25 yıllık özlem bitti    Bakan Yardımcısı Demircan, Kırklareli'ni ziyaret etti    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    31 Mayıs 2020 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

"O iddialar gerçek değil"

Son günlerde inşaat ruhsatlarının verilmesinin durdurulduğu yönünde ortaya çıkan iddialarla ilgili açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, iddiaların gerçek olmadığını belirterek yapılan uygulamanın ise Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararları kapsadığını ifade etti.

"O iddialar gerçek değil"
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 15.05.2019 11:53 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edildiğini ifade ederek, "Belediyemiz tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayıp yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edilmektedir" şeklinde konuştu.

 

YÜRÜTMESİ DURDURULAN VE İPTAL EDİLEN MADDELERİ AÇIKLADI

 

Açıklamasının devamında yürütülmesi durdurulan ve iptal edilen maddelere yer veren Oktay Çolpan, "TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından 03.07.2017 tarih ve 30113 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin” bazı maddelerinin yürütmelerinin durdurulması ve iptali talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davalarda Danıştay 6. Dairesi’nin 12.07.2018 tarihli ve 2017/4840, 2017/7567, 2017/4783, 2017/4842 sayılı kararları ile söz konusu yönetmeliğin; 4. maddesinin 1. Fıkrasının (uu) bendi ile (vvvv) bendinde yer alan “Parklar” tanımı, 5. Maddesinin 5. Fıkrası, 5. Maddesinin 8. Fıkrasında yer alan “son katın üzerindeki ortak alan teras çatılar” kısmı, 5. Maddesinin 8. Fıkrasının a bendindeki “2 katı” ibaresi, b bendindeki “kapıcı daireleri” kısmı, c bendi, e bendi, 8. maddesinin 6. Fıkrasının “serbest nizam” ibaresi, 9. maddesinin 1. Fıkrasının a bendi, 19. maddesinin 1. Fıkrasının c bendinin 1, 2 ve 3. alt bentlerinin ve “trafo alanları” ibaresinin, d bendinin 2. Alt bendinde yer alan “büfe, lokanta, pastane, çayhane ve spor faaliyetlerine ilişkin ticari üniteler” ibaresi, 1. Alt bendinde yer alan “ anaokulu ve kreş ……… verilebilir.” İle 2. Alt bendinde yer alan “ ilgili daire ……… özel eğitim tesisi yapılabilir.” İbaresi, g bendi, ğ bendinin 1. Alt bendinde yer alan “konut kullanımı emsale konu alanın % 20 sini geçemez.” İbaresi, 2. Alt bendinde yer alan “plan kararı gerekmeden” ibaresi, 4. Alt bendinde yer alan “plan değişikliği gerektirmeksizin” ibaresi, 20. maddesinin 8. Fıkrasının b bendinde yer alan “ açık yüzme havuzu” ibaresi ile c bendi, 22. maddesinin b,ç,ğ bentleri, i bendinde yer alan “silolar ve trafolar” ibaresi, j, k, l bentleri, 28. maddesinin 3. Fıkrasında yer alan “özellikli olan yapılarda bu hüküm uygulanmayabilir.” İbaresi, 54. maddesinin 8. Fıkrasında yer alan “diğer kamusal alanlar” a ilişkin kısım, 57. maddesinin 15. fıkrasının 1. ve 2. cümleleri, 62. maddesinin 1. Fıkrasında “ruhsat alınmadan”, 2. Fıkrasında “ruhsat alınmadan” ibaresi ile 3. Fıkrasında yer alan “imar planı kararı gerekmeksizin” ibaresi, kısımlarının yürütmesini durdurmuş olup, Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyemize 15.03.2019 tarih ve 916339 kayıt numaralı yazı ile bu mahkeme kararlarının icaplarının yerine getirilmesi istenmiştir" ifadelerine yer verdi.

 

"KARARALARA TÜM BELEDİYELER UYMAK ZORUNDA"

 

Çorlu Belediyesi tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmadığını belirten Çolpan, "Yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edilmektedir. Çorlu belediyesinin inşaat ruhsatlarını durdurma gibi bir kararı bulunmamaktadır. Sadece Danıştay 6. Dairesi'nin kararlarına "tüm belediyeler gibi" uymak zorundadır. Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini önlemek adına gerekli kişi ve kurumlara özenle duyurulur." şeklinde konuştu.

 

Haber / Özge MERİÇ

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Edirne'de vahşet! Boğazı kesilerek öldürüldü
Tüyler ürperten cinayette 3 kişi tutuklandı
Motosiklet ile otomobil çarpıştı
Kafe ve restoranlarda açılış hazırlıkları başladı
Anadolu’dan Tekirdağ’a kesintisiz ilk ihracat
10 hafta sonra ilk Cuma namazı kılınacak
Evinde ölü bulundu
Otobüs seferleri 4 Haziran’da yeniden başlıyor
Valilikten 'merada hayvan otlatma' açıklaması
Çerkezköy’de namaz yerleri belirlendi
İl Sağlık Müdürü Becerir'den bayram ziyaretleri
Yazlık maske için Ar-Ge çalışmaları başladı
Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'da kaldırılıyor
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir