Halk Akademisi kayıtları pazartesi günü başlıyor     Didem Albayrak, Türkiye’nin ve Tekirdağ’ın gururu oldu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    18 Ekim 2021 Pazartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Başkan Akay, o belgeleri basınla paylaştı

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, gazetemizin gündeme getirdiği, Çerkezköy Belediyesi’nde sahte tahakkuk ve tahsilat makbuzuyla yapılan vurgunla ilgili basın toplantısı yaparak vurgunun boyutlarını belgeleriyle açıkladı. Şuana kadar tespit edilen belgeleri savcılığa vererek suç duyurusunda bulunduklarını, incelemelerin devam edeceğini söyleyen Akay, bugüne kadar çalışmalar sırasında elde edilen evraklarda yaklaşık 650-700 bin liralık bir zararın söz konusu olduğunu ifade etti. Çerkezköy Belediyesi’nin kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacağını belirten Akay “Yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Başkan Akay, o belgeleri basınla paylaştı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 14.06.2019 19:42 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Makamında basın açıklaması yapan Başkan Akay,  mayıs ayının 28’inden itibaren kendi içlerinde yaptıkları bir tespitten yola çıkarak kendi çabalarıyla yaptıkları çalışmalarla, daha sonra savcılıkta suç duyurusuna varan olayın içeriği ile alakalı açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu belirtti.

 

OLAYIN BOYUTLARINI PAYLAŞTI

 

Olayın boyutlarını  paylaşan Akay “Buradaki zarar gibi görünen meselenin ne olduğunu tarif etmemiz lazım. Çerkezköy Belediyesi’ne imar işlerinde bir imar yada bir ruhsat başvurusunda bulunuyorsunuz. Ruhsat başvurusu, iskan başvurusu ya da talebiniz her ne ise bu başvuruda bulunduğunuz andan itibaren belediye imar işlerine çıktınız, belediye imar işlerinde bulunduğunuz evrakın içeriği ile alakalı bir ödeme emri veriyor. Geldiniz bir ruhsat talebinde bulundunuz, belediye ruhsat talebinde başvuran ruhsat dosyası sahibine ya da o dosyası takip eden arkadaşa bir ödeme emri oluşturuyor. ‘37 bin 130 lira ödeme emri oluştu al bunu, emlak servisinde bir tahakkuk oluştur, bu tahakkukunu sonra tahsilata dönüştür, makbuzlarını bize getir, biz ruhsat işlemlerine devam edelim’ diyor. Ruhsatı talep eden dosyanın sahibi ya da o dosyayı takip eden herhangi birileri olabilir. Belediyenin baktığı nokta ruhsatın oluşması talebi, ruhsatın oluşması için gerekli evrakların ve bunlarla alakalı belediyeye yatması gereken tahakkukun oluştuğuna dair evrakları toparlamak gibi bir yükümlülüğü var.  Yukarıya gitti, ödeme emrini oluşturdu, bu kişinin aşağıya inip emlak servisinden bir tahakkuk oluşturması lazım” dedi.

 

BELGELERİ PAYLAŞTI

 

Tespit ettikleri bazı sahte makbuzları da kamuoyuyla paylaşan Belediye Başkanı Vahap Akay  “Öyle bir düzene başvurulmuş ki emlak servisine uğramadan bir sahte tahakkuk fişi ortaya çıkmış. Bunu gerçek evrak gibi imar birimine teslim etmişler. Bununla beraber Çerkezköy Belediyesi ruhsat ya da iskan talebini bu belgeyi asıl olarak gördüğü için işleme devam ediyor” dedi.  Bir şüpheden yola çıkarak 28 Mayıs 2018 tarihinde sahte olduğunu tespit ettikleri tahakkuk fişleriyle bu tespiti yaptıklarını kaydeden Başkan Akay, “O gün tutanak tuttuk. Daha sonra konuyu biraz dar alanda incelemeye başladık. Belediye içinden ya da belediye dışından bu işin içinde kimler olabilir dedik, ruhsat aşamasında bu işi takip edenleri de takip etmek suretiyle böyle bir süreç başlattık. Daha sonra araya bir bayram tatili girdi. Bayram tatilinin ardından yine çalışmalarımıza devam ettik. 12 Haziran 2019’da bununla ilgili komisyonumuzu kurduk, komisyonumuz bu tarihten itibaren geriye dönük olarak gidebildiği yere kadar Çerkezköy Belediyesi’nde bu güne kadar tahakkuk ve tahsilata dair kalem kalem, gün gün ne kadar ruhsat verildiyse, ne kadar iskan verildiyle, buna bağlı harç makbuzlarının ödeme emirlerinin tamamını tek tek taramakla ilgili görevlendirildi. Bunları üretmeye çalışan kim ya da kimlerin Çerkezköy Belediyesi’ne ya da kurumlara ne gibi zarar verdiğini kalem kalem ölçmek için komisyonumuzu kurduk, göreve başlattık. Dün itibari ile bu konuyla ilgili, süreçle ilgili elimizdeki var olan evrakların tamamını suç duyurusu şeklinde verdik. Bugün itibariyle tespitlerimiz devam ediyor. İlaveler çıkmaya başladı, o ilaveleri de savcılığa teslim etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“YA PARAYI YATIRACAKLAR YA DA RUHSATLARI, İSKANLARI İPTAL OLUNACAK”

 

Akay “Çerkezköy Belediyesi bu süreçten zarar görmeden çıkacak. Ama öyle anlaşılıyor ki ruhsat almaya gelen vatandaşlarımızın, ruhsat almaya çalışan müteahhitlerin, zarar göreceği açık. Bu para birileri tarafından bana göre nitelikli dolandırıcılık şekliyle dolandırıldığını görüyorum, gözlemliyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin içerisinde de buna katılan eğer varsa memur, çalışan bunları da tespit etmek, süreci de net tespit etmek amacıyla bu konuda savcılığa suç duyurumuzu yaptık. Bu süreci sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz. Sadece ruhsata bağlı harçlar değil Çerkezköy Belediyesi’nin oluşturduğu ödeme emri iskan, ruhsat ne varsa bugünden geriye dönük gidebildiğimiz 5 yıl 10 yıl hiç fark etmez geri giderek kamunun bu noktada bir eksiği, bu konuya yeltenenler adına bu noktada eğer belediye namına bir zarar ortaya çıkıyorsa bunu tamamlamak gibi bir sorumluluğumuz var. Şunu söylüyorum o ya da bu şekilde ruhsat almaya çalışan kişi ya da kurumlar öyle anlaşılıyor ki bazı tespitlerde, şu ana kadar 20’yi geçik tespitimiz oluştu, bunları da savcılığa vereceğiz. Daha da araştırmaya devam edeceğiz. Bunlar sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’ne ödendiği gösterilen rakamları bir şekilde belediye hesabına ya yatıracaklar ya da ruhsatları, iskanları iptal olunacak” dedi.

 

“KANUN ÖNÜNDE HESAP VERECEK”

 

Belediyeden birinin bu işe bulaşması halinde onun da kanun önünde hesabını vereceğini kaydeden Akay, “Olayın 2 yönü var. Geldiniz, size 37 bin lira ödeme emri çıkarıldı. Birincisi, hiç emlak servisine uğramadan  kendi başına sahte bir tahakkuk fişi oluşturmuş. Bir de örnek vermek gerekirse; 37 bin lira ödeme emri alan bir başka dosyada da aşağıya inmiş tahakkuk servisine, orada 3 bin 700 liralık tahsilat yapmış, o makbuzları cebine koymuş, sahte 37 bin liralık tahsilat makbuzunu tahakkuk üretip bunu teslim etmiş. Bir kişinin bunu tek başına yapmış olması bence mümkün değil. Savcılık bu araştırmayı yapacak ve bu cevaplar ondan sonra ortaya çıkacaktır. Ben sadece somut olarak gördüklerimle, elimdeki tespit ve belgelerle olan kadarıyla konuşuyorum. Çerkezköy Belediyesi üzerinden birileri bir sahtekarlık işi içerisine girmiştir. İşin özeti bu. Biz bu sahtekarlık durumunu ‘aman şöyle duyulmasın, aman az duyulsun, aman bu bize zarar verir’ demeyiz, bunların hepsini silip atarız. Birileri Çerkezköy Belediyesi adına sahte tahakkuk fişi, sahte tahsilat belgesi üreterek sahtecilik yapmıştır. Çerkezköy Belediyesi eninde sonunda verdiği ruhsatları tahakkuk ettirecek ve dosya sahiplerinden bu parayı alacaktır” dedi.

 

“650-700 BİN LİRALIK BİR ZARAR SÖZ KONUSU”

 

Bugüne kadar çalışmalar sırasında elde edilen evraklarda yaklaşık 650-700 bin liralık bir zararın söz konusu olduğunu kaydeden Akay “31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. İlave arkadaşlar görevlendirilecek. Mesai gözetmeden, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi en kısa zamanda gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcılıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklarını sil baştan gözden geçiriyor” ifadelerini kullandı. Önce dar alanda inceleme yaptıklarını, daha sonra komisyon kurduklarını belirten Akay “Çerkezköy Belediyesinde ödeme emri çıkartılan ne kadar evrak varsa tamamı geriye dönük gün gün kontrol edilecek. Çıkanların hepsi kenara ayrılacak. Kamu üzerinde oluşturulmaya çalışılan kamu zararı, kamu üzerinden Çerkezköy Belediyesi’nin sahte tahakkuk fişleri ile dolandırılmak istenen hem Çerkezköy Belediyesi hem de bazı vatandaşların bu noktadaki ne kadar üretebildikleri şey varsa ortaya çıkacak. Her şerden bir hayır çıkar derler. Bir şeytanlıkla karşı karşıya kaldık. Ne kadar önlem varsa kesinlikle alınacak” dedi.

 

“ONLARI SAVCILIK YÖNETECEK”

 

23 adet sahte evrakın tespit edildiğini belirten Akay “Buradakinin kötü niyetli mi, iyi niyetli mi olduğunun araştırmasını yapmak benim işim değil. Savcılık bu konuda araştırmayı yönetsin diye ben dosyamı ilettim. Onları savcılık yönetecek” dedi. “Tespit ettiğimiz personel var demiştiniz. Bir de şüphelendiğimiz biri var demiştiniz. Bu personel hakkında  bir işlem başlatıldı mı?” sorusunu da cevap veren Başkan Akay “Şüpheler üzerinden belediye bir şey yapamaz. Biz bu soruşturma başladığında -ki biran evvel başlamasından yanayız- başlar başlamaz ben, buradaki diğer personeller bildiği, hatırladığı, tahmin ettiği ne varsa gider ifadesini verir. Bunlar gerçekleşmeden, elde somut veri olmadan kendi tahminlerimi söyledim.  Çok net bana göre bir tespitim ve tahminim var. Ortada belge var mı dersen yani bu tahsilat ve tahakkuk fişini yazılı olarak teslim ettiğine dair bir evraka gerek olmadığı için bugüne kadar bu gerçekleşmemiş. O yüzden buna dair somut veri olmadığı için isimleri telaffuz etmiyorum. Devamı savcılık soruşturmasında hemen ortaya çıkacaktır, buna inanıyorum” şeklinde konuştu.  

 

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

 

Geriye dönük Çerkezköy Belediyesi’nin kaç tane ödeme emri oluşturduğunu tablosunun çıkarılacağını kaydeden Akay “Mayıs, Şubat, Ocak, 2018, 2015,2012, 2010… Sadece kendi dönemim değil, geriye doğru gideceğiz. Bunu yapmaya meyil eden vatandaşların belediyeye bir zarar oluşturup oluşturmadığına dair bir tablo çıkartacağım. Kaç tane ödeme emri oluşturulmuş, kaç tanesi gerçek tahakkukuyla buluşmuş, kaç tane sakatlık var işin sonunda bunu rapor halinde anlatacağım zaten. Sonuçta burada bir sahtekarlık söz konusu. Gözden kaçırılmış bazı şeytanların sahte makbuzlar üreterek kamuyu, birilerinin üzerinden menfaatle para sağladığı bir düzenden bahsediyoruz” dedi. Çerkezköy Belediyesi’nin kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacağını belirten Akay “Yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. Belediyenin bu ve benzeri şeylerin incelemesini bağımsız bir denetçiye verip vermeyeceği önümüzdeki süreçte belli olacak.

 

Haber / Şaban KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Çerkezköy bir değerini daha kaybetti
12 şüpheli adliyeye sevk edildi
Yel, Akay'a çağrıda bulundu
Babanın Oğlu Kemal yine kırdı geçirdi
28 ilde çekirge operasyonu; 190 gözaltı
Otomobil kontrolden çıktı: 3 ölü
“AK Parti’de yeri doldurulamayacak tek kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır”
Geleneksel Keşkek Şenliği’nin bu yıl 4’üncüsü yapıldı
Boğaz ağrısına karşı 10 etkili öneri!
Çorlu’da taksi durakları yenileniyor
11 bin ton sıcak asfalt serildi
Tekirdağ Eski Valisi Ahmet Özyurt hayatını kaybetti
İsmetpaşa Bulvarı’na sıcak asfalt serildi
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir