Tekirdağ’ı bekleyen tehlike    Şehir içi toplu taşımada HES zorunluluğu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    30 Eylül 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Abban: Eğitim her şeyin başıdır 

Atatürk İlkokulu’nda sınıf donatan hayırseverlere plaket takdim töreni düzenlendi. Törende konuşan Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, “İşin en büyük bölümü de eğitimdir. Çünkü eğitim her şeyin başı bana göre. Çocuklarımızın devletine ve milletine faydalı insan olarak yetişebilmesi için mutlaka iyi bir eğitim alması gerektiğini inanlardan biriyim. Bizde bunun için çaba gösteriyoruz.” dedi.

Abban: Eğitim her şeyin başıdır 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 07.01.2020 16:30 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dün saat 11.00’de Atatürk İlkokulu’nda sınıf donatan hayırseverlere plaket takdim edildi. Törene, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Hayri, okul müdürleri ve hayırseverler katıldı.

 

2023 YILI HEDEFİNİ 3 YIL ÖNCEDEN YAKALADIK

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk İlkokulu Müdürü Yalçın Memiş açılış konuşmasını yaptı. Memiş, “Hayırseverlerimizin yapmış oldukları hayırlarla öğrencilerimiz bu sınıflarda eğitim gördüğü sürece, hayırseverlerimiz sevap kazanamaya devam edecekler. Sizlere okulumuzdan bahsetmek istiyorum. Okulumuz ilçemizin ilk eğitim kurumudur. 1932-1933 yıllarında yine o zamanın hayırseverleri ve devlet işbirliği ile yapılmış ve 1934 yılında eğitime başlanmıştır. Okulun zemini ve tavanı ahşaptan yapıldığı için zamanla yıpranmış ve 1968 yılında zemin ve tavan betonarmeye dönüştürülmüştür. 80’li yıllarda öğrenci yoğunluğu nedeniyle ikili eğitime geçilmiştir. Okulumuzun başarılı ve tercih edilen bir okul olması nedeniyle sınıf mevcutları 55-60 öğrenciyi bulduğu için 2004 yılında bahçeye şuan içinde bulunduğumuz 8 derslikli B blok yapılmış, biraz olsun rahatlama olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonu çerçevesinde tekli öğretime geçiş için ilçe kaymakamımız başkanlığında yeniden bir çalışma yapılarak, hayırsever bulunmuş ve B bloğun üst katına Rıdvan Karabulut beyefendi tarafından 5 derslikli bir kat daha ilave edilmiştir. Bu sayede yaklaşık 30 yıldır devam eden ikili öğretimden bu yıl tekli öğretime geçilmiştir. Bakanlığımızın 2023 yılı hedefini 3 yıl önceden yakalayan başta sayın kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

BİR HAYAL KURDUK VE YAPTIK

 

Memiş’in ardından konuşan Çerkezköy İlçe Müdürü Hüseyin Gümüş, “Geçen bir akademisyen dinledim. Japonya’nın eğitim sistemini incelemeye gitmiş ve hatırasını anlatmıştı. İkinci bölümünü daha çok almam gerektiğini düşünüyorum. İkinci bölümünde çocukların tamamı ilkokul, ortaokul ve lisede okullarının temizliğini yemeğini her şeyini kendileri yapıyorlarmış. O bize uymaz. İkincisi şu ilkokulda her çocuk 15 dakika uğradığı bir oda varmış onu gözlemlemişler. Bu ne odası dediğimde bu hayal odası dediler. Her Japon’un hayal kurmasına ihtiyacımız çok var demiş. Onlar hayal kuracak biz yapacağız demiş. Bizde bir hayal kurduk. Hayalci de dediler bize. 3 yıl önce bir protokol imzaladık. Yusuf Şenel Ortaokulu’nda şimdi bin 50 öğrenci okuyor. Bir hayal kurduk bu ilçede üniversite sınavı yapılsın dedik. Dediler okullar kapasiteler yeterli değil dediler. Olur dedik. 18 Ocak 2017 tarihinde başlamıştık o zaman ‘Bir sınıf donat adını yaşat projesini’. 12 Mart’ta YGS sınavı var ona kadar sınıfı nasıl donacaksınız dediler. Hep birlikte hayırseverle el ele verdik kaymakamımızın liderliğinde.  581 tane sınıf, 2 tane konferans salonu, 4 tane kütüphane, 6 tane sent kodlama atölyesi, 2 müzik sınıfı, 4 laboratuvar, 1’er tane akıl zeka oyunları atölyesi, tasarım beceri atölyesi, özel eğitim sınıfı, müdür odası ve rehberlik odası donatıldı. Böyle bir hayal kurduk ve yaptık.” diye konuştu. 

 

"LÜTFEN HAYALLERİMİZE ENGEL OLMAYIN"

 

“35 kurumla başladık şuan 60 tane kurumumuz var”  diyen gümüş, “19 ortaokulun 13’ü bu dönem açılmış. 6 ilkokulu açılmış, 3 anaokulu, 2 lise açılmış. 760 olan derslik sayısı bin 150 ila bin 200 civarına doğru gidiyor." dedi. Bir konuda çok üzüldüğünü dile getiren Gümüş, "Ben şu anlamda üzülüyorum. Bırakın çocuklarımız hayal kursun engel olmayın. Hayal kurmayan çocuk geleceğini kuramaz. Lütfen hayallerimize engel olmayın. Yeni hayallerimiz var. Göreve başladığımda ‘Eğitimde marka kent Çerkezköy' diye bir cümle kullanmıştım. Bunda artık daha büyük hayalciyiz. Eğitimde marka kent ve model alınan Çerkezköy. Bu iş nasıl oldu, neyle oldu? diye araştırılan bir Çerkezköy oldu. Akademik başarıda en üst en yüksek düzeyde öğretmen arkadaşlarımla birlikte başarılı olacağımızdan şüphemiz hiç yok. Tabi bu olanlar bir şey çıkardı. Tarihte görmediği bir ödül ortaya çıkardı. Yılın idaresi ödülünü sayın Cumhurbaşkanımızın elinden Cuma günü sayın Kaymakamımız Atilla Selami Abban alacak inşallah.” ifadelerini kullandı. 

 

"EĞİTİM ŞART"

 

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban da, yaptığı konuşmada, “Göreve 3 yıl önce başlamıştım. Yapılması gereken çok fazla iş olduğunu biliyordum. Çerkezköy çok fazla göç alan bir bölge. Çerkezköy işsizler için cazibe merkeziydi. Yılda yaklaşık yüzde 7 ila yüzde 8 oranında göç alıyorduk. Kozmopolit bir toplum vardı. Ancak ilçe de bazı potansiyel dinamikler olduğunu fark ettik. Çok iyi çalışma arkadaşlarım ve çok iyi bir ekibimiz vardı. Çok iyi bir belediye başkanımız, milletvekillerimiz, çok iyi valilerimiz vardı. Ve de 3 yıl için de yapmak istediğim şeylerin büyük bir kısmına başladığımı düşünüyorum. Bu işin en büyük bölümü de eğitimdir.  Çünkü eğitim her şeyin başı bana göre. Çocuklarımızın devletine ve milletine faydalı insan olarak yetişebilmesi için mutlaka iyi bir eğitim alması gerektiğini inanlardan biriyim. Bugünkü törenimizin asıl amacı hayırseverlerimizin ‘Bir sınıf donat’ projesi kapsamında yapmış oldukları derslikler, atölyeler için teşekkür etmek.” diye konuştu.

 

"HAYIRSEVERLERİMİZ İYİ Kİ VARLAR"

 

Bakanlık tarafından ‘Bir sınıf donat’ projesine slogan istediklerini belirten Abban, “Bizde güzel bir slogan için tüm koordinasyon müdürlerimize danıştık. Ve en sonunda ‘Sırada biz varız’ diye bir slogan bulduk. Tabi ‘Sırada biz varız’ sloganının anlamı çok derin. İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Projem Türkiye’ yarışmasında ilk üçe girerek, yalnız ilk üçe girerek diyorum ama üçüncü olmadık. Yani ilk üç belirlenmedi. O yüzden ilk üçe girerek ödül aldım. Umduğumuzdan çok fazla sınıf ya da derslik donatıldı, onu söylemek istiyorum. İlçe de çok fazla potansiyeller var. Eğer vatandaşımız bize güvenirse yaptığımız işlere şahit olursa ve inanırsa daha çok işler yapılacağını düşünüyorum. Ben hayırseverlerimize iyi ki varsınız diyorum.” ifadelerini kullandı.

 

HAYIRSEVERLERE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

 

Perihan Akın adına Ercan Akın, Şaziye Nursel adına Adnan Er, Merhum Halit Ercan adına Sevdiye Ercan ve İmren Kılıç'a plaketlerini Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban takdim etti. Çınar Restaurant adına Fatih Öceş, Diak Elektrik ve Güç Sistemleri adına Yaşar Yılmaz, Atilla Dinç ve Selim Arıkök’ün plaketlerini Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş takdim ederken, Lider Öğrenci Servisleri adına Fikret Güven, Çorbacıoğulları Seyahat Acentesi adına Ercan Çorbacı, Çanakkale Gönüllüsü Merhum Yaşar Daylan adına Naşide Daylan'a ve ek dersliklerin inşasını yapan müteahhit Gani Kalali’ye plaketlerini Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Hayri takdim etti. Lider Öğrenci Servisleri olarak  Ahmet Turan Bulut, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’a, Fikret Güven Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş'e plaket takdim etti.

 

Haber / Emre BOZ 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
700 dönüm anız ile çok sayıda ağaç yandı
Dumanı görüp arkadaşını arayınca evinin yandığını öğrendi
Çorlu Kuzey Yolu Projesi değerlendirildi
Akay: Ortak akılla bir düzenleme yapmak istiyoruz
3 yeni suyu kuyusu açılıyor
Koronavirüsle mücadelede yeni kararlar
Ürünlerinin yanışını gözyaşları dökerek izledi
Kaldırım işgallerine izin yok
Kıyıya vuran erkek cesedi bulundu
Uyuşturucuları samanlığa gizlemişler
Tekneler giriş çıkışlarda zorluk yaşıyor
Zabıtadan seyyar denetimi
Su isale hattı ve su kuyularını inceledi
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir