Tekirdağ seçime hazır    Çobanı uyutup 8 koyunu çaldılar    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    23 Haziran 2018 Cumartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN
Abdal MALUMKİŞİ / Dost Kervanı
Makamlar Hep Çocuklarda Kalmalı
Kiminin saçı siyah / Kiminin saçı sarı / Ankara'da buluştu / Dünyanın çocukları… diye başlayıp devam ediyor Şair Altan Özyürek’in “Dünya Çocuk Bayramı” adlı şiiri…
Yayın Tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe, 18:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Yarın herhangi bir okulun bahçesinde çocuğunuz, yeğeniniz veya bir arkadaşı tarafından muhtemelen dile getirilecektir. Kulağınıza takılabilir. En sevdiğim 23 Nisan şiirlerinden biridir. “Yurtta sulh cihanda sulh” tezi ve özdeyişinin sahibi Mustafa Kemal Atatürk önce ülkemiz sonra dünyamız çocuklarına atfederken bugünü öyle, “Laf ola beri gele” diye atfetmedi. Ulu Önder de gerek yurtta gerek dünyada barışın ancak çocukların sevgisiyle, o bilinçli büyüyen ancak çocuk yürekli kalmayı başaranlar ile mümkün olacağını biliyordu veya ben öyle öngörmüş oldum.

Hafta içinde gazetemizin altıncı sayfasında yer alan, bir çocuğun merkezinde yer aldığı, Kore örneği üzerinden dünya barışını hicveden haber gözünüze ne kadar takıldı bilmiyorum. Önemli bir vakadır. İnceden bilgilendireyim veya zaten bilene hatırlatmış olayım.

Sebebi bilinmez ama Kore’ye karşı ayrı bir sempati ve sevgisi olan Kapaklı Yıldızkent Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi Sudenaz Çölgeçen bir süre önce ailesiyle gittiği Osmanlı Kebap’ta iki Koreli’ye denk gelir ve göz temasıyla onları, sevgiyle süzer. O diyalog karşılıksız kalmaz. Çerkezköy OSB’de kuruluHyosung İstanbul Tekstil firmasının yöneticileri olan Kore vatandaşları; Fabrika Müdürü BaeIn Han ve Yönetim Takım Müdürü JeonwooHahn, Sudenaz’ı yanlarına davet eder ve ona çok sevdiği profiterol ikram eder, daha doğrusu ısmarlar. Sudenaz mutluluğunu Facebook’taki sayfasından şöyle ifade eder:

, “ Alminam iyi ki geldin. Neşe, şans , mutluluk getirdin Gittiğimiz restoranda Hyosung Firmasının müdürü ve arkadaşı ile tanıştım Bana ptofiterol ısmarladılar Teşekkür ediyorum tekrardan. Vede harika bir teklif aldım. Söylemeyeceğim'' diye paylaştı. O teklifin fabrika daveti olduğu açığa çıktı.”

Türkiye ile Kore arasında halen varlığını koruyan, sürdürülür dostluğun da bizim onlar adına savaşmamızdır. “Bizim Kore’de ne işimiz vardı…” gibi meselenin politik ayrıntılarını bir tarafa bırakalım. Biz bir ülke ile bir şekilde, bir gerekçeyle sürdürülür dostuz. 2002 öncesi neredeyse sıfır sorunlu bir dış politikadan günümüzde sıfır dostlu bir dış politikaya doğru, “Hayra alamet” olmayacak bir şekilde ilerlerken bu çok önemli bir değer aslında. Emperyalizm çıkarları doğrultusunda Ortadoğu merkezli başlatılacak bir 3’ncü Dünya Savaşı’nın taşeronluğu ve maşalığına aday bir ülke olarak dünya üzerinde bir tane olsun, dostumuz olmalı. İşte gerek ülkemiz gerekse dünyamızda en büyük ihtiyaç olan barışı tesis edecek olan hiçbir ırk farkı göz etmeksizin kesinlikle çocuklardır.

Yarın ülkemizde çocuklara kısa süreliğine dahi olsa makam bırakan her bir atanmış ve seçilmiş bürokrat ve siyasetçinin o koltuğu o çocuğa bırakarak bir daha makama geri adım atmaması sürdürülür barışa en önemli katkı olacaktır.

Diğer taraftan 23 Nisan’ın bir diğer özelliği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününden esasla ulusal egemenliktir. Biz, ulusal egemenliği, hem ulusallığı hem de egemenliği kutlayacağız. İyi de kutlamakla olmuyor. Ne derece ulusalız, ne derece egemeniz.

Bakınız. Çerkezköy, Silivri dahil olmak üzere üzerimizde kılıç gibi duran kömürlü termik santraller ne kadar ulusal bir projedir. Madem ulusal bir projedir. Önce insan, sonra çevre ve doğa, nihayetinde her işin başının ekonomi olmasından esasla tarıma darbe vuracağı tartışmasız olan bir proje, ne kadar ulusal.

Hadi yönetenler bu boyutta. Yönetilenler ne durumda. Esnaf tabelalarında üstelik Çerkezköy gibi turistle tek ilişkisi sanayi kuruluşları çalışanları veya konuklarıyla sınırlı olan bir ilçede tabelalardaki dil kirliliğini neyle izah edebilirsiniz. Bir zamanlar kendi toprağının insanının dili olan Kürtçe’den bile ‘Milliyetçi’ hislerle atar gider konumuna bürünenlerinnedir bu teslimiyetçiliği. Kendi topraklarında yaşanana dilini konuşma hakkı tanımazken uzunca bir süre, kendi diline bile sahip çıkamamanın acizliği değil de nedir? Ya da, “Dilini kaybeden bir toplumun asla ve asla özgür olamayacağı” gerçeğinden bilinçsizlik mi?

Bugün örneğin Show, Star, Fox gibi televizyon kanallarının yöneticilerinin bugüne ve diğer milli günlere dair söyleyeceği her bir kelam hikâyeden ibarettir sadece. Teoriye, kuru laflara karnımız tok. İcraatın, ürünün ortada.

Ve yine ulusallıktan da, egemenlikten de kopuk hallerde bir 23 Nisan sürecine daha girdik. Mevcut sistemle ve Cumhuriyet’in temel değerleri ile artık iyice gün yüzüne çıkan bir alıp veremediği, bir hesabı kitabı olan mevcut iktidar marifeti ile kent meydanlarında günü kurtarma adına yapılacak törenler, kısa süreliğine çocuklara devredilecek makamlarla günü kurtarmaya çalışacağız.

Çocukların günlerine kutlarken hiç olmazsa biraz gerçeklerimiz ile yüzleşmekte de fayda var. Onlara nasıl bir dünya, nasıl bir ülke bırakıyoruz. O gerçeği de kabullenmek lazım.

Ama bu milli günü diğer milli günlerden ayıran en büyük özellik çocuğun, çocuk olmasından kaynaklı saflığı, temizliği, saflığı olacaktır.

Bugünlerde çocuklara makamları bırakanlar asla geri almamalıdır…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
ÇERKEZKÖY'E YAPIMI PLANLANAN TERMİK SANTRAL BÖLGEMİZ YAPILIR MI,YAPILMAZ MI?
YAPILMAZ
YAPILIR
YANLIŞ YERSİZ VE ÇAĞ DIŞI BİR YATIRIM
Soyup soğana çevirdiler
Boğularak hayatını kaybetti
Yağmur suyu kanalının içinde ceset bulundu
Düşen yıldırım 27 hayvanı telef etti
Balerinden düşen çocuk kurtarılamadı
Tokatlılardan piknik şöleni
Midibüsten inmeye çalışırken başı kapıya sıkıştı
Duruşmadan yine tahliye çıkmadı
30 kişi hastanelik oldu
İkram aracı hizmete başladı
Muharrem İnce Çorlu’ya geliyor
Yağış kaza getirdi; 7 yaralı
"Ezik" sözüne  tepki yağıyor
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir