Polis Teşkilatı’nın 176’ncı kuruluş yıldönümü kutlandı    Zabıta personeli eğitimde buluştu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    10 Nisan 2021 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Akay 1 yılı değerlendirdi

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 30 Mart 2014’te kazandığı seçimlerin ardından oturduğu koltukta 30 Mart 2015’te bir yıllık icraatlarını değerlendirdi

Akay 1 yılı değerlendirdi
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 30.03.2015 19:01 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

30 Mart Yerel Seçimleri sonrası geride kalan bir yıllık süre zarfında yapılan çalışmalar hakkında durum değerlendirmesi yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 2015 yılı içinde yapılması planlanan faaliyetler hakkında da bilgilendirmede bulundu.

 

23 MECLİS TOPLANTISI’NDA 104 KARAR ALINDI

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, dün saat 14.00’da Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile son 1 yılın değerlendirmesini yaptı. Basın toplantısında Fen İşleri Müdürü Kemal Gümüş de hazır bulundu. İlk olarak Yazı İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarından bahseden Başkan Akay, “Son 1 yılda toplam 23 meclis toplantısı gerçekleşti. Bu toplantılarda alınan 104 kararın yüzde 88’i oy birliği, yüzde 22’si ise oy çokluğu ile karara bağlandı” dedi.  

 

1 YILDA 986 NİKAH KIYILDI

 

Çerkezköy Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’nce son 1 yılda toplam 986 nikah akdinin gerçekleştiğini hatırlatan Başkan Vahap Akay, “Elimizden geldiğince vatandaşlarımızın bu mutlu günlerinde yanlarında olmaya gayret ettik. Bunun yanı sıra gerçekleştirdiğimiz Encümen toplantılarında da 521 karar alındı. Yazı İşleri Müdürlüğü bünyesinde vatandaşlara daha hızlı hizmet verebilmek için bir de Halk Masası birimi kurduk” ifadelerini kullandı.

 

HER AY 700 BİN TL BORÇ ÖDÜYORUZ

 

30 Mart 2014 itibari ile 82 milyon 319 bin 438 TL borçlu bir belediye devraldıklarını kaydeden Vahap Akay, “Bu borcun Banka ve İller Bankası’na olan yaklaşık 9 milyon TL’lik kısmını Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik. Borcumuzun 47 milyon 845 bin TL’lik kısmını ise yapılandırdık. Her ay 700 bin TL borç ödüyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

KIZILPINAR’DAN 33 İCRA DOSYASI DEVRALINDI

 

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü faaliyetlerinden de bahseden Başkan Akay, “Bildiğiniz üzere bu yıl yasa kapsamında vatandaşlarımız borçlarını yapılandırdı. Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzce yaklaşık 4.2 milyon TL borç taksitlendirildi. Bir yıl içinde bu borcun da yaklaşık 2 milyon TL’si tahsil edildi.” bilgisini verdi. Başkan Akay Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün ise son bir yılda mesaisinin çoğunu Kızılpınar’dan devrolan İcra dosyalarına ayırdığını kaydetti. Kızılpınar’dan 33 icra dosyası teslim aldıklarını belirten Başkan Akay, “Bu dosyaların 24’ü çözüme kavuşturuldu. Geri kalan 9 dosya ile ilgili 110 dava devam ediyor. Bu, gerek Hukuk İşleri Müdürlüğü gerekse bizim için çok yorucu bir süreç oldu” dedi.  

 

1 YILDA 529 ADET YAPI RUHSATI DÜZENLENDİ

 

Çerkezköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün son 1 yılda 529 adet Yapı Ruhsatı düzenlediğine dikkat çeken Başkan Akay, “İmar Müdürlüğümüz 1 yılda toplam 712 adet de Yapı Kullanma İzin Belgesi düzenledi. Ayrıca 244 adet de Asansör Tescil Belgesi verildi.” hatırlatması yaptı. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını aynı hassasiyetle sürdürdüğünü vurgulayan Akay, “Haziran ayından sonra daha modern ve daha titiz bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Yer altı çöp konteyner sayımızı artıracağız” diye konuştu.  

 

6 BİN KİŞİYİ GEZİLERE GÖNDERDİK

 

Açıklamalarına Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile devam eden Akay, şunları söyledi: “8 farklı branşta açtığımız Yaz Spor Okulları’na toplam bin 87 öğrencimiz katıldı. Ayrıca 280’den fazla bayanın katılımıyla ev hanımlarına ve çalışan kadınlara yönelik Step ve Aerobik kursu da düzenledik. Bu kursumuz için ücretsiz ulaşım imkanı da sağladık. Yaklaşık 300 sporcunun katıldığı turnuvalar düzenledik. 200 sporcunun katıldığı Satranç Turnuvası organize ettik.129 ilkokul öğrencisini geziye gönderdik. Ramazan Ayı’nda toplam 6 bin vatandaşımızı Edirne ve İstanbul’a gezilere gönderdik. Veliköy Mahallemizde de bir Mahalle Evi’ni hizmete açtık.”    

 

9 BİN KİŞİ İLE İFTAR SOFRALARINDA BULUŞTUK

 

Çevre Birimi tarafından 21 okulda toplam 5 bin 400 öğrenciye ‘Çevre Eğitimi’ verildiğine dikkat çeken Başkan Akay, “Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü’nce evde sağlık hizmeti vermeye başladık. Bu kapsamda 430 muayeneye gidildi” dedi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 1 yılda toplam 867 bin metrekare alanda çevre düzenleme çalışması yaptığını söyleyen Akay, “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ise ihtiyaç sahibi hükümlülerin taleplerine cevap vermeye çalıştı. Ramazan Ayı’nda toplam 9 bin kişi ile iftar sofralarında buluştuk. İkram Çeşmemizden günde ortalama 130 litre çorba dağıtıyoruz. Bu yönde halkımızdan da olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.    

 

40 BİN METREKARE SICAK ASFALT ÇALIŞMASI YAPTIK

 

Açıklamalarına Fen İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile devam eden Başkan Vahap Akay, “Bu 1 yıl içinde toplam 50 ton modifiye asfalt alımı yaptık. 40 bin metrekare sıcak asfalt, 14 bin 300 metrekare de soğuk asfalt çalışması gerçekleştirdik. 15 bin 285 metrekare Demirli Beton Yol, 23 bin 320 metrekare de Beton Yol onarım çalışması yaptık. 11 bin 533 metrekare kaldırım yapım onarım çalışması gerçekleştirdik. Ayrıca Veliköy’de 432 metre istinat duvarı yaptık.” dedi.  

 

KAMUYA 46 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ

 

Geride kalan bir yıl içinde Çerkezköy Belediyesi’nin stratejik planının da hazırlandığına dikkat çeken Başkan Akay, “Ayrıca araç parkurundaki 15 araç revize edildi. 5 yeni araç da araç parkuruna eklendi. Kamu kuruluşlarına da toplam 46 araç tahsis edildi” dedi. Karla mücadele çalışmaları kapsamında 210 ton tuz, 10 ton da solüsyon kullanıldığına dikkat çeken Akay, “Karla mücadele çalışmalarımızı tuzun doğaya olan olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak yürüttük” diye konuştu.

 

ESKİ GARAJI DEPO YAPTIK

 

Kızılpınar Mahallesi’ndeki atıl durumda bulunan garajın aktif hale getirildiğini söyleyen Başkan Akay, “Burayı hurda deposu olarak kullanmaya başladık. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarına yardım kapsamında da 731 TL’lik harcama yaptık.”bilgisini verdi.

 

HARAP HALDE BİR KIZILPINAR DEVRALDIK

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, açıklamalarına 2015 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi vererek devam etti. 1 yıllık sürecin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki yetki ve sorumluluk alanlarının paylaşım yılı olduğunu belirten Akay, “Bu süreçte bazı aksaklıkların olması gayet normal” dedi. 1 yıllık süre zarfında TESKİ gibi önemli bir kurumun oluşturulduğuna dikkat çeken Akay, “Su ile ilgili tüm yetki ve sorumluluklarımızı da TESKİ’ye devrettik.”hatırlatması yaptı. Fiziksel açıdan harap halde bir Kızılpınar’ı devraldıklarını kaydeden Akay, “Kızılpınar’da düzgün tek bir sokak yoktu. Bugün sokak ve caddelerin yüzde 75’ine müdahale ettik.” dedi.    

 

HER AY 100’DEN FAZLA ŞİKAYET DİLEKÇESİ GELİYORDU

 

Konuşmasında belediye borçlarına değinen Başkan Akay, “Şimdi size burada ‘Enkaz Devraldık’ edebiyatı yapmayacağım. Fakat 10 ilçenin toplam borcundan daha fazla bir borç devraldık. Kızılpınar’dan ilk 6 ay boyunca her ay 100’den fazla şikayet dilekçesi geliyordu. Şimdi bu dilekçeleri oldukça azalttık. Bir ay içinde de tüm yazılı dilekçelere cevap vermiş olacağız.”diye konuştu.

 

KAPALI SPOR SALONU 29 EKİM’DE AÇILACAK

 

2015’te yapılacak çalışmalarla Şehit Doğan Çabuk Sokağın, cadde görünümüne kavuşacağını söyleyen Başkan Akay, “Burada 15 adet sokak yenilenecek. 24 bin 100 metrekare Demirli Beton Yol, 8 bin metrekare Beton Kaldırım, yapılacak. 1 Nisan’da ihale yapılacak. 15 Mayıs’ta da işe başlanacak. İstasyon Mahallesi’ndeki Kapalı Spor Salonu yenilenecek. Burası ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda halkımızın hizmetine açılmış olacak. Ayrıca 225 metrekare alanda 70 metre yüksekliğinde bir Verici İstasyonu kurulacak. 15 Mayıs’ta ihaleye çıkılacak.” dedi.

 

150 BİN METREKARE SICAK ASFALT KAPLAMA YAPILACAK

 

11 bin 540 metrekare alan üzerinde 8 bin 400 metrekare Kapalı Pazar Yeri yapılacağını söyleyen Akay, “Burada 26 adet dükkan bulunacak. Bu proje için de 1 Haziran’da ihaleye çıkılacak. Fatih Mahallesi sokak ve caddelerin asfaltlanması kapsamında 150 bin metrekare alanda sıcak asfalt kaplama yapılacak” bilgisini verdi. İlçe içindeki belirlenen 45 parkın yeni düzenlemeleri yapılarak hizmete açılacağını belirten Akay, “105 bin metrekare alan üzerine yapımı planlanan Kent Park Projesi’nin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapım çalışmalarına başlanacak.”diye konuştu.

 

KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

 

Kültür Merkezi Projesi hakkında da konuşan Akay, “Mevcut Pazar yerinde yapımı planlanan kültür merkezimiz ise toplam 9 bin 781 metrekare alan üzerine yapılacak” dedi. Akay, ayrıca, Ambardere mevkinde vatandaşların talebi üzerine 150 bin metrekare ölçümünde imar yolu açılarak yol altyapı çalışması gerçekleştireceklerini söyledi. Şehit Teğmen Akın Akın Caddesi’nde Yeşil Alan Park Düzenlenmesi de yapılacağını belirten Akay, “15 bin 900 metrekarelik yeşil alanda bin 300 metrekare yürüyüş yolu, 1 adet basketbol ve voleybol sahası oluşacaktır” dedi.

 

Haber / Ahmet KARDEŞ

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
6 gündür haber alınamıyor
Kavga ettiği kişiyi tabancayla öldürdü
Tekirdağ’da Adli Tıp Grup Başkanlığı kuruluyor
Tekirdağ'da 5 noktada orman yangını
Başkan Sarıkurt'un testi pozitif çıktı
Kozuva: 2020 yılında en büyük başarı süreci yönetmekti
2 kişinin öldürüldüğü mahalleye polis baskını
Konya’dan altın madalya ile döndü
Çetin: Bu kadar çok seviniyorsanız, gelin 23 Nisan’da koltuğu size vereyim
Prof. Dr. Ertuğrul: Tam kapanma olmazsa Ramazan kötü geçecek
Minik mucidin projesi TÜBİTAK yarışmasında
Tekirdağ’da nüfusun yüzde 12’si aşılandı
İstismar, çizilen resim ve oynanan oyunlarda gizli
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir