Yarıyıl tatil zili bugün çaldı    Hırsızlık şüphelileri yakalandı     Künye    Reklam    Bize Ulaşın    22 Ocak 2022 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Hizmetlerimizi, gündem oluşturma gayretlerinize yem ettirmem”

23 Nisan Çocuk Parkı’nda oyun gruplarının maliyeti üzerinden kendisini eleştiren AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe’ye cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Muhalefet yaparsınız, eksiktir dersiniz. Ama yapmış olduğum bir yatırımı, yatırımları, sizin adaylık meselelerinize yem ettirmem. Kimse kusura bakmasın. Yaptığımız yatırım ortadadır. Yapılan yatırımın kalitesi de ortadadır. 2 milyon 350 bin lira bedeli Çerkezköy’ün çocukları, bölgenin çocukları için yatırdık. Yetmeyecek. Yatırımlarımız bunlarla sınırlı kalmayacak. Bir gündem oluşturma gayreti var. Ancak bu yapılan yatırımları da gündem oluşturma gayretlerine yem ettirmem” dedi.

“Hizmetlerimizi, gündem oluşturma gayretlerinize yem ettirmem”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 06.09.2018 15:48 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, önceki gün 23 Nisan Çocuk Parkı’nda belediyeyi eleştiren AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin eleştirilerine aynı yerden yaptığı basın açıklaması ile cevap verdi.

 

İLÇE BAŞKANI ÖĞE’YE CEVAP VERDİ

23 Nisan Çocuk Parkı’nda basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kahvaltının ardından basın açıklaması yaptı.  Akay “Çerkezköy artık seçim dönemine giriyor. Seçim dönemine girerken Çerkezköy Belediyesi’nin yatırımını hatırlayan arkadaşları tebrik ediyorum. Gelmişler 23 Nisan Çocuk Parkı’nı görme fırsatı bulmuşlar, bu zamana kadar göremedilerse” dedi. Yaklaşık 4 buçuk yıldır görevde olduğunu söyleyen Akay “Biz göreve başlarken dedik ki ‘biz sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla belediye hizmetleri gerçekleştireceğiz’. Nedir sürekli  ağzımıza pelesenk olmuş sosyal demokrat belediye? Sosyal demokrasiye inanan bir yönetim anlayışı. Nedir sosyal demokrasi? Toplumun tüm katmanları arasında adil bir yaşam düzeyi oluşturmayı amaçlamak demek. Yani biz toplumun her kesimini adil bir yaşam düzeyinde buluşturmak gibi bir meseleyi hedef edinmişiz” diye konuştu.

 

“TOPLUMUN TÜM KATMANLARI BİR ARAYA GELİYOR”

Göreve geldiklerinde bu alanı n bataklık olduğunu söyleyen Akay “Bir bataklıktan yüzlerce, binlerce, hatta on binlerce çocuğun, ailenin zaman geçirecekleri, buluşacakları bir alan ortaya çıkarmışız. Açıklamalar yapılırken biraz da kelimeleri seçmeden, o günün belki de seçim atmosferine kapılara başlayan açıklamaların hepsinin teker teker cevabını vereceğim. Buraya geliyorsunuz ‘Buradaki dairelere park yapıldı’ anlayışını anlatmaya çabalıyorsunuz. Ya dünyadan haberiniz yok, ya da Çerkezköy’de neler olup bitiyor bilmiyorsunuz. Burası Çerkezköy’ün yaşam alanı. Bu yaşam alanı 17 hektarlık bir alan ve buraya Çerkezköy’ün tüm mahallelerinden, çocuklar, aileler burada toplanır. Bu yaşam alanında toplumun tüm katmanları bir araya geliyor. Bağlık’ta yaşayan benim kardeşim de parkta oynamaya geliyor, Çaylak Sokak’ta oturan aile de burada gelip piknik yapıyor, çocuğu bu parkta oynuyor, burada 500 bin liraya daire alan fabrika yöneticisinin çocuğu da bu parka geliyor, 500 bin liraya daire sanat ilçe başkanının çocukları da buraya geliyor. Bu mahallede oturan belediye başkanının çocuğu da bu parkta gelip nefes alıyor, Çerkezköy’ün tüm  çocukları ile oynuyor, zaman geçiriyor. Sosyal demokrasi bu demek. Ben bu arkadaşlardan maalesef bunların tamamını anlamalarını, bunu anlayarak muhalefet yapmalarını zaten beklemiyorum. 2 senedir bu yatırım burada yok da seçime 6 ay kala bir şeyler anlatıyormuş mücadelesi verme durumlarını anlayabiliyorum” dedi. 

“SIRÇA KÖŞKLERLE BU İŞ OLMUYOR”

4 buçuk yıllık dönemde, bataklık olarak bırakılan bu alanda güzel bir eseri hayata geçirdiklerini belirten Akay “Bunları görmek için toplumun  arasında olmak lazım. Sırça köşklerle, yukarıdan bakarak bu işler olmuyor. Toplumun arasına gireceksiniz. Buraya kimler geliyor geleceksiniz, göreceksiniz, ondan sonra yorum yapacaksınız. Gelmeden, görmeden, ‘burada 500 bin liraya daire satılıyor, onlara park yaptı’ gibi meseleyi söylersen, senin yanındaki arkadaşların dahi, onların aileleri dahi, komşuları dahi buna inanmaz” dedi.

“GENÇLER İÇİN DE MACERA PARKLARI YAPACAĞIZ”

İlk dönemlerinde Çerkezköy’e bölgenin en büyük çocuk oyun parkını kazandırdıklarını kaydeden Akay “Bu yeter mi, yermeyecek. Çerkezköy’e bundan daha büyük park yapacağım. Gençlerin de eğleneceği macera parkları yapacağım. Bu parkların maliyetleri üzerinden yüzeysel söylemlerin doğru tarafı da yok, bir akılcı tarafı da yok” dedi.

 

“YAPTIK, GURUR DA DUYUYORUZ”

Bu parkın yapımına başlangıç tarihinin 29 Aralık 2016 olduğunu dile getiren Akay “O tarihte burası toz topraktı. 2017’nin başında burada hiçbir şey yoktu. Biz bir ihaleye çıktık. Buranın betonlanma, diğer aksamları ile ilgili bir ihaleye çıktık. İhale bedeli 495 bin TL + KDV. Daha üzerinde oyuncaklar falan yok. Ardından inşaat işleri tamamlandı ve 17 Mart 2017 tarihinde oyuncakların da olduğu ihale yapıldı. İhale bedeli 3 milyon 352 bin + KDV’dir. İhale sadece bu parka özel yapılmadı. Ancak 23 Nisan Çocuk Parkı’nda kullanılan oyuncakların toplam maliyeti 2 milyon 350 bin + KDV. Bir yanlışlık yok. 2 milyon 350 bin +KDV bedelle buradaki oyuncaklar Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan bir ihaleyle yapıldı. Ağaç ev, Türkiye’nin en yüksek ip tırmanma ağaç evi. Çerkezköy’ün çocuklarına nasip oldu. Yaptık, gurur da duyuyoruz. Aynı anda 126 tane çocuğun bunun üzerinde görebilirsiniz. Dev oyun grubunda 422 çocuk aynı anda oyun oynayabiliyor. Binlerce, on binlerce  çocuğa hizmet etmek kolay olmuyor. ‘Bunun fiyatı bu ama sen  buna bu kadar para harcamışsın’ de anlayayım. Malzeme belli, kalitesi belli, ihalenin durumu belli. Çerkezköy Belediyesi böyle bir tasarrufta bulundu, Çerkezköy Belediyesi böyle tasarruflarda bulunmaya devam edecek” dedi.

“YAPTIKLARIMIZ BU KADARLA SINIRLI KALMAYACAK”

Yaptıklarının bu kadarla sınırlı kalmayacağını, gençler için de bunlardan daha güzel macera parkları yapacaklarını söyleyen Akay, “Çerkezköy’ün çocukları, gençleri bunları hak etmiyor mu? Seçime 6 ay kala bir malzeme bulmuşçasına, gelmişler burada açıklama yapmışlar. Ben bu fiyatları 2017 yılı faaliyet raporu sunumunda zaten anlattım. 23 Nisan Çocuk Parkı’nı anlattım, ihale bedelini anlattım. Harcanan paraların bu olduğunu anlattım. Oraya gelen meclis üyesi arkadaşlarımız bunları zaten biliyorlar” dedi.

“O SÖZLERİ AYNEN İADE EDİYORUM”

İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin “Zamanı geldiğinde açıklama yapacağız” sözleriyle ilgili de konuşan Akay “Açıkla kardeşim. Karnından konuşma, açıkla. Zamanı gelince detaylarıyla açıklayacaklarmış. Sopa gösterme derdi neden? Muhalefet yaparsınız, eksiktir dersiniz. Ama yapmış olduğum bir yatırımı, yatırımları, sizin adaylık meselelerinize yem ettirmem. Kimse kusura bakmasın. Yaptığımız yatırım ortadadır. Yapılan yatırımın kalitesi de ortadadır. 2 milyon 350 bin lira bedeli Çerkezköy’ün çocukları, bölgenin çocukları için yatırdık. Yetmeyecek. 160 bin nüfuslu bir Çerkezköy’e ilk dönemimizde böyle bir eser kazandırdık. Çamur içinde bıraktığınız, berduşların mekanı olarak bıraktığınız alanı da ailelere kazandırdık. Bir o kadar yatırım da arka tarafta bulunan 17 hektarlık alana yaptık. Takip etmekte zorlanırlar. Seçime yaklaşık 195 gün kaldı. Her gün Çerkezköy’ün bir sokağına giderlerse bizim yatırımlarımız gezme fırsatı bulurlar. Anlıyorum ki bir aday adaylık süreci yaşayacaklar. Allah kolaylık versin. Seçimde, demokraside bunlar var. Seçim gelecek, yarışacağız. Herkes yaptıklarını, yapmadıklarını, becerdiklerini, beceremediklerini anlatacak. Ben de görev sürem  boyunca neleri ortaya koyduğumu anlatacağım. Birilerinin 4  buçuk yılda neleri beceremediğini de anlatacağım. Bu topraklara daha fazla katkı sağlamak için birileri mücadele etmiş mi etmemiş mi onları da anlatacağım. Derdimiz Çerkezköy. Bu mesele yeni değil. Burada kullanılan bütün kelimeleri ‘Çerkezköy’ü birlikte yürütüyoruz’ kelimelerini dahil bunu konuşan arkadaşlara aynen iade ediyorum” dedi.

“ÇERKEZKÖY’ÜN ÇOCUKLARINA NASİP OLDU”

Bu alanın 13 bin 344 metrekarelik bir alan olduğunu söyleyen Akay “Bu alanın içerisindeki parkın toplam alanı 7 bin 52 metrekare. Sadece bu parkın  içerisinde 3 bin 170 metrekare epidiyemli yumuşak zemin var. 3 dönüm yumuşak zeminli park alanı Trakya’da yok. Çerkezköy’ün çocuklarına nasip oldu. Buna buradan bakacaksınız. Buradan size malzeme çıkmaz. Yapılan bu yatırımı Çerkezköy’deki aileler de farkında” dedi.

“HİZMETLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”

AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin geçtiğimiz günlerde “1/1000’lik planla ilgili yetkinin büyükşehir belediyesine verilmesine” ilişkin yaptığı açıklamaya da cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “5 binlik ile binlik plan yapma yetkisi var büyükşehirin. Benim böyle bir meclis kararı almama dahi ihtiyaç yok. Ben gönderirim binlik talebimi, büyükşehir de bunu gündemine alır. Sürekli öküzün altında buzağı arama çabası var. Alışkanlıklardan herhalde. Ama öküzün altında buzağı yok. Binlik plan yapma yetkisini, 5 binlikle birlikte uygun bir şekilde gerçekleşsin diye yetki devri yapıyoruz. Büyükşehir Meclisi’nde Çerkezköy’den 7 tane arkadaşımız var. Kendi gruplarından arkadaşları var. Bunun abuk sabuk tariflendirmenin ne manası var.  5216 sayılı belediye kanununun verdiği yetkileri nasıl görmüyorsunuz? Bu kanunu çıkarak AK Parti  hükümeti. O zaman d ‘Binlik plan yetkisi sadece ilçe belediyesi yapar, başka kimse yapmaz’ de. Bir gündem oluşturma gayreti var. Ancak  bu yapılan yatırımları da gündem oluşturma gayretlerine yem ettirmem. Biz Çerkezköy’ün her mahallesinde, her sokağında hizmet ettik. Her hizmetimizin de arkasındayız” dedi.

“BİR ŞEY DEMİYORSANIZ ALLAH RAZI OLSUN DEYİN”

Akay açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “23 Nisan Çocuk Parkı’nı yaparken nelerden esinlendiniz? Gençler için macera parklarını 2’nci dönem mi yapmayı düşünüyorsunuz” sorusuna cevap veren Akay “Kısmet olursa 2’nci dönem düşünüyorum.  Bunları yapmadan Türkiye’den 2-3 tane ili gezdim. Bunun örneklerinden olabilecek örneklerden esinlenerek böyle bir model ortaya çıkardık. Çerkezköy’de vatandaşlarımızın aileleri ile gidecek alanları kısıtlıydı. Burası Çerkezköy adına bir kazanç. 4 yıl evvel bu bölge belediye tarafından terk edilmiş bir alandı neredeyse. Ormandan yeniden kiralamayı yapmayı başarabildik ve adım adım buraya geldik. Bu alan Çerkezköy’e yetmez oldu. Yanında 25 hektarlık bir alan daha var. Keşke arkadaşlarımız hizmet etseydi de o 25  hektarlık alanın da kazandırılmasıyla ilgili biraz çaba sarf etselerdi. Kazandırmalarından vazgeçtim, gölge etme başka ihsan istemem, o kazandırılmasına dahi neredeyse istemediler diyebilirim. Bin çocuk aynı anda bu parkta oyun oynayabiliyor. Bölgede bin çocuğun aynı anda oyun oynayabildiği  tek çocuk parkını yapmışız. Buna hiçbir şey demiyorsanız Allah razı olsun deyin” dedi.

“O NOKTADAN BU NOKTAYA GELDİK”

2014 yılında göreve geldiklerinde portatif havuzlu yaz yüzme kurslarını verdiklerini, oyun grupları kiraladıklarını söyleyen Akay “O noktadan bu noktaya geldik.  Önümüzdeki yaz Çerkezköy’ün çocukları yüzme eğitimlerini yarı olimpik yüzme havuzunda alacaklar.  Çerkezköy adım adım yukarıya doğru ilerliyor” dedi.

“YAPMAYA ÇALIŞANLARA DA MANİ OLMAYA ÇALIŞIYORLAR”

4 buçuk yıldır Çerkezköy’de siyasi görüşü ne olursa olsun herkese eşit mesafede davranarak hizmet etmeye çalıştıklarını belirten Akay “4 buçuk yıldır Çerkezköy’e Ankara’dan devlet yatırımlarının eksiğini görüyoruz. 1 buçuk  yıldır kaymakamımızın katkısıyla Çerkezköy’e devlet yatırımları gelmeye başladı. Kaymakamlığın çok ciddi emeği var, belediye ile işbirliği içerisinde hayırsever desteği, devlet yatırımı desteği  ile bir noktaya gelebildik. Bunun dışında Çerkezköy’ü gelmiş olduğu noktada hakkı bu mu? Asla değil. Çerkezköy’de yarı olimpik yüzme havuzu yapmaya çalışıyoruz. Bunları yapmak belediyenin işi değil. Gençlik Spor Bakanlığının yapması  gereken yatırımlardır. 4 buçuk evvel başlanmış olan bin metrekarelik gençlik  merkezi daha Çerkezköy’e kazandırılamadı. Çerkezköy’de futbol sahası yok. Devlet desteği adına Çerkezköy’e kazandırmaktan ziyade kazandırmaya çalışanlara mani olmak var. Bu mudur adalet? 17 hektarlık alanın arkasında 25 hektarlık bir orman alanı daha var. Sol tarafta da 2 parça 33 hektarlık alan var. Biz bu 2 parçalık alanı da kiralama talebinde bulunduk. Dönemin orman bakanına gittik. Sayın bakanımız Veysel Eroğlu’ndan olumlu cevap aldık. Bölge müdürlüğüne gittik tamam dediler. Aralık 2017’de bize red cevabı geldi. Bu mudur bölgenize destek olmak? İktidar partisinin ilçe başkanıyken de siz hizmet edebilirsiniz. Bunun adı konulur. Ben de Allah razı olsun derim. Destek olandan Allah razı olsun demesini bileceğiz. Körü körüne muhalefetle bu işler olmaz. İktidar yapılmış olan yatırıma bile kulp bulmaya çalışıyorsa muhalefet de gelmeyen yatırıma daha yüksek sesle haykırabilmeli” diye konuştu.

“BİR DESTEKLERİNİ GÖRMEDİM”

Astsubay lojmanları ve 25 hektarlık alanın ormandan kiralanması konusunda AK Parti yönetiminden destek görüp görmediğinin sorulması üzerine Akay, 2 buçuk 3 yıl önce elinde bir dosya ile AK Parti İlçe Başkanına gittiğini anımsatarak “Eğer bir gelişme olmuş olsaydı hep birlikte yaşardık. Astsubay lojmanları eninde sonunda Çerkezköy’e kazandırılacak. Başka yolu yok. Toplumun bu şekilde ciddi beklentilerinin önüne geçme şansınız yok. Bugüne kadar bir desteklerini görmedim” dedi.

“TEKİRDAĞ’IN BÜYÜK İLÇESİ OLACAK”

2023’te Çerkezköy’ün nüfusunu nasıl öngördüğünün sorulması üzerine de konuşan Başkan Vahap Akay “Şuanda Çerkezköy’ün nüfusu 165-170 bin. Önümüzdeki 4 senede 60-65 bin civarında artacağını öngörebiliriz. Çerkezköy 2023’te 230 bin civarlarında nüfusla Tekirdağ’ın 2’nci büyük ilçesi olacak. Şuanda 3’üncü sıradayız. Çerkezköy hızlı büyüyor. 2023’te Süleymanpaşa’yı geçmiş olacağız, 2027-2028’de de Çorlu’yu geçerek Tekirdağ’ın  en büyük ilçesi olacak. Çerkezköy’ün topyekun bir insana ihtiyacı var. Hizmet etmeye niyetlenen herkese de ihtiyacı var” dedi.

AĞAÇ EVE TIRMANDI

Açıklamasının ardından gazetecilerle birlikte 23 Nisan Çocuk Parkı’nı gezen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Türkiye’nin en yüksek ip tırmanma ağaç evi olduğunu ifade ettiği ağaç eve tırmanarak kaydıraktan kaymayı da ihmal etmedi.

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU – Özge MERİÇ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Sivaslılar Derneği’nden birlik ve beraberlik yemeği 
Büyükşehir Belediyesi’nden Malkara’ya dev yatırım
Birinci kattan atlayarak intihara kalkıştı
Albayrak, mesaiye Saray’dan başladı
Esnaf Odası’nda Zümbül dönemi
Trakya Belediyeler Birliği’nden Filibe Başkonsolosluğu’na ziyaret
Hatırlatma dozu olan yakın temaslılar karantinaya alınmayacak
Kalbiniz için en kötü 8 gıda
SU DİYETİNDE KARDİYOLOJİ MUAYENESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Çetin: Ortak akılla Kapaklı’yı geleceğe taşımak istiyoruz
Lise öğrencilerine meslek seçimi ve sınav kaygısı anlatıldı
“Okullar arası farkları azaltmamız gerekiyor”
Rahim ağzı kanserinden korunma yolları
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir