Malkara'da silahlı kavga: 2 yaralı, 7 gözaltı    Ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    13 Mayıs 2021 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Tekirdağ’a 'giriş – çıkış kısıtlaması' 15 gün  uzatıldı

İçişleri Bakanlığı, Tekirdağ’ın da aralarında bulunduğu 30 büyükşehir ve akciğer rahatsızlıklarının yoğun olduğu Zonguldak'a kara, hava ve deniz yoluyla tüm giriş çıkışlara yönelik kısıtlamaları, Cumartesi gece saat 24:00 itibariyle 15 gün daha uzattı.

Tekirdağ’a 'giriş – çıkış kısıtlaması' 15 gün  uzatıldı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 19.04.2020 14:56 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede 03.04.2020 tarihli Bakanlık genelgesi ile Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ilinden kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24:00'e kadar kısıtlandığı/yasaklandığı, sürenin bu gece itibariyle sona ereceğine hatırlatıldı. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgın hastalık tehdidi devam ettiği belirtilen yeni genelgede bu salgının/bulaşının halk sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma bakımından alınan tedbirlerin devam etmesine yönelik Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının yaptığı öneriler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda; büyükşehir statüsündeki illerde ve Zonguldak ilinde şehir giriş-çıkış sınırlaması/yasaklamasının devam etmesinin uygun olduğunun kararlaştırıldığı belirtildi.

 

15 GÜN DAHA UZATILDI

Valiliklere gönderilen genelgeye göre alınan tedbirler şöyle sıralandı: “Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durdurulacak. Bu illerde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Belirtilen illere giriş-çıkış kısıtlamasının daha önceki genelgelerle belirlenen usul ve esaslar ile istisnalar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24:00'den sonra da geçerli olacak."

 

OLAĞANÜSTÜ GÜNDEM İLE TOPLANDI

Tekirdağ İl İdare Kurulu da bakanlığın genelgesinin ardından Cumartesi günü saat 20:00’da Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü gündem maddesi ile toplandı. Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda alınana kararlara göre Tekirdağ il sınırlarında kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durduruldu

 

72 SAAT SONRASINA KADAR İLK ÇIKIŞ İLİNE DÖNEBİLECEKLER

Tekirdağ’a giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar Tekirdağ’dan ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecek. Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen Tekirdağ’dan transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklar. Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecek. Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar, görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecekler. 

 

SEYAHAT İZİN BELGESİ İLE GİRİŞ/ÇIKIŞ YAPABİLECEK

Bu sayılanlar dışında yer almakla birlikte, “İl/İlçe Pandemi Kurulu”nun önerileri doğrultusunda Tekirdağ ve ilçelerinin özel durumları göz önünde tutularak İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce verilecek karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecek.

 

KİMLERE SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLEBİLECEK?

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan; kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan; ölüm nedeni Covid 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), Tekirdağ’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler); askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen, yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlara Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecek. 

 

3 ŞEKİLDE BAŞVURU YAPILABİLECEK 

Seyahat İzin Belgesi taleplerinin alınması için ‘İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199’, ‘İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi’, ‘valilik ve kaymakamlıklar bünyesindeki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru’ usulleri geçerli olacak. Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek. Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak. Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Tekirdağ Valiliği ve Kaymakamlıklar tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacak. 

 

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

Tekirdağ’a 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 19 Nisan Pazar sabah 08.00’den 23 Nisan Perşembe sabah 08.00’e kadar yapabilecekler. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenecek seyahat izin belgeleri, ilgili genelge kapsamında kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları için de geçerli olacak.  Tekirdağ’da pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan iş yerlerine vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girecek. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacak. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Doktor baba ve kızı evde ölü bulundu
Çorlu’da devam eden çalışmalar masaya yatırıldı
Çocukların bayram şekeri UMAY’dan
Kilo vermeyi zorlaştıran 8 hata
Albayrak: Her insan bir engelli adayıdır
Doktor anne koronavirüsü yendi
Sağlık çalışanları için iftar yemeği
Kapaklı Belediyesi, çölyak hastalarını unutmadı
4 aylık dış ticaret hacmi 4.3 milyar dolar
ÇOSB TIR Parkı yenilendi
Vali Yıldırım: Annelerimiz toplumumuzun mimarıdır
Yürüyüşten en etkili fayda sağlamanın 9 kuralı!
İsrail’in saldırılarına bir tepki de Kapaklı’dan
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir