İlginizi Çekebilir


1 haftada 5 bin pet şişe, 600 metal geri dönüştürüldü

Lüleburgaz Belediyesi'nin metal kutu ve plastik şişe gibi atıkların çöp yerine geri dönüşüme kazandırılması için hayata geçirdiği ve vatandaşın attığı her atık için "DÃ?
GÜNDEM 7.12.2021 16:23:00 0

Pilot uygulamasına geçtiğimiz hafta başında Gençlik Parkı’nda başlanan sistem sayesinde belediyeden ücretsiz bir şekilde Dönüşüm Kartları’nı temin eden vatandaşlar, attıkları her plastik şişe ve metal kutu için puan kazanıyor.

 

YAYGINLAŞTIRILMASI PLANLANIYOR

 

Lüleburgaz Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ve ilerleyen süreçte kentin birçok noktasında yaygınlaştırılması planlanan sistem sayesinde 600 adet teneke kutu ve 5 bin adet pet şişe geri dönüşüme kazandırıldı. Sadece bir hafta gibi kısa süre içerisinde doğada 10 yılda kaybolan teneke kutu ile 400 yılda kaybolan pet şişelerin toplanması sevindirdi. Öte yandan uygulama sayesinde vatandaşın cebi de kazanmaya başladı. Lüleburgaz Belediyesi’nin henüz Gençlik Parkı’nda pilot uygulama olarak faaliyete geçirdiği Akıllı Atık Tanıma Sistemi’nden faydalanmak isteyen vatandaşların Dönüşüm Kart’a sahip olması gerekiyor. Bu kapsamda hafta içi mesai saatleri içerisinde Gençlik Parkı ya da Lüleburgaz Belediyesi Hizmet Binası’nda bulunan görevlilerden ücretsiz bir şekilde Dönüşüm Kartlar alınabiliyor. Vatandaşlar Dönüşüm Kartlarına yüklenen puanlarla birçok alışveriş noktasında harcama yapabiliyor” denildi.

 

Haber / Buse SERİN