Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası’nda mücadele ettiler    3 farklı dinden Fransız genci evinde ağırladı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Şubat 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

O bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu

Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci, baro yönetimi ve Çevre Hukuku Komisyonu üyeleri; Pınarça’da kurulmak istenen termik santral alanında Mayıs ayında keşif yapan bilirkişi heyeti tarafından mahkemeye sunulan raporla ilgili Pınarçalıları bilgilendirdi. Bilirkişi heyetinin, itirazları destekleyen bir rapor sunduğunu belirten Tekneci, bu raporun ardından mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini beklediklerini ifade etti. Basında ‘termik santral projesinden vazgeçildi, yapılmayacak’ bazı açıklamalar yapıldığını da anımsatan Tekneci “Siyasilerin böyle açıklamaları oluyor. Ama bu dava dosyasına vazgeçme ile ilgili dilekçe şuana kadar girmiş değil. Bizim için önemli olan dosyaya verilen vazgeçme dilekçesidir. Bunun takipçisi olacağız” dedi. 

O bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 08.11.2019 10:21 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kapaklı-Çerkezköy arasında Pınarça Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santral alanında Mayıs ayında keşif yapan ve alanda incelemelerde bulunan bilirkişi heyeti, hazırladığı raporu mahkemeye sundu. 

VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİLER

Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci, Başkan Yardımcısı Egemen Gürcün, Yönetim Kurulu Üyesi Tolga İşcan, Tekirdağ Barosu Çevre Hukuku Komisyonu Başkanı Cansu Yaran, Komisyon Üyeleri Büşra Gürbüz, Emel Şenay Duran ve Güntay Şahin, önceki akşam Pınarça Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek bilirkişi raporuyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi. 

“GÜZEL BİR HABER VERMEK İÇİN GELDİK”

Pınarça Mahallesi’nde kahvehanede düzenlenen toplantıda konuşan Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci, güzel bir haber vermek için geldiklerini belirterek “Biz Tekirdağ Barosu ve Tekirdağ Barosu’nun Çevre Komisyonu olarak sizi bilgilendirme amacıyla geldik. Çevremizin, bu coğrafyanın sorunlarına müdahil olabilmek için biz baro olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. 

“TERMİK SANTRAL PROJESİNİN İPTALİ YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİLDİRDİLER”

Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nın 24 Ağustos 2009 tarihinde onaylandığını ve daha sonra bu planda bir takım ilkeler ve stratejik hedefler konulduğunu ifade eden Tekneci “Fakat sanayinin getirdiği şeylerle plan aleyhinde 2013 ve2015 yıllarında bir takım plan değişiklikleri yapıldı. Tekirdağ Barosu ve sivil toplum örgütleri bu plan değişikliğine karşı dava açtılar, iptal kararları aldılar. Geçtiğimiz dönemdeki yargı kararları olmasına rağmen ısrarla ısrarla bu bölgeye bir termik santral planı oluşturdular. 2017 yılında 1/100.000’lik ve 1/25.000’lik planlarda değişiklik yaptılar termik santral yapılabilmesi için. Biz bundan 4-5 ay önce buraya geldik. Keşifler yapıldı ve o keşifler sonucunda alanında uzman bilirkişiler tarafından gerçekten olumlu bir rapor verildi. O raporda özellikle şu olumsuzluklar belirtildi. 1/100.000’lik çevre düzeni planının bölgenin en büyük potansiyeli olan tarımsal üretimi desteklemek, tarım dışındaki fonksiyonları da bu doğrultuda düzenlemek, sanayi gelişimini planlarla sınırlandırmak, koruma-kullanma dengesi sağlanması, tarım ve orman alanlarının diğer kullanımlara açılmaması ilkesine aykırı bulundu bu termik santral projesi. Yine bu bilirkişi raporunda bir takım temel plan stratejileri var. O stratejilerde de Trakya bölgesindeki aşırı sanayi büyümesinden kaynaklı olarak tarımsal ve doğal alanların kaybedilmesi, yer altı sularının azalması ve kirlenmenin engellenmesi yönünde temel stratejik belgelere aykırı olduğuna karar verildi. Ve bu nedenle de mahkemeye termik santral projesinin iptali yönünde görüş bildirdiler. Bu rapor doğrultusunda mahkemenin ivedi olarak yapması gereken yürütmeyi durdurma kararı vermesi ve ardından iptal kararı vermesi olacaktır” dedi.

“ÇERKEZKÖY KİRLİLİKTE İLK SIRADA”

Bu ön bilgiyi paylaşmak istediklerini kaydeden Baro Başkanı Sedat Tekneci “Çünkü bu coğrafyamız için çok çok önemli. Şunu da bilmenizi istiyorum. Çevre Bakanlığı Türkiye’deki çeşitli akademisyenlere Türkiye’deki sorunlu bölgelerle ilgili bir takım görevler bildirdi. Bu akademisyenlerden bir tanesi de Bülent Şık. Bizim Ergene Havzamızla ilgili bir rapor hazırladı. Kendisi de o akademik kurul içerisindeydi. Ve bu rapor devlete teslim edildi. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen oradaki veriler bir türlü kamuoyuna açıklanmadı. 1 yılın sonunda baktı ki kamu, devlet herhangi bir önlem almıyor, basına verdi bu verileri. Emin olun Ergene Havzası, Ergene Havzası’nda da Çerkezköy Türkiye kirlilik parametresinde 1 numara. İkinci sırada Çorlu geliyor” dedi. 

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Bu coğrafyada yaşanan kirliliğin çok büyük boyutta olduğunu kaydeden Tekneci, “Trakya’da Ergene Havzası’ndaki kanser oranları ile İstanbul’daki kanser oranları hemen hemen aynı. 1 milyonluk bölgedeki kanser oranıyla 15 milyonluk bir İstanbul’daki çevre kirliliğinden kaynaklı kanser oranları hemen hemen aynı. O yüzden biz bu konularda Tekirdağ Barosu olarak çoluk çocuğumuzun burada olması, burada yetişmesi, burada hayatımızı sürdürmemiz nedeniyle büyük mücadeleler veriyoruz. Sizleri de yanımızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu coğrafyanın temiz kalması için sonuna kadar mücadele ediyoruz. Şunu da biliyoruz ki topraklarımız bize babalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız topraklar. O nedenle biz nasıl ki atalarımızdan temiz aldıysak, çocuklarımıza da temiz vermek zorundayız. Hepimiz bu konuda birlikte mücadele etmek durumundayız. Aksi takdirde çocuklarımız, torunlarımız bizlere ‘Baba, dede niye zamanında mücadele etmedin’ derse yüzlerine bakabilecek yüzümüzün olması gerekiyor. Bu vicdanla, hukuk ilkeleri doğrulturunda mücadelemize devam ediyoruz” diye konuştu. 

“BEYANLAR İLE DOSYADAKİ GERÇEKLER BİRBİRİYLE ÖRTÜŞMÜYOR”

Basında ‘termik santral projesinden vazgeçildi, yapılmayacak’ bazı açıklamalar yapıldığını da anımsatan Tekneci “Siyasilerin böyle açıklamaları oluyor. Ama bu dava dosyasına vazgeçme ile ilgili dilekçe şuana kadar girmiş değil. Bizim için önemli olan dosyaya verilen vazgeçme dilekçesidir. Bunun takipçisi olacağız. Beyanlar ve dosyadaki gerçekler birbiriyle örtüşmediği için biz davamıza devam ediyoruz. Sizi yanımızda görmek keyifli. Çünkü haklı olduğumuzun inancını pekiştiriyor. Bizler sizler için mücadele ediyoruz. Sizleri her zaman yanımızda görmek istiyoruz” dedi. 

RAPOR ‘BURAYA TERMİK SANTRAL KURMAYIN’ DİYOR

Bilirkişi raporu hakkında bilgi veren Tekirdağ Barosu Çevre Komisyonu Üyeleri de “Bu rapor ‘Burası ormanlık alan. Burada insanlar tarım yapıyor. O yüzden bu alanları yok etmeyin, buraya termik santral kurmayın. Yanlış olur’ diyor. Mahkeme bu şekilde karar verirse diyecek ki ‘Bu rapora göre burada termik santral kurulmasın. Burası tarım arazisi olarak kalsın. Burası ormanlık olarak kalsın. İnsanlar, burada yaşayan halk hem çevresiyle hem de yaptığı tarımla hayatına devam etsin’. Mahkeme o şekilde karar verirse burada herhangi bir termik santral olmayacak. Bu bilirkişi raporu mahkemenin karar vermesi için yardımcı olacak bir mesele. Bundan sonra yine mahkeme devam edecek ve kararı mahkeme verecek” dedi. 

“BİR MEŞALE YAKTINIZ”

Tekirdağ Barosu Başkan Yardımcısı Egemen Gürcün de “Mahkemeler aldıkları bilimsel raporları göz ardı edilmeyecek şekilde dikkate almak zorundalar. Bu noktada bu raporun kamuoyunda sizler tarafından öğrenilmesi, bilinmesi çok önemli. Pek çok yerde sesini çıkartan, hakkını arayan insanlar toprağına suyuna sahip çıktı. Burada da özellikle Pınarçalı kadınların mücadelesinin en başından beri tanığıyız. Burada sizlerin mücadelesi çok önemliydi. Bir meşale yaktınız ve suyunuza, toprağınıza sahip çıkmak için sesinizi çıkardınız, itirazınızı yaptınız. Bu itirazınız çok önemli. Ancak bunun yanında bu bilimsel rapor da sizin itirazınızla aynı yönde. Ve sizi destekleyen bir rapor geldi. Bu toplantıyı yapmamızın sebebi, bunu öğrenin, böyle bir rapor var. Bunu köyde konuşun, herkes bunu birbirine yaysın. Bu noktaya gelsin ki artık bu raporlar değiştirilemesin. Aksi bir rapor gelmesin. Mahkemeyi bağlasın ve toprağımız, ormanlarımız, suyumuz temiz kalsın. İnşallah biz mahkemeden olumlu bir sonuç bekliyoruz. İnşallah müjdeyi alınca tekrar geleceğiz” dedi. 

“ÖNEMLİ OLAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMESİ”

Pınarçalıların sorusu üzerine bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği konusunda da bilgiler veren Baro Başkanı Sedat Tekneci “Mahkeme bu rapordan sonra yürütmeyi durdurma kararı verecektir. Davanın sürecinin yürütmeyi durdurma kararı olduğu sürece 1 yıl ile 10 yıl sürmesi arasında hiçbir fark yok. Çünkü çivi çakamazlar. Önemli olan yürütmeyi durdurma kararı verilmesi” dedi.

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Ekmek ve simit fiyatlarına zam geldi
Eşine kurşun yağdırdı
Olay anı güvenlik kameralarına yansıdı
Çiftçilerin kuraklık endişesi
Depremzedelere 4 TIR gıda malzemesi gönderildi
Kapaklı Kadın Kolları’nda Bilge dönemi
Lavanta Bahçeleri'nde yabancı ot kontrolü yapıldı 
Kayıp adamın boş arazide cesedi bulundu
Geri dönüşüm fabrikasında yangın
Kırklarelispor rövanş maçında yenildi 
İkizoğlu yeniden başkan
Gelecek Partisi'nin Tekirdağ İl Başkanı belli oldu
Zorla çalıştırılan 4 kadın kurtarıldı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir