Veliköy-Otoban bağlantı yolunda bir adım daha atıldı    Sıcak asfalt çalışmaları sürüyor    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    28 Eylül 2021 Salı   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Aygun: Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz?

Ergene Marmaracık Mevkii’ndeki tarımsal sit alanı kapsamında olan araziye kurulmak istenen Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi’ni TBMM gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle önerge veren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Birinci sınıf tarım arazisine plastik sanayii kuruyoruz. Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz! Bunun adı tarıma plastik hançerdir” dedi.

Aygun: Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz?
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 03.03.2021 14:51 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Ergene Marmaracık Mevkii’ndeki tarımsal sit alanı kapsamında olan araziye PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” kurulmak istendiğini belirterek konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle önerge verdi.

 

 “ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

 

Pandemi sürecinde gıda güvenliği açısından tarımsal alanların korunmasının öneminin bir kez daha anlaşıldığını dile getiren Milletvekili Aygun, “Tüm gelişmiş ülkelerde tarım sektörünün geliştirilmesine yönelik adımlar atılmaktadır. Maalesef gelişmiş ülkelerin aksine Türkiye’de tarım alanları heba edilmekte ve Anayasa çiğnenmektedir. Bölgemiz, Türkiye’nin buğday ve ayçiçeği ambarıdır. Üretim açısından çok verimli olan ve tarımsal sit alanı kapsamında kalan bir alana nasıl sanayi bölgesi kurmak isteriz, anlamak mümkün değil! Neden boş araziler yerine tarımsal arazilere göz dikiliyor” dedi.

 

“YARIN AÇ KALACAĞIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

 

Tekirdağ’da planlı sanayi alanlarında doluluk oranı yüzde 42 olduğu halde en verimli tarım arazisi üzerinde organize sanayi bölgesi açılmak istenmesinin bilim ve akılla bağdaşmadığını kaydeden Aygun, “Tarım arazilerinin Anayasa gereği korunması gerekiyor. Tarım alanlarımızı bu kadar hoyratça heba edersek yarın aç kalacağımızın farkında mıyız?” dedi. Aygun,  Ergene’nin Marmaracık Mevkii’nde “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” kurulması için 16 Şubat’ta ÇED süreci için askıya çıkıldığını ifade eden Aygun, “Burası, Trakya’nın kalbi niteliğindeki en nitelikli tarım arazisidir. Bu alanda Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından tarımsal üretimi ve verimi arttırmak üzere kamu yatırım bütçesiyle arazi toplulaştırma çalışması yapılmıştır” diye konuştu.

 

“GÖZ YUMACAK MISINIZ”

 

CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Kamu bütçesiyle arazi toplulaştırması yatırımı yapılan arazinin şimdi tarım dışına çıkarılması hem Anayasa’ya hem yasalara aykırı değil midir? Kamu bütçesi ile yapılan yatırımı çöpe mi atıyorsunuz?” diye sordu. Plastikçiler OSB Yatırım Projesi olarak düşünülen alanın, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu uyarınca mutlaka korunması gereken birinci sınıf tarım arazisi olduğunu, ‘Büyük Ova Koruma Alanı’ ilan edilerek tarımsal sit alanı niteliği kazanan bu arazide,  çevrede yapılacak göletlerle sulu tarım yapılmasının planlandığını kaydeden Aygun, Bakan Pakdemirli’ye “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mutlaka koruması gereken birinci sınıf tarım arazisinin tarım dışına çıkarılmasına göz yumacak mısınız?” sorusunu sordu.

 

“NEDEN BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ TERCİH EDİLDİ?”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün, bu alanın OSB yapılmasının kamu yararına olduğu yönünde karar aldığını belirten ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu kararına karşı çıkılıp çıkılmayacağını soran Aygun, “Ergene Çevre Düzeni Planı’nda yer alan Plan Kararlarında, ‘Madde 2.10.29. Sanayi gelişimi üst ölçek plan kararlarına uygun olan mevcut planlı sanayi alanları ile sınırlandırılacak ve yeni sanayi yatırım taleplerinin planlı boş sanayi alanlarında yer seçimleri teşvik edilecektir’ hükmü yer almaktadır. Hüküm gereğince planlı sanayi dışında yeni sanayi alanlarının kurulamayacağı gayet açıktır. Plastikçiler OSB Yatırım Projesi için neden boş araziler yerine birinci sınıf tarım arazisi tercih edilmiştir? Ergene Çevre Düzeni Planı’na aykırı bu projeyi önleyecek misiniz?” diye sordu. Söz konusu OSB girişiminin, ‘Ergene Havzası’nda kontrolsüz ve düzensiz, planlı olan dışında yeni sanayileşmeye karşı hassasiyet odaklıdır’ tespiti yer alan, 13 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan 28676 sayılı ‘Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ adlı Başbakanlık Genelgesi’nin 5, 7, 8, 9 ve 10. maddelerine de aykırı olduğunu, yine 22.08.2011 onaylı 1/25.000 ölçekli Tekirdağ İli Çevre Düzen Plan Hükümleri’nin 2.46 maddesinde ‘Planlama alanı sınırı dahilinde çevresel kirleticiliği yüksek olan ve/veya çevresel tahribe neden olan sanayi türleri ve kullanımları yer almayacaktır’ hükmüne aykırı olduğunu kaydeden Aygun, “ÇED dosyasında söz konusu tesisin işletme aşamasında kullanacağı su miktarının belirtilmediği OSB girişimi, 1/25.000 ölçekli Tekirdağ Çevre Düzen Planı’nın ‘Yer altı Suyu Besleme Alanını’ düzenleyen 3.2.1 Plan hükümlerine de aykırıdır. Bu düzenlemeleri dikkate alacak mısınız? Tekirdağ Valiliği’nin talebi ile 1/25.000’lik Planı’na; ‘Mevcut planlı sanayi alanlarındaki yapılaşma doluluk oranı yüzde 75 i aşmadıkça yeni sanayi alanı açılamayacağı ve bu alanların dışında yapı ruhsatı düzenlenemeyeceğine’ ilişkin hüküm eklenmiştir. Planlı sanayi alanında doluluk oranı yüzde 42’dir. Ayrıca 8 adet ıslah OSB alanı olup bunların doluluk oranı da yüzde 30’dur. Hal böyle iken; yeni bir OSB için tarımsal alanın yok edilmesi kamu yararı ile bağdaşmamaktadır. Anılan plandaki yanlış kararlara karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri ve Mimarlar Odası’nın ayrı ayrı Danıştay 6. Dairesi’nde açmış olduğu davalarda; bilirkişilerin görüşleri doğrultusunda TOB ve TAB alanlarının tarım topraklarını olumsuz yönde etkileyecek olması nedeniyle yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.  Danıştay 6. Daire’sinin 2010/3829 esas nolu kararında; gündemdeki OSB girişime konu alanın mutlak tarım alanlarında yer alması ve aşırı yer altı suyu çekim alanında kalıyor olması nedeni ile yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Bu nedenle söz konusu idari işlem, hukuka aykırıdır. Mevcut yargı kararlarına uyulması Anayasal zorunluluktur. Danıştay 6. Dairesi kararını uygulatacak mısınız?” sorularını yöneltti.

 

“BU RAPORU ONAYLIYOR MUSUNUZ?”

 

Nitelikli tarım topraklarının geri dönüşümü olmayan doğal kaynaklar olduğunu söyleyen Aygun, “Tekirdağ’da birinci sınıf nitelikli tarım arazisini ısrarla sanayiye açmak ve bunu kamu yararı ile bağdaştırmak, bu ülkenin evlatlarına yapılacak en büyük yanlıştır. Hobi bahçelerini yasakladığınız bir dönemde birinci sınıf tarım arazilerini sanayileşmeye açmak hem Anayasa’ya aykırı hem de tutarsız bir politikadır. Gereğini yapacak mısınız? S.S PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi; Marmaracık Mevkii’ndeki 148/1, 149/1 ve 150/1 parsellerde yapmak istediği “Plastikçiler OSB” için Bilirkişi Raporu hazırlatmıştır. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nden Prof. Dr. Aydın Adiloğlu, Doç. Dr. Sevinç Adiloğlu ve Arş Gör. Yusuf Solmaz imzalı ve 10.12.2018 tarihli  “Zirai Bilirkişi Teknik Raporu”nda; ‘Bu parsellerin “tarım arazisi niteliğinde olmadığı, bu arazinin tarım dışı kullanılması halinde de bitişiğindeki tarım arazilerine herhangi bir zarar vermeyeceği’ öne sürülmüştür. Namık Kemal Üniversitesi Zirai Fakültesi Dekanlığı, bu rapordan habersizdir.  Bilimsel kriterleri taşımayan raporda, toprak analizlerinin alınma yöntemleri belli değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu raporu onaylıyor musunuz? Birinci sınıf nitelikli bu tarım arazisinin analizlerini yapmayı ya da yaptırmayı düşünüyor musunuz?” sorularını sordu.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Elektronik Denetleme Sistemi devreye girdi
Karatepe Çöp Entegre Tesisi yolunda beton serim çalışması tamamlandı
Trakya’nın cazibe merkezi, Karaağaç ve Yanıkağıl olacak
Kapaklı’da kaçak sigara operasyonu
Mezarlık seferlerine Eski Mezarlık da eklendi
Grip ve nezle görülme oranı arttı
Mithatpaşa Caddesi dekoratif aydınlatma direkleriyle donatıldı
Çocuklarda işitme kaybının 10 önemli sinyali!
Sendika heyetinden Kaymakam Duru’ya ziyaret
Spor tesisinin yapımı tamamlandı
Organik atıklar gübreye dönüşüyor
Demir eksikliği bacakları huzursuz ediyor
“Açıklanan enflasyonu aklımız almıyor”
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir