İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı    Çerkezköy, Kızılay için seferber oldu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    25 Ekim 2020 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Başkan Akay: Zor ve zahmetli bir işe giriyoruz

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi ve TESKİ’nin Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapacağı alt ve üstyapı çalışmaları, Meydan Altı Otoparkı, Peyzaj ve Kent Meydanı düzenlemesi ile ilgili projelerin detaylarını STK ve siyasi partilere aktaran Belediye Başkanı Vahap Akay; AK Parti, MHP ve CHP’nin ardından İYİ Parti’yi de ziyaret ederek projenin detaylarını paylaştı. Akay, “Zor ve zahmetli bir süreç bizi bekliyor. Esnafımız sıkıntıya düşecek bunun farkındayız ancak bunu nasıl minimuma indiririz, bu pencereden bakarak hareket ediyoruz. O yüzden mümkün olduğunca az hasarla projelerimizi tamamlama hedefimiz var” dedi.

Başkan Akay: Zor ve zahmetli bir işe giriyoruz
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 15.10.2020 11:42 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Önceki gece saat 19:30’da İYİ Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden Belediye Başkanı Vahap Akay, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Başkan Akay, “Daha önce seçim beyannamemizde Atatürk ve Öztrak Caddeleri ile ilgili bir düzenleme hedefi vardı. Biz yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın sonucunda TESKİ’nin altyapı çalışmaları, aynı şekilde aynı zamanda başlayacak olan yine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yeraltı otoparkı ve Çerkezköy’ün iki ana caddesinde hem yeni yeraltı otoparkı, hem içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu projelerinin gerçekleşeceği ve bunun akabinde yine Çerkezköy Belediyesi’nin de bu 2 bin 500 metrekarelik Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapacağı aydınlatma, peyzaj, yerüstü detaylarını sizlerle paylaşacağız”  dedi.

 

“BU İŞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ”

 

Daha sonra Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde görevli Mimar Mustafa Kanburoğlu, yaptığı sunum ile projenin detaylarını İYİ Partililerle paylaştı. Kanburoğlu’nun sunumunun ardından konuşan Başkan Akay, “Zor ve zahmetli bir işe giriyoruz. Yaklaşık 15 kilometre bir altyapı kazısından bahsediyoruz. Yani derin kazılarında olacağı, parsellerinde bağlanacağı, zaman zaman su kesintilerinin yaşanacağı, zaman zaman altyapı sorunlarının yaşanacağı çok büyük bir altyapı inşaatından bahsediyoruz. Ve bunu Çerkezköy’ün iki ana caddesinde yapacağız. Zor ve zahmetli bir süreç bizi bekliyor, farkındayız. Ancak bu işi yapmak zorundayız. Tabi ki bu zahmetli işi yok sayacak değiliz” dedi.

 

“ESNAF VE VATANDAŞLARIMIZDAN TALEPLERİMİZ VAR”

 

Akay, “TESKİ’nin yapacağı yatırımın yaklaşık maliyetini 12-14 milyon TL civarında diye öngörüyoruz. Bunun dışında yine otopark sorunumuzu çözecek Meydan Altı Otoparkı da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Etüd Proje Daire Başkanlığı tarafından projelendiriliyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılacak. Bunun da yaklaşık maliyeti muhtemelen 25-28 milyon TL civarında. Yine Atatürk ve Öztrak Caddelerinde de Çerkezköy Belediyesi’nin üzerine düşen yer üstü kaplamaları, peyzaj alanları, aydınlatma elemanları ile beraber bizimde yaklaşık önümüzde 35 milyon civarında öngördüğümüz bir yapım işleri bizi bekliyor. Toplamı neredeyse 75 milyon TL’yi bulan, ciddi sıkıntılarla baş başa kalacağımız bu zahmetli sürecin sonunda iyi bir sonuç çıksın istiyoruz. İyi bir sonuç sadece Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi’nin yatırımları ile gerçekleşmiyor. Bu arada esnafımızdan ve o caddelerde oturan vatandaşlarımızdan da taleplerimiz var. Bu talepler uzun yılların alışkanlıklarını değiştirecek talepler” ifadelerini kullandı.

 

“DÜKKANLARI KALDIRIMA UYDURMAK ZORUNDAYIZ”

 

Atatürk ve Öztrak Caddelerinde 31 işletmenin bodrum çıkması olduğunu kaydeden Başkan Akay, “Bu kullanımlardan vazgeçmeleri için 31 esnafımıza tebligat gönderdik. Biz dükkanları kaldırıma uydurmak zorundayız. Kaldırımları dükkana uydurduğumuz zaman bu girintili çıkıntılı hal ortaya çıkıyor. Ayrıca bir kapalı çıkma durumumuz var, 24 dükkana ön kapalı çıkma ile ilgili tebligat göndererek bunların kaldırılmasını talep ettik. Bir talebimiz de altyapı kurumlarından. Yürüyüş alanları ve kaldırımların üzerinde ilerlediğimiz zaman TREDAŞ kutusu ile karşılaşıyoruz, onu geçiyoruz bir doğal gaz kutusu geliyor, onu da geçiyoruz bir Telekom kutusu geliyor derken zikzak yaparak caddede yürümek zorunda kalan vatandaşlarımız var. Biz bundan artık kurtulmak zorundayız. Altyapı kurumları ile görüştük, mümkün olduğunca bunların seyreltilerek, seyreltilmenin dışında da projeye uygun alanlara bunların deplase olması ile ilgili görüşmeleri sürdürüyoruz” dedi. 

 

 

“ARTIK KUYUMCULARIN DIŞARIYA TEZGAH AÇMADIĞI KALDI”

 

Binin üzerinde esnafta tabela değiştirme taleplerinin olduğunu kaydeden Akay “Artık belirli ölçüleri kaçmış durumda bir görüntü kirliliği var. Hatta neyi aradığımızı bulamayacağımız durumda birbirlerine geçmiş tabela görüntüsü var. Her gün aslında önünden geçtiğimiz alanlar, artık gözümüzü yoran alanlar ama farkında değiliz. Bundan kurtulmak istiyoruz. Bunun çeşitli örnekleri var. Tek tip tabela düşüncemiz ve meclisimize tavsiyemiz yok ancak belirli ölçülerde, belirli renklerde birbiri ile ahenk içerisinde olan bir görünüm ortaya çıkartmak istiyoruz. Tabelaları söktükten sonra kötü durumda olan cephelerle karşılaşacağız. Aynı şekilde vatandaşlarımızdan bu cepheleri boyatmalarını, düzenlemelerini isteyeceğiz. Yapmazlarsa Çerkezköy Belediyesi bunu yaparak bir tahakkuk durumuna girecek. Devamında yine zemindeki dükkanlarımızın alışkanlıklarından birisi dükkanın önündeki teşhirler. Caddede yürümeye başladığınız zaman gömlekleri dışarıda görüyoruz, gömleğin yanında buzdolapları, halılar dışarıda. Artık neredeyse kuyumcuların dışarıya tezgah açmadığı kaldı. O yüzden artık bu alışkanlıklardan kurtulmak zorundayız. Nüfusu 180 bine gelmiş, en hızlı gelişen ilçelerden birindeyiz. İlk etapta rahatsızlık vereceğiz tabi ki ama günün sonunda bizim derdimiz Çerkezköy’deki esnafın daha güzel bir şekilde işlerine devam etmesi” ifadelerini kullandı.

 

“BU SÜRECİ GÖĞÜSLEYEMEYECEK ESNAFLARIMIZ VAR”

 

Başkan Akay’ın bilgilendirmesinin ardından konuşan İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin de “Projelerin bu nitelikte olduğunu daha önceki ziyaretlerimizde de istişare etmiştik. Fakat vatandaştan duyduğumuz size de iletmek istediğimiz bir sıkıntı var. Herkes pandemi nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Bu pandemi döneminde özellikle çarşı esnafımız ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntıyı atlatamadan, projeye başlanırsa dağılma yaşayacaklarından bahsediyorlar, haklılar da. Belki karşılığında geri dönüşleri ciddi derecede olumlu olacak, gelirleri artacak ama bu süreci göğüsleyemeyecek esnaflarımız var. Hepsiyle istişare edeceksinizdir zaten. Bir kere çok büyük bir devrim yapıyorsunuz Çerkezköy’de. Şehrin görüntüsü tamamen değişecek. Esnafların sıkıntıya düşeceği bir dönem. Dolayısıyla esnafların kalben bu projeye inanması gerekiyor. Mekan kapatan esnaflar, aylardır kirasını ödeyemeyenler var. Bu proje devreye girdiğinde alışveriş olmayacağından dolayı, eskisi gibi bir sirkülasyon olmayacağından dolayı ciddi kayıplar yaşacağını söyleyen esnaflar var. Bunu sizlere muhalefet olmak için söylemiyorlar, kaygıları bu yönde. İnsanların evlerine ekmek götüremeden yaşamaları mümkün değil. Bu sürecin çok iyi kurgulanması gerekiyor” dedi.

 

“EN AZ HASARLA PROJEYİ TAMAMLAMA HEDEFİMİZ VAR”

 

Bunun üzerine konuşan Başkan Akay, “Söylediklerinize katılıyorum. Bir yandan da geçen zamanın telafisi yok. Bugün asbest boru ile yaşıyoruz. Bunun dışında Atatürk Caddesi’nde yürürken burnumuza bir kanalizasyon kokusu geliyor. Neden? Çünkü zamanında yapılmış yağmur suyu hatlarına kanalizasyon deşarjları yapılmış ve ızgaralardan da yukarıya o kanalizasyon kokuları çıkar hale gelmiş. Sağlığımızı da derinden etkileyen bir alt yapı sorunu ile karşı karşıyayız. Bunun zamanlamasının handikap olduğunun farkındayız ancak bu handikabı nasıl minimuma indiririz, bu pencereden bakarak hareket ediyoruz. O yüzden mümkün olduğunca az hasarla bu projeyi tamamlama hedefimiz var. Kısa sürede her iki caddemizde bulunan esnaf ve sanatkarlarımız ile iş yeri sahiplerimizle toplantılar yaparak bilgilendirmede bulunacağız ve onların görüşlerini, düşüncelerini alacağız. Bu noktayı çok önemsiyorum. Ortak akıl ile hareket ederek projelerimizi geliştirip, hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Haber / Buse SERİN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Rasim Yüksel’den iyi haber geldi
Bayramdere köyü karantinaya alındı 
Lojman inşaatı altyapı çalışmasında göçük: 1 işçi öldü
Beton mikserinin çarptığı evin mutfak duvarı yıkıldı
Hafriyat kamyonu, işçileri taşıyan midibüs ile çarpıştı; 1 ölü, 14 yaralı
Yeniçiftlik'te kaçak içki operasyonu
Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı
Yüksel: Vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmıyoruz
Yüksel, plansız kazılara tepki gösterdi  
Turnuva ve kurs kayıtları başladı 
Ata: Kulübümüzden desteğimizi esirgemeyeceğiz
Meme kanserinde erken tanı çok önemli!
14 sokakta çalışmalar tamamlandı 
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir