Müslümana gavur eziyeti    Kaplan: Adım adım iktidara yürüyoruz    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    28 Kasım 2021 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Kuruluş ve kurtuluş coşkusu bir arada

Cumhuriyetimizin 97’nci yılı ve Çerkezköy’ün kurtuluşunun 98’inci yılı düzenlenen törenle kutlandı. Bugün çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar bugün de tebrikat töreni ve 29 Ekim töreni ile devam etti. Etkili olan yağış, Cumhuriyet ve kurtuluş coşkusuna engel olamadı.

Kuruluş ve kurtuluş coşkusu bir arada
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 29.10.2020 15:42 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Saat 09.30’da Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen tebrikat töreninde Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, 3. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Yasin Aytekin,  Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci tebrikleri kabul etti.

 

TEBRİKLERİ KABUL ETTİLER

 

Tebrikat töreninin ardından kutlama programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Çerkezköy’ün kurtuluş yıldönümü dolayısıyla Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşması ile devam etti. İki coşkuyu bir arada yaşadıklarını söyleyen Başkan Akay “İki coşkuyu aynı günde yaşadığımız bugünde bitmeyecek, tükenmeyecek cumhuriyet coşkumuzu, heyecanımızı bu sene pandemi kuralları altında yaşıyoruz. Sağlıklı ve güzel günlerde coşku ve heyecanımızı el ele, kol kola, yan yana meydanlarda buluşarak elbet kutlayacağız, elbet sonsuza kadar yaşayacağız” dedi.

 

 

“GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”

 

Akay “Ve Çerkezköy’ümüz tren sesinin kulaklarımızı çınlattığı küçük bir kasabadan büyüye büyüye, gelişe gelişe bir sanayi kentine dönüşen şehrimiz özellikle 80’li yıllardan sonra hızla büyüyen sanayisi ve hızla büyüyüp gelişen nüfusu ile Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri haline gelen Çerkezköy’ümüz. Son yıllarda büyüme hızı yıllık yüzde 9’ları gören hızlı büyüme ile Türkiye sıralamasında en önlerde bulunan Tekirdağ’ın açık ara en hızlı büyüyen kenti. Memleketimizin dört bir yanından işi ve aşı için bu topraklarda buluşan herkesle birlikte kardeşlik içerisinde yaşıyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Ben geçmişten bugüne bu topraklara hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve sıhhat diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

“ÇERKEZKÖY BÜYÜMEYE VE GELİŞMEYE DEVAM EDECEK”

 

Çerkezköy’ün işçisi, esnafı, tüccarı, sanayicisi, kurum ve kuruluşları ile büyümeye, gelişmeye devam edeceğini, belirten Akay, aynı azim ve kararlılıkla Çerkezköy için, Tekirdağ için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 

İYİ Kİ VARSIN CUMHURİYET

 

Bugünün diğer adının Cumhuriyet olduğunu kaydeden Başkan Akay “Yıllarca süren mücadeleden, yıllarca süren savaşlardan sonra acılarla kurulan Cumhuriyet. Kurulduğunda bitti denilen, ancak bittiğinde yeniden başlayan, koruyup kollamak için sonsuza kadar devam edecek olan Cumhuriyet. Gelecek kuşaklara emanet Cumhuriyet. Azmin, cesaretin adı; özgürlüğümüzün, hürriyetimizin simgesi Cumhuriyet. Ayrıcalıkların reddi, yurttaşların eşitliği Cumhuriyet. Gelecek güzel günler için, mutlu yarınlar için, memleketin birliği, beraberliği için hepimizin ayrı ayrı borçlu olduğu Cumhuriyet. Aklın, bilimin yükselişi Cumhuriyet. Gölgesinde ilkleri taşıyan, birçok kahramanı yaşatan, kadına hakkını tanıyan Cumhuriyet. ‘Eşitlik’ diyen, ‘medeniyet’ diyen, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyen Cumhuriyet. Göklerde dalgalanan Ay yıldızlık Türk bayrağı Cumhuriyet. Ve o Cumhuriyetin baş kahramanı, padişahlığı-halifeliği değil Cumhuriyeti seçen, bu güzel toprakları bize vatan yapan, attığı sağlam temelle devrimleri ile Cumhuriyeti taçlandıran yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz. Minnet ve şükranla anıyoruz. Diktiği bayrak inmeyecek, yaktığı ışık sönmeyecek, O’nun izinde, devrimlerinin gölgesinde sonsuza kadar haykırmaya devam edeceğiz. İyi ki varsın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

 

 

ŞİİRLER OKUNDU

 

Başkan Akay’ın konuşmasının ardından program Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğrencilerinden Tayyip Can Sezgin’in ‘Akdeniz’e Doğru’ isimli şiiri ve Dilek Ece Küçük’ün ‘Cumhuriyet Marşı’nı okuması ile devam etti. Törende Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban da günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Ülkemizin işgalinin, bu coğrafyada tarih boyunca görülmemiş ölçüde ağır ve büyük bir işgal olduğunu, milletimizin; özgürlüğünü, bağımsızlığını, namus ve şerefini düşman idaresine bırakmayı asla kabul etmediğini dile getiren Abban “Bu asil mücadelede, mazisi insanlık tarihi kadar eski olan büyük bir milletin ve onun kahraman evlatlarının izleri vardır” dedi.

 

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM”

 

Milletimizin, tüm dünya milletlerinin hayret dolu bakışları altında yedi düvele karşı gerçekleştirdiği mucizevi zaferi, “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla elde ettiğini söyleyen Abban “Bu asil kahramanlık destanı içinde vatanının her karış toprağını şehit kanıyla sulamak ve şahadet şerbetini içmek için birbirleriyle adeta yarış eden kahramanların destanı vardır. Bu mücadelede, Malazgirt’te zalim ve mağrur Bizans hükümdarını dize getiren inanç ve imanın izleri vardır. İstanbul önlerinde aşılmaz denilen surları kağıttan bir kaleymiş gibi ezip geçen kudret ve kuvvetin izleri vardır. Samsun’da yeniden şahlanışın, milli iradeyi hakim kılmak için çekilen sıkıntıların hatırası vardır. O şehit Mehmetçiklerin, o mert gazilerin şad olan ruhları vardır. Ve nihayet bu asil mücadelede, Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle, az zamanda yapılan çok ve büyük işlerin en kıymetlisi olan Cumhuriyet’in ilanı vardır” ifadelerini kullandı.

 

“CUMHURİYET İDEALİSTTİR”

 

Cumhuriyetin, içeriği itibariyle, özünü teşkil eden birtakım unsurlardan bağımsız düşünülemeyecek kadar hassas bir rejim olduğunu söyleyen Kaymakam Abban, “Demokratik bir kültür ihtiva eder. Hoşgörülü olmayı gerektirir. Zira farklı fikirleri bünyesinde barındırmayan bir cumhuriyet, ideal olma yolunda hiçbir mesafe kat edememiş demektir. İnsan haklarına azami ölçüde riayet eder. İnsan odaklı bir rejimin bu hassasiyeti göz ardı etmesi de beklenemez. Hukukun üstünlüğü ilkesine sıkı sıkıya bağlıdır. Özgürlükçüdür. Zira cumhuriyet, esaretin her türlüsüne başkaldırının siyasi literatürdeki tezahürüdür. Ve tüm bunların ötesinde, cumhuriyet, idealisttir. Ülkemiz örneğinde olduğu gibi, geçmişin parlak sayfalarından ilham alarak geleceği kurmak hedefindedir” dedi.

 

 

“İLHAMINI GEÇMİŞİMİZDEN ALMAKTADIR”

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği büyük mücadeleyi örnek alan pek çok milletin; emperyalizme baş kaldırdığını, bağımsızlıklarını elde ettiğini, kendilerini sömürgeciliğin boyunduruğundan kurtardığını kaydeden Abban “Dün bağımsızlık için canını feda eden atalarının yolundan giden evlatlarımız, bugün dünyayı terörle yönetmek isteyenlere karşı en büyük direnişi sergilemektedir. Dün Çanakkale önlerinden zamanın egemen güçlerini geri püskürten atalarının yolundan giden evlatları, bugün de dünün egemen güçlerinin vekalet verdiği terör örgütlerini, hem içimizden hem de güney sınırımızın altından temizlemektedir. Bugün verdiğimiz mücadele, ilhamını geçmişimizden, geçmişimizde zulme ve zalime karşı verdiğimiz mücadeleden almaktadır. İnanıyorum ki Aziz Milletimizin bizlerden sonra gelecek olan nesilleri, aynı kaynaktan ilham almaya devam edecektir” diye konuştu.

 

“İKİ AYRI SEVİNCİ BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

 

Bugünün aynı zamanda Çerkezköy’ün düşman işgalinde kurtuluşunun yıldönümü olduğunu söyleyen Abban, “Destansı bir mücadelenin ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman ordumuz, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle tüm Çerkezköylü hemşehrilerimiz ile birlikte, bundan 98. yıl önce kentimizi düşman işgalinden kurtararak, tüm yurdumuzu esareti altına almak isteyen düşman kuvvetlerine geçit vermediler. Bundan dolayıdır ki bugün iki ayrı sevinci birlikte yaşıyoruz” dedi. Kaymakam Abban “Bu vesileyle, aziz vatanın bağımsızlığa kavuşmasında ve Cumhuriyet değerlerinin milletimizle buluşmasında büyük rol oynayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere, canları ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Cenab-ı Allahtan rahmet diliyorum. Aziz Milletimizin 97’ncisini Kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum” dedi. Abban’ın konuşmasının ardından kutlama programı Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam etti.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU – Buse SERİN

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Kontrolden çıkan otomobil işçi servisiyle çarpıştı; 2 ölü, 15 yaralı
Çerkezköy’de ‘Havuzlu Kavşak’ tarih oluyor
Akıllı su sayacı uygulaması başlıyor
AK Partili başkanlardan Özhaseki’ye ziyaret
1911 Çerkezköyspor, kendi sahasında berabere kaldı
Meteoroloji’den Marmara için sarı kodlu uyarı
Keşan Atatürk Stadyumu’nun yüzde 90’ı tamamlandı
Covid aşısı olmayan kalp hastaları risk altında
Öğretmenler kahvaltıda bir araya geldi
Hastanelerde dezenfeksiyon çalışmalarına hız verildi
Ayak Tenisi Takımı, Ankara’dan kupayla döndü
Akciğer kanserinin tedavisinde 3 önemli gelişme!
Malkara’da Derin Çatak Şehitleri anıldı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir