Tekirdağ’daki devlet hastaneleri meclis gündeminde    Faaliyeti durdurulan ambalaj fabrikasında patlama    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Temmuz 2019 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

İşletmelerde Kayıplar ve Çözüm Yöntemleri anlatıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde dün 14:00-16:00 saatleri arasında, İşletmelerde Kayıplar ve Çözüm Yöntemleri eğitimi düzenlendi. Trakya Kalite Gönüllülerinden Uzman Eğitimci Elektrik Mühendisi Yüksel Aydemir düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katıldı.

İşletmelerde Kayıplar ve Çözüm Yöntemleri anlatıldı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 16.04.2019 17:11 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Yüksel Aydemir, İşletmelerde tasarrufun önlenmesinin yanında kaliteli üretimin yapılması için kayıpların önlenmesi  gerektiğini belirterek, "Şirketlerde işletmesel açıdan gerek üretim gerekse ofis alanlarının sağlanması ve hatta bir şirketin kendi şirket sahası dışında yaptığı işlerde tertip ve düzenin sağlanması, bu sayede daha rahat ve düzenli çalışma ortamlarının sağlanması, görsel iyileştirmemin yanında çalışanların isteklendirilmesi, israfın önce azaltılması ve süreç içinde önlenmesi, alan kullanım maliyetlerinin azaltılması, iş güvenliği, çalışanların öz disiplinlerinin geliştirilmesi ve şirket itibarı açısından üst düzey kaliteye erişmek ve sebat içinde sürdürmek için kullanılan en önemli uygulamadır" sözlerine yer verdi.

 

TEDARİK ZİNCİRİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI

 

İşletmelerde tedarik zincirinin de önemli olduğunu belirten Aydemir, "Küreselleşen dünyanın yoğunlaşan rekabet koşullarında avantaj kazanmak için çaba gösteren işletmeler, bir yandan örgütsel yapı ve teknolojik donanımlarını geliştirirken diğer yandan işletmeler arası işbirliği ilişkilerinin olası yararlarını elde edebilmek amacıyla etkili bir tedarik zinciri/ağı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Günümüzde, bir işletmenin bireysel olarak üstün başarılara ulaşamayacağı bilinmekte ve rekabetin işletmelerden çok işletmelerin tedarik zincirleri arasında gerçekleştiği kabul edilmektedir. Bu bağlamda, tedarik zincirinin tarafları arasında koordinasyon ve entegrasyon sağlanması açısından kilit bir araç olan Kurumsal Kaynak Planlaması gibi bilişim teknolojilerine dayalı çözümler günümüzde yaygın uygulama alanı bulmakta, örgütsel ve örgütler arası kaynak israfının giderilmesine ve değer üretimine stratejik destek sunmaktadır" sözlerine yer verdi.

 

TAMİR VE BAKIM FAALİYETLERİNİN ÖNEMİ ARTAR

 

Sözlerine devam eden Yüksel Aydemir, "Bir işletmede, üretim sistemi büyüdükçe veya üretim miktarı arttıkça tamir ve bakım faaliyetlerinin önemi artar. Yüzlerce tezgahtan oluşan bir üretim hattında birkaç makinenin arızalanması, zincirleme etkilerle bütün sistemi durdurabilir. Sipariş üretiminde arızalanan veya bakıma alınan makinelerin yokluğunu bir ölçüde giderme olanağı vardır. Fakat sürekli üretimde ve özellikle akış tipi imalatta arızaların üretimin akışı üzerindeki etkisi çok büyüktür. Toplam Verimli Bakım; çalışanların kendi kullandıkları ekipman ve makineleri sahiplenmesi ve makinelerin her an düzgün bir şekilde çalışmasını güvence altına almak için bakım, mühendislik ve yönetim birimleri ile bütünleşme sağlayarak bir TVB kültürü oluşturmak amacıyla, önleyici bakım çalışmaları ile Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin birleştirilmelidir. Ekipmanlarda, buna bağlı olarak da süreçlerde kaliteyi korumak ve toplam ekipman etkinliğini sağlamak için şirket çapında takım çalışması tabanlı faaliyetlerin yapılması gerekmektedir. Toplam Verimli Bakım, sadece bakımla ilgili bir kavram değildir.  Toplam Kalite Yönetimi ve Yalın Üretim anlayışlarının da önemli bir basamağıdır. Bir makinenin veya sürecin genel çalışma koşullarını en iyi düzeyde tutabilmek için süreç öncesinde, süreç esnasında ve sonrasında oluşabilecek kayıpları sıfır düzeyine getirmeye odaklanmasıdır ve bu şekilde sıfır arıza elde edilmesi mümkündür" ifadelerine yer verdi.

 

MALİYET DÜŞÜRÜLMELİ VE KALİTE YÜKSELTİLMELİ

 

Kayıpların iyileştirilmesi konusunda neler yapılması gerektiğini dile getiren Yüksel Aydemir, "0EE Tabanlı Üretim İyileştirme,  bizi Üretimdeki Duruş – Hız – Kalite İsraflarından kurtarır. Bu israflar ülkemizde önemli orandadır. Bu kayıplar sadece o işletmenin değil ülkemizin de kaybıdır. Operasyonlar sürerken duruş Israfları olmasın (Mekanik Arıza, Kalıp Sıkışması vb.). Operasyonlar İdeal çevrim süresinde tamamlanmalı  eğer 30 sn. ’de parça üretilmesi gerekiyorsa 40 saniyede yapılmasın. Ürettiklerimizin  arasında kalite hatası olmasın. OEE Tabanlı Üretim İyileştirme Neden Duruyoruz? Neden Yavaş çalışıyoruz? Neden Kalitesiz Üretim yapıyoruz? Konularını ve nedenlerini kaydedip, daha sonra bunların yok edilmesi tekniklerine dayanmaktadır. Dolayısıyla üretimin her safhasında kayıpları önlemek için çok iyi planlama yapılmalı ve bu planlama yapılırken de maliyet düşürülmeli ve kalite yükseltilmelidir" sözlerine yer verdi.

 

Haber / Özge MERİÇ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Cipe çarpmamak için manevra yaptı, otomobile çarptı
İl Müdürlüğü’nden Kavak Dere ile ilgili yazılı açıklama geldi
Tekirdağ’daki devlet hastaneleri meclis gündeminde
Biyoloji öğretmenleri ‘biyoteknoloji’ eğitimi aldı
İlkyardım çantasından uyuşturucu çıktı
Karısını vahşice öldüren koca ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyor
36 ton ambalaj atığı 24 ton cam atığı toplandı
İkinci büyük 500’de 24 firma yer aldı
Bilmeceye en net cevap milletvekili Aygun’dan geldi
Yollarda bakım ve onarım devam ediyor
ÇTSO heyeti, Bakü’de iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi
İşletmeler İçin Avrupa Diyaloğunu Geliştirme Projesi
Organizatör oldukları iddia edilen 5 şüpheli tutuklandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir