Süleymanpaşa Belediyesi’nden karla mücadele    “Aşı uygulamasının tamamlanmasından sonra hastalık ortadan kalkmayacak”    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    18 Ocak 2021 Pazartesi   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 bütçesi 1 milyar 120 milyon TL

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nın 2. Birleşimi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başkanlığında Süleymanpaşa'da yapıldı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi 1 milyar 120 milyon lira olarak meclisten geçti.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 bütçesi 1 milyar 120 milyon TL
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 27.11.2020 15:37 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Önceki gün Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda 2020 bütçe gelir gider gerçekleşmesi ile ilgili bilgiler verildi. 2020 yılı tahmini gider bütçesinin 1 milyar 100 milyon lira, 23 Kasım 2020 itibari ile gerçekleşen gider 717 milyon 424 bin 694,92 lira, gerçekleşme oranının da yüzde 65.22 olduğu ifade edilirken, 2020 yılı tahmini gelir bütçesinin 900 milyon lira, gerçekleşen giderin 657 milyon 836 bin 481 lira, gerçekleşme oranının da yüzde 73.09 olduğu ifade edildi.

 

 

ADALETSİZ DAĞITIM YAPILDIĞINI SAVUNDU

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yıl bütçesi 1 milyar 120 milyon lira olarak tahmin edilirken, toplantıda AK Parti Grubu adına konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 2021 yılı yatırım programına değinerek adaletsiz dağıtım yapıldığını savundu. Büyükşehir Belediyesi’nin 471 milyon lirayı yatırım için öngördüğünü belirten Yüksel “Ama detaylara girdiğinizde çok ilginç rakamlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu yatırımın 174 milyon lirasını 11 ilçeye paylaştırmışsınız. Bütçede 2021 yılında Çorlu’ya 53 milyon lira, Süleymanpaşa’ya 13 milyon lira, Çerkezköy’e 45 milyon lira, Kapaklı’ya 11 milyon lira, Ergene’ye 9 milyon lira, Malkara’ya 9 milyon lira, Saray’a 12 milyon lira, Hayrabolu’ya 3.5 milyon lira, Şarköy’e 8.7 milyon lira, Muratlı’ya 4 milyon lira, Ereğli’ye 6 milyon liralık yatırım yapacağız demişsiniz. Bunları topladığımızda 174 milyon lira oluyor. 471 milyonluk yatırım bütçesine baktığımızda ilçelere yüzde 15 pay ayrılmış” dedi.

 

 

 

 

“AYRIMCILIĞI NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYORUZ”

 

 

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un önceki meclis toplantısında dile getirdiği serzenişlere de cevap veren Yüksel, “Çorlu’ya 2020 yılında yapılan proje tutarı 180 milyon lira. 2020-2021-2022 ve 2023’e baktığımızda Süleymanpaşa’ya ayırdığınız 44 milyon lira. Süleymanpaşa ile Çorlu arasında nüfusa baktığımızda birisi 270 bin, birisi 205 bin. Çorlu üvey evlat muamelesi görüyor diyorsunuz ya, CHP belediyelerine ne kadar pozitif ayrımcılık yapıldığı sadece Çorlu’dan değil, diğer ilçelerden de belli oluyor. CHP’nin AK Partili belediyelere negatif anlamdaki ayrımcılığını net bir şekilde ortaya koyuyoruz” dedi. Ana bütçeden ayrılan paylara göre asıl üvey evlat muamelesini Süleymanpaşa’nın gördüğünü savunan Cüneyt Yüksel, bu bütçenin yatırıma yönelik planlamalarının yanlış olduğunu savundu.

 

 

 

“HANGİ İLÇELER ÜZERİNDE TASARRUF EDİLDİĞİ ORTAYA ÇIKSIN”

 

 

CHP Grubu adına konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da, “6-7 yıldır büyükşehirde bütçe yapıyoruz. Ancak Süleymanpaşa üzerinden biraz da siyasete dökerek yorumlandığına ilk defa şahit oluyoruz. Tekirdağ 11 ilçe. Kendi ilçem üzerinden söyleyeyim, bugün burada var olan yaklaşık 104 milyon liralık 2021 yılı yatırım bütçesi ve bu yıl ayrılması gereken 45 milyon liralık bedel var. 2015 yılından beri neredeyse yüzde 70’i bu bütçelerde gidiyor geliyor. Bütçeye konuyor, o yılki bütçeler gerçekleşemediği için bir türlü sıra gelmeyen, bütçeler başka yerlerde değerlendirildiği için paranın kalmadığı, eksik kalan işlerle baş başa kaldık. Bugüne kadar hiçbir şekilde de ‘bu neden böyle’ diye çok fazla bunu siyasete dökerek konuşmaya çalışmadık. Bir dahaki mecliste önerge vereceğim. Son 6-7 yılda bu bütçelerin ne kadarlık kısmı hangi ilçeler üzerinde tasarruf edildi ortaya çıksın” dedi.

 

 

“BU ŞEKİLDE YORUMLAMAYI KABUL ETMİYORUM”

 

 

AK Parti Belediyeleri üzerinden yorumluyormuşçasına yapılan yorumları reddettiğini söyleyen Akay “2014’ten 2021 yılına kadar kullanılan bütçelerin ilçelere göre dağılımını çıkaralım hep beraber görelim, tartışalım. Hal böyleyken, her ilçenin kendine göre durumları varken, bunu siyasete dökerek bu şekilde yorumlamayı kabul etmiyorum. 112 milyon liralık rakam büyükşehir belediye binası. Geriye 11 ilçe adına 185 milyon lira ayrılmış. Son 7 yıla bakalım, 2020 yılına bakalım, tüm ilçeler diye ayrılan rakamların hangi ilçelerde kullanıldığına bakalım. Sadece 2020 yılında Çerkezköy’e harcanan para 6 milyon 882 bin TL. Ancak sadece 2020 yılında bu meclis Şehir Hastanesi’nin yolları için 7 milyonluk bütçe çıkardı. Tabi ki harcamalar olacak, Süleymanpaşa’ya da olacak her ilçeye olacak. Ancak bunu sıyırarak tek tek cımbızlaya cımbızlaya bu şekilde konuşmak bu meclise de haksızlık, yapılanlara da haksızlıktır. Bütün yatırım planları, geçmişten kalan yatırım planlarıdır. Bu zamana kadar Süleymanpaşa merkez ilçemiz olması hasebiyle bir pozitif bakış açısıyla zaten bu bütçeler buraya gitmiştir. Bunu hep beraber çıkarırız, 2021 yılı dahil olmak üzere rakamları çıkarıp hep birlikte bakarız, bana göre de apışıp kalırız” diye konuştu. Akay “Siyasete dökerek, siyasi manevralarla bunu konuşmayı doğru bulmuyorum. Her ilçe kendi büyüklüğünde, kendi durumuna göre, hassasiyetlerine göre bugüne kadar almıştır, zaman zaman tartışılmıştır, biri az almıştır, biri çok almıştır. Ancak dönemin sonunda her ilçenin önemli ihtiyaçlarına ilaç olabilecek yatırımları yapma hassasiyetinde olabiliyor olmamız lazım” dedi.

 

 

 

 

6 BUÇUK YILDA YAPILAN YATIRIMLAR

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da 31 Mart 2014 – 31 Ekim 2020 arasında Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ tarafından Çorlu’ya 420 milyon, Süleymanpaşa’ya 560 milyon, Çerkezköy’e 200 milyon, Malkara’ya 164 milyon, Ergene’ye 126 milyon, Kapaklı’ya 145 milyon, Marmaraereğlisi’ne 102 milyon, Muratlı’ya 74 milyon, Saray’a 162 milyon, Şarköy’e 86 milyon yatırım yapıldığını ifade etti. Albayrak “Hazırlanan bütçeyi kendi namusumuz gibi harcayacağız. Vatandaşların hizmetine sunacağız” dedi. Konuşmaların ardından 2021 yılı bütçesi oyçokluğu ile kabul edildi.

 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirleri yeterli buluyor musun?
Evet. Yeterli buluyorum
Hayır. Yeterli bulmuyorum
Fikrim yok
Dezenfektan Çeşmesi uygulaması kırsal mahallelere de taşındı
Büyükşehir, kapalı iş yerlerinden kira almayacak
Dolandırıldığını gelen icra tebliği ile anladı
Evinde ölü bulundu
Şarköy'de fırtına ağaçları devirdi
Şarköy'de heyelan yolu kapattı
Durduran araçta sahte içki ele geçirildi
Albayrak: Vatandaşlarımızın yaralarını el birliğiyle saracağız
Demircan: Görevi Tekirdağ’da ses getirecek bir isme devredeceğim
Belediyeden sağlık çalışanlarına destek
Hava kirliliği şikayetleri değerlendiriliyor
Tekirdağ’da ikinci Bebe Kütüphanesi Kapaklı’da kurulacak
Bakanlıktan öğrencilere tablet bilgisayar ve internet desteği 
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir