Eşini öldürüp aynı silahla intihar etti    As: Her zaman esnafımızın yanında olacağız    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    27 Ocak 2022 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 2019’da tamamlanacak”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir dizi ziyaret, temel atma ve açılış töreni için Tekirdağ’a geldi. Orman Su İşleri Bakanlığı olarak Tekirdağ’da son 15 yılda 790 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ifade eden Eroğlu “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile sadece bir noktayı değil havzanın tamamını ele aldık. 15 tane eylem planını birlikte yürütüyoruz.  Bu 15 eylem planının tamamı 2019'da bitecek” dedi. Ergene'de dere ıslahlarının yüzde 90'ını tamamladıklarını kaydeden Eroğlu “Katı atık tesisleri, deniz deşarjları, zirai ilaçlar kontrolü gibi 15 paketin maliyeti 4 milyar lira. Ama Ergene'yi kurtarmaya değer” dedi.

“Ergene Havzası Koruma Eylem Planı 2019’da tamamlanacak”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 29.04.2018 12:54 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir dizi ziyaret, temel atma ve açılış töreni için Tekirdağ’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ilk olarak Tekirdağ Valiliği’ni ziyaret etti.

 

 

“BAL ORMANLARI KURULACAK”

 

Karayolu ile Tekirdağ’a gelen Bakan Eroğlu’nu Vali Mehmet Ceylan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve protokol üyeleri karşıladı. Karşılamanın ardından şeref defterini imzalamak üzere Valilik makamına geçti. Basın mensuplarına temeli atılacak ve hizmete açılacak yatırımlarla ilgili bilgiler veren Orman ve Su Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  “Bugün Allah nasip ederse 4 tane tesisin temelini atacağız. Toplamı 26 milyon lira tutuyor. DSİ tarafından Hüsünlü Göleti, Malkara Çimendere -1 Göleti ve Sulaması’nın temelini atacağız. Kartaltepe Tabiat parkı altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları ile enerji nakil hattının açılışı yapılacak.  Bu tesisler sayesinde bin 310 dekar tarım arazisi sulanacak, 2,118 milyon metreküp su biriktirilecek. Orman Genel Müdürlüğü’nün yapacağı yatırımlarla orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacak ve ormanlık alanlar arttırılmış olacak. Orman içi yollar yapılacak, bal ormanları kurulacak” dedi.

 

 

“790 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

 

 Bakan Eroğlu, Trakya’ya çok önem verdiklerini ifade ederek “Orman Su İşleri Bakanlığı olarak Tekirdağ’da son 15 yılda 790 milyon TL’lik yatırım yaptık. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile sadece bir noktayı değil havzanın tamamını ele aldık. 15 tane eylem planını birlikte yürütüyoruz.  Bu 15 eylem planının tamamı 2019'da bitecek” dedi.

 

 

SERTİFİKA DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

 

Valilik ziyaretinin ardından Eroğlu, Tekirdağ'da, DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılışı ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve orköy kredi sertifikaları dağıtım törenine katıldı. Bakan Eroğlu, esnafı ziyaret edip, sorunlarını dinledi. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan'ı makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Ergene Nehri'nin kirliliğini önleyecek, Tekirdağ Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Arıtma Tesisi'nin yapımının sürdüğünü belirtti.

 

 

“15 PAKETLİK PROJE HAZIRLADIK”

 

Ergene ile alakalı ciddi bir çalışma yapıldığını dile getiren Eroğlu “Allah'a şükür, çok iyi gidiyor şu anda. 13 tane Ergene atık su ile beraber 13 tane belediyenin arıtma tesisleri tamamlandı. Tamamen DSİ tarafından inşa edildi. Arkadaşlar bakın şunu söyleyeyim, herkes konuşuyor, ama biz Ergene ile ilgili 15 paketlik bir proje hazırladık. Sadece atık su arıtma tesisleri değil, deniz deşarj, renk giderme, tuzluluk giderme gibi hepsini planladık ve havzanın tamamını ele alarak, erozyon kontrolüne kadar her şeyi yaptık. Şu anda 13 tane ile evsel atık su arıtma tesisi tamamen yapıldı. İşletmelerde verimler de çok iyi. Şimdi sanayinin atık su arıtma tesisleri var. Bunların bir kısmı yüzde 99'da, ama bir kısmı yüzde 56 civarında, bunları da hızlandıracağız. Yüzde 99 olanlar, bu sene bitecek. Arıtılmış suların denize deşarj noktası var. Birinci hattı, deniz deşarjın ana kısmını bu yıl içerisinde bağlantısını yapacağız. Ergene'de ölçü şudur. Kimyasal oksijen ölçüsü dediğimiz parametre var, ben bu işin dersini veren kişiyim. Bu başlangıçta 800 mg iken, bugün 130'lara kadar düştü. Yeterli mi, değil, ama bu evsel atık sular ile ilgili dere ıslahları bunlara çok katkı sağladı, ama yeterli değil. Bu 130'u, 50'nin altına çekmemiz lazım. Standartları 50. Sanayinin atık su arıtmaları tamamlanınca bu da bitecek” dedi.

 

 

“SU SIKINTISI YOK”

 

Gazetecilerin Türkiye'nin bazı bölgelerinde yaşanan kuraklıkla ilgili sorusu üzerine Bakan Eroğlu, “Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde bulunuyor. 2017 yılında da son 44 yılın en kurak yılını geçirdik, ama şu anda su sıkıntısı yok hiçbir yerde. Sebebi şu, biz barajları ve göletleri tamamladık. 525 dev baraj, bin tane gölet yaptık. Neden? Çünkü Türkiye'de yaz aylarında yağış olmuyor biliyorsunuz. Ama su ihtiyacının büyük bir kısmı sulamanın tamamı yaz aylarında kullanıldığı için. Dolayısıyla yağışlı zamanlardaki suyu yer altında baraj ve göletlerde biriktirmek gerekir. Tek çare budur. Nitekim biz Istranca Dereleri'nde 7 barajı yapmasaydık, İstanbul hala susuz kalacaktı. Bu yüzden bir su sıkıntısı yok. 1 Ekim 2017 ile 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Tekirdağ'da 455 milimetre normalde yağması gerekirken yani biz su yılını 1 Ekim'den alıyoruz, bugüne kadar Tekirdağ'da 455 milimetre yağış düşerken, bu yıl 587 yüzde 28'lik artış var” dedi.

 

 

“BARAJLAR YÜZDE 90 ORANINDA DOLU”

 

İstanbul barajlarının da yüzde 90 seviyesinde dolu olduğunu söyleyen Eroğlu “Yani Trakya bölgesinde bir problem yok. İçme suyunda da Çokal Barajı ile Naipköy Barajı, o da sigorta oldu. Bizim en büyük sıkıntımız şu anda Güneydoğu Anadolu'da çok az yağış düştü. Mesela geçen sene Şanlıurfa ve Diyarbakır'a düşmesi gereken yağışın ancak yüzde 35'i düştü. Allah'a şükür, orada yağışlar da başladı. Yani biz korkuyorduk, gerekli tedbirleri aldık. Ama hava durumu ile ilgili bilgi vereyim, bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya beklediğimiz yağış geldi. Marmara Bölgesi'nde bir problem yok. Diğer bölgelerde herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

 

 

“HİÇBİR YERİ SUSUZ BIRAKMADIK”

 

Türkiye'nin her yerine hizmet götürdüklerini ve hiçbir yeri susuz bırakmadıklarını ifade eden Eroğlu “Bir Kilis'te bir sıkıntı oldu. Onun da sebebi şu; Kilis'in nüfusu 65 bin, 130 bin kişi Suriye'den gelen mülteci var. Dolayısıyla bizim yaptığımız bütün tesisler yetersiz geldi. Biz oraya Kilis'e Seve Barajı, ishale hatları arıtma tesisi yapmıştık, 2040 yılına yetecek kadar ama nüfusun 1,5 katı mülteci gelince şimdi orayla ilgili hemen yeni baraj ve ishale hatları yapıyoruz. Ayrıca çok hızlı yeraltı suyundan su temin çalışmalarını başlattık. O bölgeyi de kurtaracağız. Ayrıca sadece oraya değil, biz şimdi Afrin'de ve Fırat Kalkanı bölgesine de su temin ediyoruz. Orada kuyular açtık ve Afrin'deki barajı teslim aldık, işletiyoruz. Şu anda mesuliyet sahamız biraz daha arttı. Yani Afrin'e de Allah'a şükür huzur geldi, Fırat Kalkanı bölgesine huzur geldi, oradaki insanlar çok mutlu. Oranın suyunu da veriyoruz” dedi.

 

 

ESNAFI ZİYARET ETTİ

 

Sertifika töreninin ardından esnafı ziyaret eden Eroğlu, 24 Haziran'da esnaftan AK Parti için oy istedi. Ak Parti Tekirdağ İl Teşkilatı’nı da ziyaret eden Eroğlu, daha sonra valilik önünde düzenlenen açılış töreninde toplam maliyeti 26 milyon lira olan 4 tesisin açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu törende yaptığı konuşmada, yaptıkları çalışma sonunda Ergene Nehri'nin temizleneceğini ifade ederek “Bugün buraya geliş sebebimiz Ergene'dir. Şu anda tam 13 tane ilin atık su arıtma tesis bitti. Hepsi şu anda işliyor. Yüzde 95 arıtma tesisi verimi var. Daha da verimli işletmeyle bu sayının yüzde 98'e çıkması mümkün” dedi.

 

 

“ERGENE’Yİ KURTARMAYA DEĞER”

 

Bakan Eroğlu, Tekirdağ'ın sanayi, turizm ve tarım şehri olduğunu ifade ederek “Ergene'de dere ıslahlarının yüzde 90'ını tamamladık. Katı atık tesisleri, deniz deşarjları, zirai ilaçlar kontrolü gibi 15 paketin maliyeti 4 milyar lira. Ama Ergene'yi kurtarmaya değer. Derin deşarjı neden yapıyoruz. Sanayimiz var, sanayinin büyük kısmı Tekirdağ'da. Tekirdağ hem sanayi hem tarım hem de turizm şehri. Ergene'yi kurtarmak için katı atık arıtma tesislerini kurduk. Buradaki arıtma işleminden sonra sular Marmara Denizi'ne verilecek. Böylece renk ve tuzluluk problemi hallolacak. Gelecek seneden sonra lağım suları Ergene'ye akmayacak, Ergene tertemiz olacak. Ergene'de balık tutulacak” dedi.

 

 

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE FİDAN DİKTİ

 

24 Haziran'da yapılacak seçimine de değinen Bakan Eroğlu “Önümüzde bir seçim var. Bu seçim tarihimizin en önemli seçimlerinden birisi. Ülkemiz üzerinde çok oyun oynanıyor. Bu ülkeyi ele geçirmek için Batı çok plan yapıyor. Pkk'yı kuran onlar, Deaş'ı kuran onlar, alçak Fetö terör örgütünü 30 yıl hazırlayan onlar. Ama onların bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı var. Onların hesapları altüst olacak inşallah. Bu bayrak ilelebet dalgalanacak. Minarelerde ezanlar ilelebet okunacak” dedi. Eroğlu, daha sonra Süleymanpaşa’da bulunan Vedat Çeliker Anaokulu bahçesinde oluşturulan alanda öğrencilerle birlikte fidan dikti.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
Yarıyıl tatil zili bugün çaldı
Trendyol Ekspres iş ortakları, iş bıraktı
‘Kapaklı Sesi Arıyor’ yarışmasına başvurular başladı 
2022 yılı hedefleri paylaşıldı 
Yalın ve dijital dönüşüm
Süleymanpaşa’da engeller aşılıyor
Muhtarlık binası çevre düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldı 
20 proje destek almaya hak kazandı
Çocuklarda influenza virüsünün tanı ve tedavileri
Geç kalmadan bağışıklığınızı güçlendirin
Ateşini hızla düşürmeye çalışmayın!
Obezitenin sağlığa verdiği 6 önemli zarardan kurtulabilirsiniz
Ölüm yıldönümlerinde kabirleri başında anıldılar
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir