Feyzioğlu, Çerkezköy’de meslektaşlarıyla buluştu    Balık azalınca, fiyatlar yükseldi    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    23 Ocak 2020 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı, hayata anne sütü ile başlamaktır

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Halk Sağlığı Haftası’ dolayısıyla Çerkezköy Toplum Sağlığı Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi. Çerkezköy Toplum Sağlığı Müdürlüğü personelleri farkındalık yaratmak amacıyla “Sevdiklerimizle sağlığa yürüyoruz” pankartı açarak yürüyüş yaparken, vatandaşlara dağıtılan broşürlerde de anne ve çocuk sağlığına dikkat çekildi. Yetkililer “Sağlıklı beslenmenin ilk adımı, hayata anne sütü ile başlamaktır” dedi. 

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı, hayata anne sütü ile başlamaktır
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 09.09.2019 15:47 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası, Çerkezköy’de de etkinliklerle kutlandı. Çerkezköy Toplum Sağlığı Müdürlüğü personelleri, “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” yazılı pankart açarak farkındalık yaratmak amacıyla yürüyüş yaptı. 

 

BU YILKİ TEMA: ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞI

 

Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacıyla kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki teması ‘anne ve çocuk sağlığı’ olarak belirlendi. Anne ve bebeklerin, diğer gruplara göre sağlık açısından daha fazla risk altında olduğunu belirten yetkililer “Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umududur. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır. 15- 49 yaş arasındaki tüm kadınların; sağlık açısından değerlendirilmesinin sağlanması, üreme dönemi kadın sağlığı göstergelerinin iyileştirilmesi, doğurganlık çağındaki kadında riskli durumların tespit edilmesi, gebelik öncesi danışmanlık verilmesi, erken dönemde gebelik tespiti yapılabilmesi için yılda en az iki kez birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimleri tarafından izlenmektedir” dedi. 

 

MİSAFİR ANNE UYGULAMASI BAŞLATILDI

 

Ülkemizin bazı bölgelerinde doğum eylemi yaklaşmış ya da başlamış olan annelerin zaman zaman olumsuz iklim, ulaşım şartları veya sosyal sebeplerle sağlık kurum ve kuruluşlarına zamanında ulaştırılamadığını ve doğumların olumsuz şartlarda gerçekleşebildiğini kaydeden yetkililer “Bu tür olumsuzlukları önlemek, anne - bebek ölümlerini azaltmak için 2008 yılında “Misafir Anne Uygulaması” başlatıldı. Bu uygulama ile elverişsiz hava ve ulaşım şartları olan yerleşim yerlerinde ikamet eden, sağlık kurumuna erişiminde problem olabilecek gebelerin tespit edilerek izlemi, doğum tarihleri yaklaştığında daha güvenli yerleşim merkezlerine nakledilerek konaklamalarının sağlanması ve doğumlarının hastanelerde gerçekleştirilmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır” dedi. Gebelikte artan demir ihtiyacının karşılanması için her gebeye gebeliğinin 16.haftasından itibaren doğumdan sonra 3 ay 40-60 mg/gün demir desteği sağlandığını kaydeden yetkililer “2008 yılından itibaren tüm gebelerimize ücretsiz demir dağıtılıyor. Yine Gebe D Vitamini Destek Programı ile gebelik ve lohusalık döneminde görülen D vitamini eksikliğini önlemek amacıyla her gebeye gebeliğinin 12. haftasından doğumdan sonra 6. ay sonuna kadar günde 1200 Ü D vitamini önerilmekte, ücretsiz dağıtılıyor. Bakanlığımızca 2008 yılından itibaren; hastane doğumlarını arttırmak, sezaryen oranlarını düşürmek, anne sağlığını korumak amacıyla ülke genelinde kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarında doğumun yöntemlerine göre dağılımı, sezaryen oranları ve sezaryenlerin tıbbi gerekçelerine göre dağılımı izlenmektedir” bilgisini verdi. 

“TOPUK KANI İLE HASTALIKLAR TARANIYOR”

Çocuk izlemi ile ilgili de konuşan yetkililer “Ülkemizde doğan her çocuk aile hekimliği birimlerince; doğumdan sonra ilk yıl içinde 9, 6 yaşına dek 17 defa ve bundan sonra da okul çağı boyunca yılda bir kez izlenmektedir. Büyüme ve gelişmenin özellikle hızlı olduğu erken çocukluk (0-3 yaş) ve ergenlik (10-19 yaş) gibi dönemlerde izlemlerin sıklığı ve içeriği farklılaşmaktadır. Aile hekimliği birimlerimizde her bebek ve çocuğun büyüme ve gelişmesi değerlendirilerek yakından izlenmekte ve bir sorun olduğunda müdahale edilmektedir” dedi. Halen ülkemizde doğan her bebekten alınan topuk kanı ile, zeka geriliğine ve ağır sekellere neden olabilecek fenilketonüri, konjenitalhipotiroidi, biyotinidaz eksikliği, kistikfibrozis hastalıklarının tarandığını kaydeden yetkililer “İşitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından taranarak erken tanı ile tedavi edilebilmektedir. Bu yenidoğan dönemi tarama programları ile her yıl 12 binden fazla çocuk yaşama sağlıklı başlama ve hayatını sağlıklı bireyler olarak sürdürebilme şansına sahip olmaktadır” dedi. 

 

“YERLİ İLACIMIZI ÜRETMEYE BAŞLIYORUZ”

 

Bağışıklama çalışmalarının hem toplum hem de çocuk sağlığı açısından çok önemli olduğunu dile getiren yetkililer “Genişletilmiş bağışıklama programı kapsamında gelişmiş ülkelerdekine benzer düzeyde hastalığa karşı çocuklarımızı koruyoruz. Çocukluk çağında; Hepatit B, BCG (verem), DaBT-Hib, KPA, KKK, OPA (çocuk felci), Td (erişkin tipi difteri tetanoz), Hepatit A, Suçiçeği aşılarını yapıyoruz. Bakanlığımız tarafından tedariği yapılan ve uygulanan aşıların depolandığı, taşındığı ve uygulandığı her noktada soğuk zincir ve stoğu izlenmekte, hangi aşının hangi çocuğa uygulandığı takip edilmektedir. Ayrıca yerli aşımızı üretmeye başlıyoruz” dedi. Sağlıklı beslenmenin ilk adımının hayata anne sütü ile başlamak olduğunu kaydeden yetkililer “Bunun için Bakanlık politikamız bebeklerimizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlanması ve emzirmenin uygun ek besinlerle birlikte 2 yaş ve ötesine dek sürdürülmesidir. Ülke genelinde tüm illerimiz “Bebek Dostu İl”,  doğum yapılan hastanelerimiz “Bebek Dostu Hastane” olup doğumlarımızın hemen hemen tamamı bu kuruluşlarda gerçekleşmektedir. Aile Hekimlerimizin neredeyse tamamı Bebek Dostu unvanına sahiptir. Bebeklerimizin sağlıklı gelişimleri için mikrobesin destek programları sürdürüyoruz. “Demir Gibi Türkiye Programı” ve “D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Geliştirilmesi Programı” kapsamında bugüne dek her biri için 15’er milyondan fazla bebeğe destek başlanmıştır. Bu programlarla çocuk yaş grubunda demir eksikliğine bağlı kansızlık yüzde 75, D vitamini eksikliği yüzde 50 oranında azaltılmıştır” dedi. 
 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Kızılpınar’da 24 bin 668 seçmen sandığa gidecek
TATİL ZİLİ ÇALDI
Tekirdağ ve Çerkezköy’ü temsil edecekler
Kızını öldürdüğünü itiraf eden baba, mahkemede inkar etti
Evde eğitim alan İrem Nisa’nın karne sevinci
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Hazreti Ali Camii’nde kıldı
Vatan sevgisini şiir ve hikayelerle anlattılar
2 otomobil çarpıştı; 3 ölü 2 yaralı 
CHP’den ağaçların sökülmesine tepki
Fuhuş baskınında 3 gözaltı
Usulsüz avlananlara 5 bin 559 TL ceza
Budanan ağaçların dalları yakacak oldu
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir