10. Uluslararası Fetih Kupası Yarışları, Edirne’de başlatıldı

İstanbul'un Fethi ve 10'uncu Fetih Kupası Okçuluk Yarışması, Edirne'de Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu saray alanında başlatıldı.
GÜNDEM 24.05.2022 14:35:00 0

Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Fetih Kupası Okçuluk Yarışması, Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu Edirne’den başlatıldı. 10. Fetih Kupası etkinliklerinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına; Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

SARAYİÇİ’NDE ETKİNLİK ALANI KURULDU

Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Fetih Kupası Okçuluk Yarışmaları’nın tanıtımı için Edirne'de Osmanlı Sarayı'nın bulunduğu Sarayiçi'nde etkinlik alanı kuruldu. Yağlı güreş, geleneksel oyunlar, ok atışı ve mehteran gösterilerinin sergilendiği alanı çok sayıda öğrenci ve vatandaş gezdi. Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Necmettin Bilal Erdoğan, fethin başladığı Edirne’den 10. Fetih Kupası yarışlarını başlattıklarını söyledi.

“GELENEĞİN İZİNDE OLDUĞUMUZUN BİR GÖSTERGESİ”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Türkiye'de hem olimpik hem de geleneksel okçuluğun geliştirilmesini amaçladıklarını kaydederek, “Edirne, fethin de başlangıç noktası. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi için ordusuyla beraber buradan hareket etti. Bizim de Fetih Kupası için buradan hareket etmemiz, bu geleneğin izinde olduğumuzun bir göstergesi ve bizim Okçular Vakfı’nda yetişen sporcular olsun, Türkiye’de yetiştirmeye çalıştığımız kulüplerimiz bünyesinde yetişen bütün okçularımızın da bu yolun yolcusu olmasını hedefliyoruz” dedi.

“TESADÜF DEĞİL”

“Türkiye'de okçulukta son 10 yılda elde edilen başarılar tesadüf değil” diyen Erdoğan, "Okçulukta son 10 yılda elde ettiğimiz başarılar, geldiğimiz nokta, en son olimpiyat madalyasıyla taçlanan bu çalışmalar, okçuluğun milli sporumuz olması sayesinde bir tarihi bilincin kazanılmasında çok büyük hizmet etti” dedi. 32 ülkeden 500'ün üzerinde sporcunun katılacağı Fetih Kupası'nın, dünyada 3 dalda müsabakanın olduğu en büyük uluslararası organizasyon olma özelliği taşıdığını da belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Mete Gazoz’un olimpiyat madalyasının nişanesi olarak ok meydanımıza menzil taşı dikildi. Bu menzil taşının da açılışını yapmış olacağız. Bu da eskiden en uzağa atan menzil taşı diktiriyordu. Şimdi olimpiyat madalyası da o zamanın şartlarında en büyük derece olduğu için Mete Gazoz’un adını yüzlerce yıllık menzil taşlarının yanında ok meydanımızda yaşatacağız. Biz, Mete Gazoz’un olimpiyat altın madalyası ile bu işi bitirmiyoruz. Paris’te de yeni olimpiyatlarda bu madalyaların sayısının artmasını, başarıların devam etmesini hedefliyoruz” dedi.

 

TEMSİLİ OK ATIŞI YAPTILAR

Edirne Sarayiçi Adalet Kasrı önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da, 10. Fetih Kupası Okçuluk Yarışması’nın Fatih’in doğduğu ve İstanbul’u fetheden şehirden başlamasının anlamlı olduğunu ifade etti. Vali Kırbıyık, Edirne'nin birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını belirterek, "Edirne son derece kadim bir şehir, tarihi bir başkent ve kültürel değerleri itibari ile son derece önemli bir merkez. Spor açısından da son derece önemli bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi. Edirne’nin Türkiye - Bosna Hersek Ragbi milli takımlar maçına ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Vali Kırbıyık, “Dün ise Motokros parkurumuzda Türkiye, Balkan ve Doğu Avrupa şampiyonasını yaptık. Gelecek dönemler için Okçular Vakfı'nın başkanıyla çok kıymetli bir görüş alışverişinde bulunduk. Hatta kendi aramızdaki ifademizle de prensip anlaşmamızı yaptık. Önümüzdeki dönemlerde çok daha güzel, Edirne'yi de içine katacak şekilde, çok daha geniş katılımlı etkinliklere de birlikte imza atmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“TEKİRDAĞ’I ANMADAN GEÇMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise İstanbul'un fethine uzanan yolda Tekirdağ'ı anmadan geçmenin mümkün olmadığını söyledi. Yıldırım, "Bu seneki törenlerde bizim de bir katkımız olmasından dolayı, biz de kendimizi ayrıca mutlu hissediyoruz. İstanbul’un fethinin bunca yıl sonra aynı coşkuyla tekrar tekrar kutlanıyor olması konusunda da katkı vereceğiz" diye konuştu. Toplantının ardından Necmettin Bilal Erdoğan ve Haydar Ali Yıldız ve Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, temsili ok atışı yaptılar.

Haber / Bedirhan MACİT