam ediyorlar ve biz onları tespit edemiyoruz. Olgu sayılarının 60 binleri göreceğini söyledim zaten. Belki de daha da yukarıya çıkar bir tam kısıtlamaya girmezsek eğer. Ama bu demek değildir ki 'aslında o gün 60 bin olgumuz var'. Asemptomatiklerle beraber bu olgu sayılarının 80-100 bine kadar dayanacağını görebiliriz ve öngörebiliriz. Bu da bizim ciddi miktarda hasta yükümüz anlamına gelir. Sağlık sistemi böyle giderse bir süre sonra bunu kaldıramayacak pozisyona gelecek” dedi.

 

“TAM KAPANMAYA GİTMEZSEK RAMAZAN KÖTÜ GEÇECEK”

 

Şu anda bile yatakların dolmaya başladığını, yoğun bakımlarda kritik eşiğin aşıldığını dile getiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Yüzde 60'ın üzerine, yüzde 65'e doğru giden bir doluluk oranımız var. Ve bizim şu anda aktif hasta sayımız da 350-400 bin civarında. Yani 350-400 bin civarında izlenmesi gereken hasta var. Bunlar çok yüksek rakamlar. Bizim bir an önce bir tam kapanma gerçekleştirmememiz durumunda ramazan bizim için gerçekten kötü geçecek demektir” ifadelerini kullandı.

 

“ÇOCUKLAR VE GENÇLER DE DOĞAL OLARAK ETKİLENECEK”

 

Olgu sayıları arttıkça toplumdaki gençler ve çocukların da doğal olarak bundan etkileneceğini dile getiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Yoksa bu hastalığın çocukları şu anda daha fazla tuttuğuna yönelik bir bilimsel veri yok. Olgu sayılarımız yüksek, aynı oranda çocuklarda ve gençlerde de yüksek sayıda hastamız var. Bu şu anlama da geliyor. 'Çocuklar ve gençlerde, sağlıklı gençlerde asemptomatik taşıyıcılık da olduğundan dolayı bizim onları tespit edebilmemiz de zorlaşıyor.' Ve onlar toplumda dolaşmaya devam ettikleri sürece başkaları için risk oluyorlar, başkalarına da bulaştırabiliyorlar” dedi.

 

“GENİŞ TARAMA TESTLERİNİN YAPILMASI GEREKİYOR”

 

Çok geniş tarama testlerinin biran önce yapılması gerektiğini sile getiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Yani birçok insana, gençlere, çocuklara, özellikle okul çağındaki çocuklara eğer okula gidiyorlarsa, gerekirse haftalık taramaların yapılması gerekiyor. Yurt dışında bu böyle oldu. İngiltere'de örneğin, okullar açıldı ama neredeyse her hafta onlara Covid testi yapılarak, hatta şimdi çocuklara pratik Covid testleri verip evlerde anne babalarının da yapmaları sağlandı. Böylece olgular hemen yakalandı, hemen izole edildi. Bu da mücadelenin bir parçasıdır zaten” diye konuştu. Ülkemizde şu anda test sayısının 220 binlere ulaştığını, ama bunun 500 binlere hatta daha da yukarılara çıkması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, aşıyla ilgili de konuştu.

 

“HANGİ AŞIYI BULABİLİYORSANIZ ONU YAPTIRIN”

 

Vatandaşlara “Hangi aşıyı bulabiliyorsanız onu yaptırın” çağrısında bulunan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “SinoVac aşısı, inaktif virüs aşısı. Bizim geleneksel yöntemlerle bulduğumuz ve şu anda kullandığımız, daha önce de birçok aşıda denediğimiz bir yöntem. Bunun güvenilirliği konusunda hiçbir kuşkumuz yok. Ve yan etki olarak da daha sıkıntısız bir aşı. Ama mRNA aşıları yeni yöntemle yapılmış bir aşılar. Ancak şöyle bir avantajları var. Daha yüksek antikor titresi ve daha yüksek koruyuculuk oranına sahip fakat bazı yan etkiler olabiliyor vücutta daha fazla kırgınlık, kol ağrısı gibi. Ama bunlar da geçici semptomlar aslına bakarsanız. Kabaca şunu söyleyebiliriz, hangi aşıyı buluyorsanız onu yaptırın” dedi.

 

“AŞI, ÖLÜMDEN YÜZDE 100 KORUYOR”

 

Aşıların koruyuculuğu ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Ertuğrul, “Güven aralığı içerisinde inaktif virüs aşısı yüzde 50 ile 70 arasında koruyor. mRNA aşısının ise yüzde 90'lara kadar bir koruyuculuğu söz konusu. Ama buna karşın aşı olanlarda da bir hastalık görülme durumu söz konusu olabilir. Ama biz şunu biliyoruz, aşı olanlar ağır hastalık tablosu geçirmeyecekler. Yani hastaneye yatmaları daha az, hatta neredeyse yok. Ölüm oranları ise sıfır. Yani aşı, ölümden yüzde yüz koruyor” dedi.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Doktor baba ve kızı evde ölü bulundu
Çorlu’da devam eden çalışmalar masaya yatırıldı
Albayrak: Her insan bir engelli adayıdır
Çocukların bayram şekeri UMAY’dan
Doktor anne koronavirüsü yendi
13 Mayıs’tan itibaren geçersiz
İsrail’in saldırılarına bir tepki de Kapaklı’dan
Karısı ve oğlunun ifadeleri ortaya çıktı
Yürüyüşten en etkili fayda sağlamanın 9 kuralı!
Çakan: Bizler sadece eşit yaşamak istiyoruz
Ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi
Akay, Çerkezköy Halk Pazarı’nı ziyaret etti
Komşu Paketler hazırlanmaya devam ediyor
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir