Dualarla sonsuzluğa uğurlandı    Bakan Kasapoğlu’ndan ‘Gençlik Kampı’ müjdesi    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    14 Temmuz 2020 Salı   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Trakya'nın çevre sorunları anlatıldı

Trakya Üniversiteler Birliği bünyesinde Namık Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde panel düzenlendi. Panelde, 'Trakya Bölgesinin Çevre Sorunları' tartışıldı.

Trakya'nın çevre sorunları anlatıldı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 01.12.2019 12:00 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Panel, Rektörlük Konferans Salonu'nda yapıldı. Panelin açılış oturumunda Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, akademisyenler ile öğrenciler bir araya geldi. Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Panel Yürütücüsü Doç. Dr. Elçin Güneş, “Çok değerli hocalarımızla birlikte çalışarak bu Trakya Bölgesinin Çevre Sorunları Konulu Paneli organize ettik. Çok değerli öğretim üyelerimizi, il idari temsilcilerimizi ve yerel yönetimlerimizden pek çok ismi bir araya getirerek Trakya’da çevre sorunları konusunda mevcut durumun ortaya koyulması ve ilerde hangi projelerin yürütüleceği üzerinde konuşacağız. Programın verimli geçmesini diliyorum. Katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyorum.” diyerek panelin açılış konuşmasını yaptı.

"İHMAL ETTİĞİMİZ BİRTAKIM HUSUSLAR VAR"

Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı da yaptığı konuşmada, "Trakya Üniversiteler Birliği güzel çalışmalar yapmaya devam ediyor. Trakya Üniversiteler Birliğine üye olan üniversiteler olarak bizler kardeş üniversiteleriz. Birbirimizle bilgilerimizi paylaşıp biraz daha çeşitli konularda bilgilenmeye çalışıyoruz. Bugün gündeme baktığımızda da Trakya Bölgesindeki çevre sorunları ile ilgili çok güzel başlıklar var. Bu başlıklara biraz önce baktığımızda şu dikkatimi çekti: Çevre sorunları, çevre problemleri, çevre kirliliği ve benzeri. Aslında bilim ve teknolojinin bu kadar geliştiğini düşündüğümüzde bunları mı yoksa çok daha güzel bir çevrenin güzelliklerini mi konuşmalıydık? Bugün çevre sorunlarını konuşuyorsak demek ki ihmal ettiğimiz birtakım hususlar var. İnşallah bugün gerçekleştireceğimiz panel başta Trakya Bölgesi olmak üzere çevreyle ilgili sorunların çözümüne katkı sağlar.” şeklinde konuştu.

TRAKYA'DA HAVA KİRLİLİĞİ ANLATILDI

Açılış konuşmalarının ardından panelin ilk oturumuna geçildi. Oturum başkanlığını Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek’in yaptığı panelin ilk bölümünde “Hava Kirliliği, İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri” tartışıldı. Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer de hazırladığı sunum ile “Trakya’da Hava Kirliliği ve Çevre Sağlığına Etkisi”ni anlattı. Tecer, Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy’de yaz ve kış dönemlerinde gerçekleştirilen pasif örneklemeler sonucunda elde edilen hava kirliliği haritalarından organik ve inorganik kirliliğin dağılımı hakkında bilgiler verdi. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENMEYE DİKKAT ÇEKTİ

Daha sonra, Prof. Dr. Fatih Konukcu, “Trakya’da İklim Değişikliğinin Etkileri” başlıklı sunum yaptı. Konukçu, "Nüfus artışı, şehirleşme, göçler, ekonomik gelişme ve küreselleşme ile küresel iklim değişikliği konuları dikkate alınması gereken ana trendler arasında." dedi. Prof. Dr. Konukcu, Trakya İklim Değişikliği İzleme ve Adaptasyon Platformunun resmi bir kimlik kazanmasının önemine de dikkat çekti. 

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Ercan da, “Beslenme ve Çevre Etkileri” konulu sunumunda sürdürülebilir beslenmenin önemine değindi. Doç. Dr. Ercan, “Besin çeşitliliği ve üretimin devamlılığı sağlanırken daimi olabilme yeteneğini korumak ve besin kaynaklarının verimliliğine odaklı kayıp /zarar risklerini önceden tespit ederek önleyici yaklaşımlar geliştirmek gerekiyor." dedi. 

"TRAKYA'DA GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI"

İkinci oturumda "Su Kalitesi, Toprak Kirliliği ve Güncel Sorunlar" konularının üzerinde duruldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arş. Gör. Ersin Orak “Ergene Havzası Kirlilik Profili, ArcGIS Uygulaması” Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Begona Rodriguez “Regenarating Soils” ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek “Trakya’da Güncel Çevre Sorunları” konuları ele alındı.

FOTOĞRAF ÇEKİMİYLE SON BULDU

Panelin son oturumunda Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu “Tekirdağ ili Çevre Sorunlarına Genel Bir Bakış”, Tekirdağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Daire Başkan V. Serap Uluç “Tekirdağ İli Katı Atık Sorunu ve Çözüm Önerileri”, Tekirdağ Ergene Derin-Deniz Deşarj A.Ş Genel Müdürü Mehmet Ceyhan “Trakya’da Atıksuyun Toplanması, Arıtılması ve Deşarjı Çalışmaları” ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Orhan “Çevre Sorunlarının Çözümünde Politika Entegrasyonu” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Panel, günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Haber / Yakup KARATEPE

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Adliyede korona paniği
Bakan görseliyle sahte paylaşım paniğe neden oldu
Şehit ateşi Tekirdağ’ı da yaktı
O tabelalar değiştiriliyor
Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Tekirdağ'da fetö operasyonu; 12 gözaltı
Sokak düğünlerine ‘saat’ düzenlemesi 
Şentop yeniden TBMM Başkanı 
"Kamu malına zarar vererek ne amaçlanıyor?"
Gürkan: Faturam yüksek geldi diyenler itiraz etsin
Bilirkişi, "Trakya bölge planına aykırı"dedi
Mahallelinin şikayeti üzerine metruk bina yıkıldı 
Ergene Belediye Meclisi toplandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir