Giyim pazarı son kez kuruldu    ‘Siz isteyin, biz kapınıza kadar getirelim’    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    29 Mart 2020 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Meclis, komisyon raporlarını görüştü

Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı Toplantısının 2’nci oturumu dün saat 15:00’da Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında yapıldı. 2020 yılı bütçesinin 194 milyon 418 bin 149,78 TL olarak kabul edildiği toplantıda, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi kapsamında yeni demiryolu güzergahına isabet eden belediyeye ait 13 taşınmazın belirtilen bedel üzerinden kamulaştırılması CHP grubunun oylarıyla reddedildi.

Meclis, komisyon raporlarını görüştü
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 07.10.2019 17:38 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Erkan Zümbül, Mikail Çelik, Habib Çelik ve Koray Önsel’in katılmadığı toplantıda ilk olarak performans programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu görüşülürken, 2020 yılı performans programı AK Parti grubunun red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

 

AK PARTİ RED OYU VERDİ

 

Toplantının bir sonraki gündem maddesinde 2020 mali yılı gelir gider tarifesi hakkında Tarife Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu görüşüldü. Komisyon oy çokluğu ile karar alırken, komisyonda red oyu veren AK Partili Komisyon Üyeleri Sait Yazı, Neziha Temür, Hüseyin Karaca ve Mikail Çelik’in, tarifede yeni olarak gruplandırılan tarifelerin önceki yıllarda karşılığı bulunmadığından ya da birebir karşılaştırma veya kıyaslama yapılmadığından ilgili maddelerin kabul edilmemesi, 2019 yılı tarifesinin aynen uygulanması, 2019 mali tarifesine zam yapılmaması ve Mayıs 2019 tarihli meclis kararında alınan iskan ücretlerine yüzde 50 indirimin uygulanmasına devam edilmesini önerdi.

İNDİRİMİN DEVAM ETMESİNİ TALEP ETTİLER

 

Komisyonun oy çokluğu ile aldığı tavsiye kararının okunmasının ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Sait Yazı “Komisyondaki ortak toplantılarda bazı arkadaşların tavırları meclis ciddiyetine uyuşmuyor. Bir konuyu gündeme getirdiğimizde, tartışmaya açtığımızda bazı meclis üyesi arkadaşlarımız ‘neyi tartışıyorsunuz, bizim çoğunluğumuz var, siz oylayın geçin,’ şeklinde çok hoş olmayan, meclisimize yakışmayan söylemlerde bulundu” dedi. CHP’li meclis üyelerinin hiç irdelemeden, konuyu tartışmadan konuyu oy çokluğuyla geçirdiğini savunan Yazı “Komisyona belediye tarafından gelen bilgiler yetersiz. Bize gelen listelerde birçok kalemde 2019 fiyatları var ama geriye dönük yok” dedi. Mayıs ayında iskan ücretlerinde yüzde 50 indirim kararının bir süre daha zamsız devam etmesini, Veliköy Düğün Salonu’na zam yapılmamasını talep ettiklerini belirtti.

 

TARİFELER SİL BAŞTAN GÖZDEN GEÇİRİLDİ

 

Komisyon Başkanı Cengiz Memiş de “Tarifelerimiz başkanımızın talimatıyla sil baştan gözden geçirildi. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı. Asansörden pek çok kaleme kadar kendi içinde ayrıştırmaya gidildi. Tabi ki bir fabrika alanı ile bir konut alanı aynı olmayacak. Kendisi komisyonda bizim davranışımızdan bahsetti ama benim olduğum bölümde Sait Yazı sürekli sesini yükseltti. Uzlaşmamızın mümkün olmadığı bir noktaya doğru gittiği için konuyu biran önce oylamaya geçirmek istedik” dedi.

 

“ÇOK GERÇEKÇİ DEĞİL”

 

Herkesin oyunu istediği gibi kullanmakta serbest olduğunu söyleyen Memiş “Ama bugün gelip ‘bize tarife gelmedi’, ertesi gün gelip ‘yeterli süre yoktu’, ‘konu üzerinde çalışamadık’, ‘biz onu öyle anlamadık’ gibi mazeretler öne sürmeleri hem doğru değil hem de şık değil. Hatta bazen komisyonlarda sabah ortak aldığımız kararlardan öğleden sonra vazgeçiyorlar. İnsan bir şeye evet veya hayır diyecekse göğsünü gere gere demeli. Vatandaşın da bu manipülasyonları yediği falan yok. Daha bugün posta ücretlerine ve trene yüzde 20 zam yapıldı. Dün köprü ve otoyollara yüzde 20 zam yapıldı. Elektriğe birkaç gün önce yüzde 15 zam yapıldı. Şimdi burada popülist yaklaşımla belediye hizmetlerine hiç zam yapmamayı talep etmek çok gerçekçi değil” dedi.

 

“BİZ ZAMMA KARŞI DEĞİLİZ”

 

AK Partili Adem İçli de “Biz zamma karşı değiliz. Hiçbir zam uygulanmasın demiyoruz. Bize verilen dosyada ne görüyorsak onun üzerinden karar almak durumundayız. Komisyonlara çağırmayabilirler de. Zaten bu üsluplarla komisyonlara çağırılacaksak hiç anlamı yok. Biz birlik içinde çalışmanın defalarca altını çizdik. Siyaset yapmayacağız dedik. Çerkezköy’ün menfaatine ne olursa yanınızda olacağız dedik” dedi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da “Buradaki ortak hedef tam mutabakatı sağlamaya çalışmaktır. Tam mutabakatı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize. Her pencereden bakarak söylüyorum. Belediye meclis üyesi olmamız dolayısıyla belediyenin de durumunu, pozisyonunu, mali durumunu gözeterek kararlar almak gibi bir zorunluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Temel hedef tam mutabakatı sağlamaktır” dedi. Yeni taslakta daha önce hiç alınmayan yeni bazı kalemlerin olduğunu kaydeden Akay “İskan ve muayene harçları ücretleri ile ilgili seçim öncesi bir söz verdiğimiz ifade etmiştik. Mayıs meclisinde iskan ve muayene ücretlerine dilimlerine göre yüzde 25 ile 45 arasında indirimler yaptık. Daha sonra bu indirimin yetersiz olduğuna dair konuşmalar gerçekleşti. ‘Yılsonuna kadar bunu devam ettirelim, yıl sonunda bakarız’ demiştik. Hatta daha sonra yetersiz olduğu kısımlar ile ilgili gerekiyorsa bir sonraki dönem tarifelere zam yapmayız demiştik. İskan ve iskana bağlı harçların zam görmeden oylanmasını teklif edeceğiz. Numarataj ücreti, yapı kullanma harcı ücreti, itfaiye kontrol ücretlerini de yüzde 15 zamdan muaf olarak oylatabiliriz” dedi.

 

ZAMDAN MUAF TUTULDU

 

Mayıs meclisinde yaptıkları açıklamaların arkasında durmaya devam edeceklerini belirten Akay “Mayıs meclisinde iskan ücretlerinin çok yüksek olduğunu konuşmuştuk. Ruhsat harçlarının d çok düşük olduğunu söylemiştik. Bu revizenin içerisinde ruhsat harçların yüzde 45-50’leri bulacak oranda bir zam görüyor. Mayıs ayında yaptığımız görüşmede yıl sonunda ruhsat harçlarına bir yeni düzenleme yapacağımızı da tarif etmiştik. Dünüyle bugünüyle birbirini tamamlayan bir süreç. Gönül ister ki bunların hiçbirine zam yapılmasın ama gelir bütçesinin de ne halde olduğundan yola çıkarak bu şekliyle oylayacağız” dedi. İskan ve muayene ücretlerinin yüzde 15 zamdan muaf olması, muayene ile birlikte 4 kalemin yüzde 15 zamdan muaf olması kaydıyla yeni revize listenin kabulü, revize listenin dışındaki tüm tarifelerde yüzde 15 zam yapılması oy çokluğu ile kabul edildi. İskan ve muayene ücretlerinde indirim uygulamasının devam etmesini öneren AK Parti grubu oylamada ilgili gündem maddesine red oyu verirken,  ruhsat harçlarının ayrı tutulmayarak birlikte oylandığı ve zam yapıldığı için bu gündem maddesine red verdiklerini belirtti.

 

2020 BÜTÇESİ 194 MİLYON 418 BİN TL

 

Meclis toplantısının bir sonraki gündem maddesinde 2020 mali yılı gelir gider bütçesine ilişkin Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü. 194 milyon 418 bin 149,78 TL olan 2020 yılı gelir gideri AK Parti grubunun red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Bir sonraki gündem maddesinde 2020 yılında uhdelerinde resmi görev bulunmayanlara en yüksek devlet memurunun 1 günlük harcırahının ödenmesi konusu komisyon tavsiye kararı doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. 2020  mali yılında zabıta personeline fazla çalışma mesai ücreti olarak Bütçe Kanunu’nda belirtilen en yüksek ücretin ödenmesinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından, toplantının bir sonraki gündem maddesinde de parka isim verilmesine ilişkin komisyon raporu görüşüldü.

 

AK PARTİ’DEN RED

 

Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Fatih Mahallesi, İstasyon Mahallesi sınırları içerisinde Pınarça Deresi çevresinde bulunan parka Andımız’ın yazarı Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Eski Bakanlarından Dr. Reşit Galip’in isminin verilmesi, komisyonda AK Parti grubunun red oyuna karşılık kabul edildi. Vahap Akay’ın red gerekçesini sorması üzerine konuşan AK Partili Adem İçli “Biz Andımız’a karşı değiliz. Biz yazarın kişiliğiyle alakalı tereddütlerimizden ve çekincelerimizden dolayı hayır dedik” ifadelerini kullandı. İlgili gündem maddesinin oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından konut dışı hizmetlere yönelik yapı ruhsatı düzenlenmesinde belediye başkanına yetki verilmesine konusuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu görüşüldü. Resmi Gazete’de onaylanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin resmi gazetede onaylanan değişik 25.07.2019 tarih ve 30842 sayılı 19 f (1) maddesinde belirtilen ibarelerin müzekkerede sehven yer almadığı tespit edildiğinden komisyon ve meclis tarafından ilgili gündem maddesi reddedildi.

 

KAMULAŞTIRMA KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

 

Toplantı pergola (gölgelik) yapılırken aranacak kriterler ve ücret tarifesine ilişkin komisyon raporu görüşülürken komisyon çalışmalarının devam etmesi ve konunun önümüzdeki meclislerde görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi. İstasyon Mahallesi 791 ada 5 nolu parselde bulunan 150 metrekarelik belediye hissesi ile Veliköy Mahallesi 4 nolu parselde bulunan 18 metrekarelik belediye hissesinin satılmasının oy birliği ile karara bağlanmasının ardından toplantının son gündem maddesinde “Belediyeye ait 13 taşınmazın Demiryolları Projesi kapsamında kamulaştırılması” ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü.

 

ÇERKEZKÖY’E YENİ BİR HİZMET DEMEK

 

Konu komisyonda AK Parti grubunu evet oyuna karşılık CHP grubunun oylarıyla reddedildi. Söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem İçli “Karşımızda devlet var. Kamu yararı var. Buna da bedel ödüyor devlet. O yüzden karşımızdaki  de kamu yararı teşkil ettiğinden biz evet olması düşüncesindeyiz” dedi. Belediye Başkanı Vahap Akay da “Karşı taraf kamuysa bu taraf da kamu. Buradan biz hızlı tren geçecek. Kamulaştırma var. Burada meseleye ‘karşı taraf kamu, bu taraf kamu değil’ diye bakmak doğru değil. Kamunun iki tarafı var. Buradaki kamu menfaatini daha önceki ifadelerinizden de yola çıkarak bugün de aynı cümleyi kullandınız. Çerkezköy’ün menfaatine ne varsa evet vermeye hazırız dediniz. Bu Çerkezköy’ün bir menfaati. Ortada belediye meclis üyesi sıfatımız dolayısıyla da bakmamız gereken bir pencere var. Yani belediyenin durumunu, konumunu gözetmekle yükümlüyüz. Yan tarafta bir parsel sahibi buna itiraz etti, 400 lira olan parseli 500 liraya çıktı. Bunun hakkı bu. Bu hakkı Çerkezköy Belediyesi Meclis Üyeleri sıfatıyla ‘bu hak Çerkezköy Belediyesine kazandırılsın’ın peşinde koşuyor olmamız lazım. Buna ‘burası iktidar, burası muhalefet’ gözü ile bakarsak altını çizerek söylediğiniz ‘Çerkezköy’ün menfaatinin arkasında olacağız’ cümleniz havada kalmış olur. Şuanda aşağı yukarı bir taslak var. 7 milyon 700 bin lira civarında kabul edilmesi öngörülen bir sonuç var. Bizdeki karşılığı itirazlardan sonra 11 milyon civarına ulaşması bekleniyor. Bu Çerkezköy’e bir yeni hizmet demek. Bu tren bu hattan geçecek. Bu tren bu hattan geçerken kamulaştırmayla alakalı konuşuyorum, bizim 4 liralık şeye itiraz ederek bunun 5 lira olmasını talep etmekten daha doğal bir hakkımız yok. O yüzden inşallah bunu reddeden meclis üyelerimiz sayesinde red olacak. Çerkezköy Belediyesi biraz daha fazla kamulaştırmaya kavuşacak. Çerkezköy Belediyesi’nin daha fazla kamulaştırmaya kavuşması demek, Çerkezköy’ün yerel hedeflerine daha çabuk ulaşabilmesi demek” dedi.

 

CHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

 

AK Partili Adem İçli de “Olayı böyle siyasi boyutlara çekerseniz ben ilk olarak şunu söylerim. İkisi de bizim cebimiz. Biri sağ cebimiz, biri sol cebimiz. Böyle düşünmek lazım. Bu bakış açısıyla bakmak lazım. Şahıslar itiraz edip almış. Şahıs olsaydı biz de buna sonuna kadar destek verirdik. Sağımızda da bir cebimiz var, solumuzda da bir cebimiz var. Bizim paramız” dedi. Belediyeye ait 13 adet taşınmazın kamulaştırılması CHP grubunun oylarıyla reddedildi. Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1 Kasım Cuma günü saat 15:00’da yapılacak.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Çerkezköy’de 65 yaş denetimi
‘Siz isteyin, biz kapınıza kadar getirelim’
Giyim pazarı son kez kuruldu
Büyükşehirde telekonferanslı toplantı
Üretime 'koronavirüs' arası
Çorlu'da yurtlara yerleştirildiler
Küçük esnaf krediye hücum etti
Vefa Sosyal Destek Grubu sahada
Pazarda sadece meyve ve sebze satışı yapılıyor
Kapaklılı esnaflara koronavirüs denetlemesi 
‘Fabrikalarda hiçbir koşulda çıkış olmayacak’
Süleymanpaşa Belediyesi maske üretiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz güçlü bir milletiz, hep birlikte başaracağız
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir