Trakya’da 65 yaş üstü için yeni kısıtlamalar    Çetin: Kapaklı’ya kaliteli suyu getireceğiz    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    23 Eylül 2020 Çarşamba   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Eğitimler başarıyla tamamlandı 

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen, Kuzey Makedonya’daki okullarda görev yapan 17 soydaş öğretmenin katıldığı, Bilime Açılan Pencere: STEM Eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Eğitimler başarıyla tamamlandı 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 22.10.2019 09:58 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversite ev sahipliğinde, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) iş birliği ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteğiyle Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen STEM Eğitimleri kapsamında, Kuzey Makedonya’dan Edirne’ye gelen soydaş öğretmenlerle, Makedonya dönüşleri öncesi bir araya geldi. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleşen buluşmada, Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenlere, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden ve projede uzman eğitici olarak görev alan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Eylem Bayır ve Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz da eşlik etti. 

 

'ECDADA İLİM KÖPRÜSÜ' PROJESİ 

 

Buluşmada, Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği çerçevesinde düzenlenen eğitimler için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gelen Tetovalı öğrenciler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa İnan ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da yer aldı. Sürdürülebilir ve büyük ölçekli bir uygulamanın ilk basamağı olarak, 26 Ağustos - 2 Eylül 2018 tarihleri arasında Batı Trakya’dan, 9-19 Aralık 2018 tarihleri arasında Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan 19-28 Mart tarihlerinde ise Afganistan’dan gelen soydaş ve akraba öğretmenlere verilen STEM Eğitimlerinin ardından, Trakya Üniversitesi’nin son konukları, Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenler oldu. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yürütücülüğünde, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Eylem Bayır, Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özyıldırım’ın uzman eğiticiler olarak görev yaptığı “Ecdada İlim Köprüsü” projesi çerçevesinde düzenlenen eğitimlerde, eğitim-öğretim alanındaki en güncel gelişmeleri ve uygulamaları içeren bir haftalık araştırmacı-sorgulayıcı öğretime dayalı etkinlik/proje temelli çalışmalara yer verildi. 

 

SOSYAL GEZİ ORGANİZE EDİLDİ 

 

STEM eğitimi ile ilgili teorik temel bilgilerin kazandırıldığı programda, uygulamalı STEM çalışmaları ile öğretmenlerin kendi tasarımı ürünler oluşturmaları ve sunmaları hedeflendi. Program kapsamında, Ülkemize gelen soydaş öğretmenlere, Edirne’nin tarihi mirası, günlük yaşamı ve üniversite hakkında da bilgi verilirken, Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜTAGEM), Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ve Rahmi Koç Bilim Müzesi’ne ziyaretleri içeren bir de sosyal gezi organize edildi.
Eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayarak sertifikalarına kavuşan soydaş öğretmenlerle dönüşleri öncesi tekrar bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, soydaş ve akraba toplulukları Trakya Üniversitesi’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, aldıkları eğitimler ile ilgili olarak öğretmenlerle sohbet etti.

 

'SİZLERİ BİZDEN BİRİ OLARAK GÖRÜYORUZ'

 

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Eğiticilerin eğitimine ilişkin yürütülen projeyi, TİKA iş birliği, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteği ve Eğitim Fakültemizin değerli akademisyenlerinin katkılarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu projeyle, lisans ve lisansüstü eğitimlerle sınırlı kalmayarak, mezuniyet sonrası eğitim programlarına da önem verdiğimizi ifade ediyoruz. Bu eğitimleri, Trakya Üniversitesi mensubu öğrenci ve akademisyenlerle gerçekleştirmenin ötesinde, gönül coğrafyamızdaki tüm insanların hizmetine sunmak gibi bir hedefle hareket ediyoruz. Sürdürülebilir ve büyük ölçekli projemizin temelini, Batı Trakyalı soydaş öğretmenlerimizle atmış, devamında Ata yurdumuz Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelen soydaşlarımızı ve hemen akabinde Afganistan’dan gelen akraba topluluklarımızı Trakya Üniversitesi’nde ağırlamıştık. Bugün ise tarih ve kültürümüzün nüvelerinin asırlar boyu filizlendiği kadim coğrafyamız Kuzey Makedonya’dan gelen kardeş ve akraba topluluklarımızla bir aradayız. Bizler, dost ve kardeşiz. Sizleri bizden biri olarak görüyoruz. Amacımız, öğretmenlerimizin mesleki temel bilgi, yeterlilik ve anlayışlarını geliştirmek, eğitim alanındaki yeniliklerin ve gelişmelerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları onlara kazandırabilmek. Nitekim öğretmenler, yeni neslin en iyi şekilde yetiştirilmesinde en büyük sorumluluğun sahibi olacak." diye konuştu. 

 

'TÜRKİYE’NİN GÖNÜL COĞRAFYASI GENİŞ VE ZENGİN'

 

Tabakoğlu konuşmasının devamında, "Öğretmenlerin, eğitim-öğretim alanındaki yenilikleri ve gelişmeleri takip ederek bunları etkili bir şekilde uygulamak için hizmet içi eğitime tüm meslek gruplarından çok daha fazla ihtiyacı var. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyi, bireylerine sağladığı eğitimin kalitesiyle yakından ilişkilidir. Kaliteli bir eğitim ise nitelikli ve iyi yetişmiş öğretmenlerle mümkündür. Tüm bu gerçeklerden hareketle, ecdadımızın emaneti olan soydaşlarımıza, kardeş ve akraba topluluklarımıza sahip çıkmayı ve ihtiyaç duydukları konularda yanlarında olmayı görev ve sorumluluk sayıyoruz. Öğretmenlerimiz gittiği her yer ve coğrafyada bu işin eşsiz birer temsilcisi ve uygulayıcısı olacaktır. Burada yaktıkları bilim ve ilim meşalesini gittikleri yerlere de ulaştıracaklardır. Türkiye, sadece Türkiye’den ibaret değildir. Türkiye’nin gönül coğrafyası geniş ve zengindir. Bizler yalnızca Türkiye’nin istikrarlı yarınları ve geleceği için çalışmıyoruz. Dünya üzerindeki tüm Türkler ve Müslüman toplumlar için düşünüyor, hareket ediyor ve çalışıyoruz. Bunun en güzel örneği değerli misafirlerimize katılımları, TİKA’ya iş birliği ve destekleri, Eğitim Fakültemizin alanında uzman ve yetkin kıymetli akademisyenlerine ise katkılarından dolayı gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenler, Türkiye'de ve Trakya Üniversitesi’nde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 

 

Haber / Buse SERİN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Camilerden hırsızlık yapan firari, ayakkabılarından yakalandı
Anız yangını, sürücülere zor anlar yaşattı
Karantina kaçağı, yurda yerleştirildi
Albayrak, en beğenilen belediye başkanları arasında 5’inci sırada
Çerkezköy ve Kapaklı’da koronavirüs denetimi
Demir Sokak yeniden asfaltla kaplandı
Sözdinler: Ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz
Bir annenin feryadı: Oğlumun kanı yerde kalmasın
Suyun 15 metre altında sürpriz evlenme teklifi
Ulaş Halk Bahçesi Projesi’nde çalışmalar başladı
Kapaklı’ya adliye kuruluyor
Pehlivanlardan Rektör Tabakoğlu’na ziyaret
Satış ihbarı boş çıkmadı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir