Şehit ateşi Tekirdağ’ı da yaktı    Başkan Albayrak’tan Ankara çıkarması    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    10 Temmuz 2020 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

NKÜ Akademik Yılı Açılış Töreni yapıldı

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla yapıldı. 

NKÜ Akademik Yılı Açılış Töreni yapıldı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 08.10.2019 12:58 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Törene, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Garnizon Komutan Vekili  Piy. Alb. Barış Parın, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 1. İdare Mahkemesi Başkanı Türker Karavaizoğlu, 2. İdare Mahkemesi Başkanı Murat Kal, Vergi Mahkemesi Başkanı Ersin Eryılmaz, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

 

MÜZİK DİNLETİSİ İLE BAŞLADI

 

Tören, Değirmenaltı Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonu'nda yapıldı. Açılış töreni, NKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından sunulan müzik dinletisi ile başladı. Törenin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mümin Şahün yaptı. Şahin, “Gerçek anlamda bir bilim yuvası olan üniversitemizde, bir akademik yıl daha başlıyor. Bugün yeni akademik yıla “merhaba” demenin heyecanını ve kıvancını hep birlikte yaşıyoruz. Hepiniz, 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Törenimize hoş geldiniz. Kıymetli Meclis Başkanım, Üniversitemizin bilime, ülkemize ve bölgemize dinamizm katarak ileriye taşıyan yatırım ve projelerini size sunma fırsatı vermenizden, yoğun programınız arasında Üniversitemize teşrif edip onurlandırarak, akademik yıl açılış heyecanımızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. 

 

"BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTIK"

 

 2018-2019 yılında University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması’nda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nin başarısını yukarılara taşıdığını kaydeden Rektör Şahin, "Üniversitemiz, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 11. sırada yer aldı.  TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan "2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" sonuçlarına göre 207 Üniversite arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 49. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Üniversitemiz, 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında listeye giren iki üniversiteden biri olmuştur. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından gerçekleştirilen Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralaması 2018’de güzel Tekirdağımızdan öğrencilerimizin memnun olduğunu öğrendik. Tüm illerin yer aldığı memnuniyet sıralamasında Tekirdağ 6. sırada yer adı. Hemşerilerimize Üniversitemize teveccühlerinden dolayı, öğrencilerimize de memnuniyetlerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.

 

"NKÜ BİLİM ÜRETME YERİDİR"

 

Gerçekleştirilen çalışmalar ve planlanan projeler hakkında da bilgi veren Şahin, "Üniversitemizin kısa sürede bu seviyeye ulaşmasında katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bir bilgi, teknoloji ve yaratıcı düşünce ile araştırarak ve övünerek bilim üretme yeridir. Öğrencilerimizi ülkemizi daha üst seviyelere çıkarmak için analiz ve gözlem gücü yüksek, görüşlerini uygarca açıklayabilen Türkçemizi doğru kullanan sosyal çevresiyle iyi iletişim kuran tarihimize ve kültürel değerlerine bağlı, başkalarının haklarına saygılı olarak en büyük katkıyı yapacaklarına inancım tamdır. Göreve geldiğimiz günden bu yana bizlere verdiği katkılardan dolayı TBMM Başkanım Kıymetli Hocam Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’a, Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, değerli il protokolüne, akademik ve idari personelimize ve öğrenci arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Vatan Şairi Namık Kemal’in dediği gibi ‘Bize gayret yaraşır, merhamet Allah'ındır. Hükmü ati ne fakirin ne de şeyhin şahındır.’ gayret bizden başarı ve zafer Allah’tan diyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

'ÇOCUK SAĞLIĞINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ'

 

Şahin, “Üniversitemiz, sosyal sorumluluk ve bilimsel üretkenlik misyonu çerçevesinde, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Bölge halkımıza daha rahat bir ortamda sağlık hizmeti sunarken her geçen gün sağlık hizmetlerinin genişletilmesi ile Hastanemiz Bölgemizde sağlık alanında önemli bir üs konumuna gelmiştir.  Sağlık alanında atılan yeni adımlarımız arasında Geleneksel Alternatif Tıp Uygulamaları Merkezinde (GETAT)  Ozon Uygulama, Sülük Tedavisi, Hacamat uygulaması, Sağlık Tarama Aracımız ile halkımıza ücretsiz sağlık hizmeti, gebe okulumuz, Kanser hastalarımıza her Cuma “Sanatla Terapi”, cumartesi günleri yarım gün poliklinik hizmeti bulunmaktadır. 'Çocuk dostu hastane' misyonunu benimseyerek Çocuk Sağlığını çok önemsiyoruz. Çocuklarımız artık hastanemizde ameliyathaneye akülü arabalarla eğlenerek gidiyor; böylece ameliyat korkusunu ve stresini üzerlerinden atıyorlar. Onlar için hastanemiz içerisine oyun alanı yaptık. Mutlu olsunlar diye oyuncak dağıttık. Geleceğimiz olan çocuklarımız için ne yapsak azdır.” dedi.

 

"NAMIK KEMAL TARİHİMİZDE AYRICALIKLI BİR ŞAHIS" 

 

Rektör Şahin'in konuşmasının ardından 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bilim, teknoloji, sanat, kültür ve sosyal hayatın gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarda bulunmasından dolayı alınan NKÜ Senato Kararı gereğince Fahri Doktora unvanı takdimi ve cübbe giydirme töreni ile devam etti. Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Rektörümüzün şahsında Üniversite yönetimine Fahri Doktora ünvanı için teşekkür ediyorum. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden fahri doktora ünvanı almayı çok kıymetli değerli bulduğumu ifade etmek isterim.” dedi. Şentop, 2019-2020 Akademik Yılının ilk dersini vererek “18 milyonun üzerinde öğrenci sayımız var üniversitelerimizde de 7 milyon öğrencimiz mevcut, Türkiye Dünyadaki 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrenciye sahip bir ülke. Bu en önemli gücümüz. Yeni bir dönem başlıyor, bu eğitim öğretim döneminin vatanımız için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Doğup büyüdüğüm memleketim olan Tekirdağımıza büyük bir değer katan Namık Kemal Üniversitemizin akademik yılı açılış töreninde beraber olmaktan ayrıca bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Namık Kemal, bizim tarihimizdeki ayrıcalıklı şahıslardan birisidir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de böyle tarihimizdeki önemli sahsiyetin ismini taşıması sebebiyle hem imtiyazlıdır hem de sorumluluk üstlenmektedir. Bu üniversitemizde okuyan tüm öğrencilerimizin öncelikle bilmesi gereken şey, Namık Kemal’in hayatı, fikirleri ve tarihi duruşudur. Üniversitemizin de bu noktada “Vatan Şairi” Namık Kemal’i ihmal etmediğini, çalışmalara özel önem verdiğini biliyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

"İFTİHAR KAYNAKLARINDAN BİRİSİ"

 

Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bu günkü modern Türkiye’nin iftihar kaynaklarından birisidir. Abdülhamithan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk hangi hedeflere ulaşmak istedilerse biz de aynı hedeflere ulaşmak için gece gündüz gayret gösteriyoruz. Devletimizi ve milletimizi tam bağımsız ve hür hale getirerek istikbale taşımak istiyoruz. 81 vilayette açtığımız üniversitelerin gayesi de budur. Türkiye’nin yarınlarda duyacağı nitelikli insan gücüne cevap verebilmek için üniversiteler açılmıştır. Namık Kemal Üniversitesinin 13 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde 10 Fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 1 konservatuvar, 11 meslek yüksekokulu, 12 araştırma ve uygulama merkeziyle öğretim hizmeti vermesi tüm bütün Tekirdağ için bir gurur kaynağıdır. Bugüne kadar 55 bin gencimiz bu üniversite sıralarında eğitim görerek mezun olmuştur. Öğretim görevlilerimiz tarafından aklın ve bilginin ışığında yetiştirilen 29 bin gencimiz de öğrenim hayatlarına devam ediyor. Bu tablo ile iftihar ediyoruz.” şeklinde konuştu. Program, Vali Aziz Yıldırım ve NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin tarafından günün anısına TBMM Prof. Dr. Mustafa Şentop’a takdim ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

 

 Haber / Buse SERİN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Biz rahatsızız, ya siz?
Yanlış teşhis babasından döndü
Adliyede korona paniği
Ailevi problemler yaşadığı kayınbiraderini öldürdü
Freni patlayan kamyon devrildi; 1 ölü, 1 yaralı
Malkara’da kaza: 1 ölü
Çetin: Pandemiden dolayı oluşan gecikme göz önünde bulundurulmalı
Trakya Üniversiteler Birliği 17. Üst Kurul Toplantısı yapıldı
Vize'de hizmet vermeye başladı 
Atık su arıtma tesisi kanal kazısında göçük
Bakan görseliyle sahte paylaşım paniğe neden oldu
Kaçak alkol operasyonu, 2 gözaltı
Belediye, pandemi sürecinde açılan düğün salonunu yeniledi
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir