Hafriyat kamyonu, işçileri taşıyan midibüs ile çarpıştı; 1 ölü, 14 yaralı    Lojman inşaatı altyapı çalışmasında göçük: 1 işçi öldü    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    20 Ekim 2020 Salı   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Tekirdağ’daki odalar, Kapaklı’da irtibat bürosu açtı

Tekirdağ’da faaliyet gösteren odalar tarafından oluşturulan Tekirdağ Kapaklı Odaları Esnaf Sanatkarlar İrtibat Bürosu, düzenlenen törenle Kapaklı’daki esnaf ve sanatkarların hizmetine açıldı.

Tekirdağ’daki odalar, Kapaklı’da irtibat bürosu açtı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 25.09.2020 18:46 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dün saat 15.00’da Vatan Caddesi’ndeki irtibat bürosunda düzenlenen açılışta konuşan Tekirdağ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mustafa Kahraman, “Kapaklı yatırımıyla, gelişmesiyle Tekirdağ ilimize ve ülkemize büyük katma değer sağlıyor” dedi. Tekirdağ’ın büyükşehir olması ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odası olmayan yerlerde esnafların kayıtlarının ildeki odalara yapıldığını dile getiren Kahraman, “Esnafın Kapaklı’dan Tekirdağ’a gelmesi 80-90 kilometreye mal oluyor. Onlar geleceğine biz onların ayağına gidelim dedim. Bugün burada 9 oda başkanı arkadaşım ile beraber Kapaklı’ya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları’nın hizmet bürosunu açıyoruz” dedi.

“VERGİ AFFI İSTİYORUZ”

Esnaf sanatkarların devletin temel direği olduğunu kaydeden Kahraman “Tekirdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hak ettiğini aldı. COvid-19 nedeniyle yaşadığımız bu sıkıntılım günlerde bizim de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden isteklerimiz var. Bize kredi yardımı yapıyorsunuz, sonra geri alıyorsunuz. Bağkur primlerini erteliyorsunuz, sonra az faizle yine geri alıyorsunuz. Almayın. 1 ay bile olsa silin. Esnaflarımız zor durumda. Birçok arkadaşımızın dükkanları uzun süre kapandı. Hiç çalışamadık. Bu zor günlerimizde TBMM’den çıkacak bir kanunla esnaf ve sanatkarlarımız bu zor süreçte en azından bağkur primlerinin affedilmesini istiyoruz. Vergi affı da istiyoruz. Katma değer vergisini de düşürün” dedi.

FAALİYETLERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Kapaklı’da bine yakın üyelerinin olduğunu kaydeden Kahraman, hizmet bürosunda yapılacak faaliyetlerle ilgili de bilgi vererek “Kapaklı’da esnaf sanatkarlarımızın çırakları, kalfaları var. Çıraklık Eğitimi Kanunu’nda buradaki çıraklarımız çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçişleri, usta eğitici belgesi almaları konusunda maalesef bazı arkadaşlarımız ya eğitimlerini yarım bırakmışlar ya da belgeleri alma konusunda ihmaller veya eksikler olmuş. Bütün bu eksikler ve ihmallerin giderilmesi konusunda 9 arkadaşımızla beraber bu sorunları çözmek için hizmet bürosu açtık” diye konuştu.

“KAPAKLI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Tekirdağ Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın da açılışta yaptığı konuşmada “Kapaklı bizim için de çok önemli. Bu büromuzun Kapaklı’daki esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi şekilde hizmet edeceğine inanıyoruz. Bine yakın esnafımız var. 3-5 yıl içinde bu sayının 3-4 binlere çıkacağına inanıyorum. Kapaklı esnafına ve Tekirdağ’ımıza hayırlı olsun” dedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “Çerkezköy ve Kapaklı aslında bir elmanın iki yarısı. Tekirdağ’da en hızlı büyüyen, gelişen, nüfusu en hızlı artan, Türkiye ortalamasının çok üzerinden nüfus artışı yaşayan Kapaklı ve Çerkezköy’ün Tekirdağ’ın büyükşehir olmasında çok ciddi katkısı var. Bugün büro açılan Kapaklı’da belki yarın odalar açılacaktır. Destek olan herkese teşekkür ediyorum. Mustafa Başkanım da bu konuda ciddi emekler sarf ediyor. Emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“HER TÜRLÜ HİZMETİ VERMEYE HAZIRIZ”

İŞKUR Tekirdağ İl Müdürü Yaşar Esen de açılışta yaptığı konuşmada “Bizler kamu kurumları olarak ‘insana yapılan yatırım en büyük yatırım’ mantığıyla çalışıyoruz. İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi vasıtasıyla esnafımıza her türlü hizmeti vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. Program Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mehmet Fırtına’nın konuşması ile devam etti. Fırtına “Her zaman odalarla çalışmalarımızda oda başkanlarımızın yönetimlerinin ve halkımızın hizmetindeyiz. Biz hizmet olarak sizin yanınızdayız. Siyasi partiler ve kurumlar hep birlikte ilimizi, ilçemizi daha iyi hizmet alabilir konuma getirmek için elimizden gelen bütün mücadeleyi gösteriyoruz” dedi.

“31 TEMMUZ 2021’E KADAR ERTELEDİK”

Kapaklı ve Çerkezköy’de özellikle ikinci el araç ticareti ve emlakçılarla ilgili bayağı sorunların olduğunu kaydeden Fırtına “Emlakçılarla ilgili yeni yönetmelik bugün itibariyle Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Bir hafta içerisinde çıkacağını düşünüyoruz. İkinci el araçlarla ilgili de ruhsat şartı getirilmişti. Bunu da 31 Temmuz 2021’e kadar erteledik. Bu müjdeyi de vermiş olayım. Bu hizmet binasının tüm esnafımıza, odalarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Açılışta konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin de “Kapaklı büyüyen, gelişen bir yer. İnşallah daha fazla büyüyecek. Hem sanayisiyle, hem doğal güzellikleriyle Kapaklı farklı bir bölge, 81 ilden vatandaşın yaşadığı bir yer. Esnaf kültürü bizim örf ve adetimizden gelen bir kültür. Esnaf aynı zamanda halkla komşu, onun düğününde, cenazesinde her zaman yanında olan bir kültür. Biz de esnaf kardeşlerimize her türlü desteği, yardımı yapmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

“BUNU AŞAMADIK”

Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Dükanlı da açılışta yaptığı konuşmada “Kapaklı’ya oda kurulması için mücadele ettik. Büyükşehir Belediye Kanunu’nda bir madde var. Bunu aşamadık. ‘Biz kuramazsak odaları buraya getirelim’ dedim. Oda başkanlarımız bizi kırmadılar, onlar buraya geldi. Bunun da sözünü aldık, bir gün Kapaklı’da oda kurulacaksa bu odayı bize anahtarı ile birlikte teslim edecekler” dedi.

“SİZLER ASİLSİNİZ, BİZLER VEKİLİZ”

Açılışta son konuşmayı CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun yaptı. Hizmetin Kapaklı esnafının ayağına getirilmesinde katkısı olanları kutlayan Aygun “Bizler orada temsilciyiz. Sizler asilsiniz, bizler sizin vekiliniziz. Pandeminin patlaması ile birlikte kepenkleri aşağıya indirdik. Ama o günden bu tarafa kepenk indirenler, kontak kapatanlar, usturasını sehpanın üzerine bırakanları kimse sordu mu acaba. Tüm esnaflarımızın sıkıntıdaydı, dar boğazdaydı. Onlarla zaman zaman bir araya geldik, bizleri bilgilendirdiler. Bizler de birçok şeyi dillendirdik. Bir oda başkanımız ‘kısa çalışma ödeneği’ ile ilgili bir bilgiyi paylaştı. Kısa çalışma ödeneği alan arkadaşımız 3 yıl içerisinde işten çıkartılırsa bunlar onun işsizlik maaşından kesilecek. Oda başkanım bizi uyardı, biz de dile getirdik ve şuanda o sorun ortadan kalkmış gözüküyor” dedi.

“HER ORTAMDA DİLE GETİRECEĞİZ”

Avrupa ülkelerinden örnek veren Aygun, “İşyerini kapatan esnafların gelirinin yüzde 80’ini karşılayan ülkeler var. Biz ise IBAN gönderdik. Bir esnafımız diyor ki ‘ben devlete 40 yıl vergi verdim, ama devletim bana 40 gün bakamadı’. Tablo bu. Devletin gerekeni yapması gerekiyordu. Maalesef bunları yapamadık. Bunu parlamentoda, her ortamda dile getireceğiz. Sizler bu ülkenin dinamiklerisiniz. Sizler sayesinde bu ülke refah seviyesine ulaştı. Birçok bürokrat arkadaşımız ve bizler sizlerden alınan vergi ile maaş alıyoruz. O zaman bizim yapmamız gereken o maaşı hak etmek. Toplum devlete yıllardan beri baktınız. Yapması gereken de devletin şimdi topluma bakması” diye konuştu. Aygun küçük esnafa sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

“İÇLER ACISI BİR DURUM”

Eğitimle ilgili de konuşan Aygun, evinde televizyon, bilgisayar olmayan öğrencilerin olduğunu kaydederek “Bu çocuklar eğitimlerini nasıl alacaklar? Tedbirler alınabilir” dedi. Pandemi sürecinde okulların kapalı olduğu sürede okullarda güçlendirme çalışması yapılmadığını, okulların açılması ile birlikte güçlendirilme çalışmalarının yapılmaya başlandığını söyleyen Aygun “Ağustos böceği gibi yattık, uyuduk. Bu içler acısı bir durum” dedi. Aygun, bu bürosunu esnaf ve sanatkarlara hayırlı olmasını temenni etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılış yapıldı.

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Bir zehirlenme haberi de Kapaklı’dan geldi
Tefeci operasyonunda 6 tutuklama
Çerkezköy’e 75 milyonluk yatırım
Başkan Yüksel, İstanbul’a sevk edildi
Tekirdağ’da kaçak içki operasyonu; 4 gözaltı
Koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler
Belediye, piknik masası üretimine başladı
“Sabuni Mahallesi Kitap Okuyor”
Soylu Mahallesi’nde yatırım çalışmalarına başlandı
Çorlulu vatandaşlar yeni bir ulaşım aracına kavuştu
Apartman ve site yöneticileriyle buluştu
Kapaklı’da asfalt yol, kaldırım ve bordür çalışmaları başladı
Akbulut Sokak’ta malzeme serim çalışması yapıldı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir