Albayrak, Malkara Et Kombina Tesisi'ni ziyaret etti    Yüksel: İlçe genelinde 234 bin adet maske dağıttık    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    27 Mayıs 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Bu vergi düzeni adil değil”

Türk-İş Konfederasyonu, dün saat 13:00’da 81 ilde eş zamanlı basın açıklamaları yaparak vergi sistemini protesto etti. Çerkezköy’de de Türk- İş Tekirdağ İl Temsilciliği TBMM’ye sunulan vergi düzenlemesi yasa teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçilerin üzerinde ağır bir vergi yükünün olduğunu ifade eden Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak, bu vergi düzeninin adil olmadığını kaydetti. Koçak, Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasını talep ettiklerini vurguladı. 

“Bu vergi düzeni adil değil”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 06.11.2019 14:31 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Türk İş Tekirdağ İl temsilcisi Murat Koçak yaptı. Koçak, emekçiler üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto etmek, adaletsiz vergi politikalarının emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek için burada olduklarını söyledi. 

ALINAN VERGİLERİN AĞIR YÜKÜ

Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde  “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere,  mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesinin yer aldığını anımsatan Koçak “Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor” dedi. 

“ÇALIŞANLARIN NET ÜCRETİ AZALIYOR”

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçilerin üzerinde ağır bir vergi yükünün olduğunu ifade eden Koçak “İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor” dedi. 

 

 

“BU VERGİ DÜZENİ ADİL DEĞİL”

Bu vergi düzeninin adil olmadığını, hakka ve hukuka uygun olmadığını söyleyen Koçak, “Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor.  Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor” dedi. 

“İŞÇİLERİ, İŞVERENLER İLE AYNI ORANLARDA VERGİLENDİRMEK HAKSIZLIKTIR”

Dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisinin ‘çağdaş ve adil bir vergi sistemi’ olduğunu kaydeden Koçak “Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik  “Vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir” diye konuştu. 

“TEMEL TALEBİMİZ, ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİNİN KALDIRILMASIDIR”

Türkiye'de vergi alanında yapılacak bir “reform”un ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacağını kaydeden Koçak “Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. “En az geçim indirimi” uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir” dedi. 

“EMEKÇİLERİN VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLMESİNE SON VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Talep ve beklentilerinin “vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılması” olduğunu dile getiren Murat Koçak “Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. Türk-İş olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz” dedi. Basın açıklamasına Teksif Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan, Teksif Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Petrol-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye İş Çorlu Şube Başkanı İbrahim Özçelik ve sendika üyeleri de katıldı. 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Bakan Varank: 5 ilde tarama testlerini yakın zamanda başlatacağız
Otomobil, traktörün arkasındaki tarım aletine çarptı
Karakarlı Deresi'ndeki balık ölümlerinin sebebi belli oldu
Dereköy Sınır Kapısı açıldı
Bakan Koca: Hayatı yeniden planlıyoruz
4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu
Kapaklı'da korkutan yangın
Edirne'de vahşet! Boğazı kesilerek öldürüldü
Çerkezköy'de çocuklar parkları doldurdu
Alkollü sürücü yol kenarındaki yayalara çarptı: 3 yaralı
Yarın da pazar kurulacak
Asyaport’tan belediyeye 2 bin 500 adet maske desteği
Büyükşehirden ‘Askıda Fatura’ kampanyası
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir