Kaplan, Kapaklı’daki STK’ları ziyaret etti    Kapaklı'da feci kaza: 1 ölü, 3 yaralı    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    22 Ocak 2021 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

KOBİ Gelişim Destek Programı anlatıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda KOSGEB İl Tekirdağ Müdürlüğü öncülüğünde KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

KOBİ Gelişim Destek Programı anlatıldı
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 02.04.2019 19:32 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası konferans Salonu’nda bugün saat 13:30’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına KOBİ sahipleri ve personeller katıldı. Düzenlenen bilgilendirme toplantısında imalat sanayinde dijitalleşme temalı proje teklif çağrıları anlatıldı.

 

“PLANLANAN HEDEFLERE MAKUL SÜREDE ULAŞMASIDIR”

 

KOBİ’lerde proje esaslı desteklerin neler olduğunu anlatarak sözlerine başlayan KOSGEB İl Tekirdağ Müdürlüğü yetkilileri , “İhtiyaçlarını ve hedeflerini tanımlayabilen, hedeflere ulaşmayı sağlayacak faaliyetleri planlayabilen KOBİ’ler desteklenir. Projesini gerçekçi finansman ve insan kaynağı öngörüleriyle destekleyebilen KOBİ’lere, işletme altyapısında kayda değer etki oluşturacak destek verilir. KOBİ açısından proje hazırlamanın yaraları ise; Müşteri talebindeki ya da teknolojideki değişimin, iş süreçlerini rutin olmaktan çıkarması ve artık her iş sürecinin birbirinden farklı olarak proje esaslı yürütülme zorunluluğu, Kaynak kullanımında verimlilik sağlanması ve planlanan hedeflere makul sürede ulaşmasıdır” dedi.

 

“PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI İLE UYUMLU OLMAK ZORUNDADIR”

 

KOBİ’lerde sunulacak olan projelerinin nasıl olması gerektiğini anlatan yetkililer, “İşletmenin belirlenmiş bir sorunu veya ihtiyacını gidermek üzere birden fazla etkinlik veya faaliyetlerin bir araya gelmesiyle, bazı çıktıların elde edilmesi ve bu çıktıların aracılığıyla proje amacına ulaşılmasını sağlamalıdır. KOBİGEL destek programı ile KOSGEB tarafından belirlenen öncelikler doğrultusunda ilan edilen proje teklif çağrıları kapsamındaki projeler desteklenir. Başvuru sahibinin proje amacı ve konusu, Proje Teklif Çağrıları ile uyumlu olmak zorundadır. Tek bir etkinlik proje olarak değerlendirilemez. Proje birkaç etkinlik veya faaliyetlerin bir araya gelmesiyle bazı sonuçların elde edilmesi ve bu sonuçların elde edilmesi ve bu sonuçlar aracılığıyla proje amacına ulaşılmasını sağlanmalıdır.  Elde edilen sonuçların ölçülebilir ve sürdürülebilir olması gerekir. Yalnızca bir mal veya hizmetin teminine yönelik bir faaliyet proje olarak sunulmamalıdır, bu tür bir çalışma ancak proje kapsamındaki faaliyetlerden biri olabilir” şeklinde konuştu.

 

BAŞVURULAR 2 MAYIS’TA SONA ERECEK

 

KOBİ Gelişim Destek Programı 2019 Proje teklif çağrısı hakkında bilgi veren yetkililer, “ İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknolojisi geliştirici KOBİ’lerin desteklenmesi başlığı altında olan proje başvuruları KOSGEB online başvuru sistemi üzerinden 04 Mart –  2 Mayıs 2019 tarihi saat 23:59’a kadar alınacaktır” dedi.

 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR

 

NACE REV 2 sınıflamasına göre kimlerin başvuruda bulunabileceğini belirten yetkililer, “Vergi levhasında yazılı kodlara göre; 26 Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, 28 Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, 30.3 Hava ve uzay araçlarıyla ilgili makine imalatı, 33 Makine ve ekipmanlar kurulumu ve onarımı, 61 Telekomünikasyon, 62 Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler, 63.1 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web tasarımı portalları. KOSGEB veri tabanında kayıtlı, KOBİ beyannamesi onaylı KOBİ ölçeğindeki işletmeler başvurabilecektir” ifadelerini kullandı.

 

DİĞER BAŞVURU KOŞULLARI

 

Diğer başvuru koşulları hakkında da bilgi veren yetkililer, “Başvuru aşamasında proje ürün ve ya yazılımın potansiyel alıcısı olan en az bir adet “bilanço esasına göre defter tutan ve 2017-2018 yıllarından herhangi binde net satış hasılatı 500 bin TL’nin üzerinde olan işletme”nin satın  alma niyet beyanı talep edilecektir. Mevcut portföylerinde bulunan ürün veya yazılımlarında tasarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon, sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu vb. iyileştirmelerle ilgili iş paketi içermeyen ve daha önce geliştirilmiş ürün yazılımları sadece ticarileştirilmesiyle ilgili faaliyetleri içeren proje sunulacak olması durumunda; proje konusu ürün veya yazılımın çağrı ilan tarihinden geriye son 3 yıllık süre içinde veya ilan tarihi ile son başvuru tarihi arasındaki süre içinde kamu kurumlarının proje desteği ile geliştirilerek başarılı tamamlanmış veya Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde geliştirilerek olumlu sonuçlandırılmış olması ya da ArGe Merkezi’nde sonuçlandırılmış olması şarttır. Kamu destekli projede; ilgili kurumun yazısındaki proje tamamlanma tarihi, Teknoloji geliştirme Bölgesi’nde sonuçlandırılan ürün veya yazılımda; TGB yönetici şirketi tarafından oluşturulacak Teknolojik Ürün Değerlendirme Komisyonunca teknolojik ürün özelliği taşıdığına dair olumlu raporun tarihi veya bölge içerisinde yatırımı için verilen yatırım izni tarihi esas alınır” şeklinde konuştu.

 

GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL DESTEK

 

Proje destek çağrısında verilen bütçeler hakkında katılımcıları bilgilendiren yetkililer, “çağrı bütçesinden verilen miktar 1 milyondur. Proje süresi en az 6 en fazla 18 aydır. Proje destek üst limiti ise geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 350 bin TL toplam 650 TL’dir. destek oranı yüzde 60 yerli malı belgeli makine veya teçhizatlar için ise yüzde 75’dir. Geri ödemeli destekler için destek ödeme aşamasında destek tutarı kadar teminat mektubu veya KGF kefalet mektubu ibraz edilmek zorundadır. Geri ödemeler, proje bitişinden 6 ay sonra başlamak üzere üçer aylık dönemde sekiz eşit taksitle yapılır faiz veya komisyon alınmaz. Proje başvurusunda talep edildiği takdirde kurul tarafından uygun görülen proje gider tutarı yüzde 30’una kadar erken ödeme, proje başlatıldıktan sonra KOSGEB bütçe imkanları dahilinde yapılabilecektir” dedi.

 

UYGUN PROJE KONULARI

 

Yapılabilecek uygun proje konularından bahseden yetkililer, “ Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat kullanımı, İmalat sanayisinde nesnelerin interneti, imalat sanayisinde Otonom Robot Teknolojileri, imalat sanayisinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, imalat sanayisinde Siber güvenlik olabilir” şeklinde konuştu. Düzenlenen bilgilendirme toplantısı katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

 

Haber/Seda AKYOL

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirleri yeterli buluyor musun?
Evet. Yeterli buluyorum
Hayır. Yeterli bulmuyorum
Fikrim yok
Demircan: Görevi Tekirdağ’da ses getirecek bir isme devredeceğim
Kapaklı’da 2020 yılında 661 çift dünyaevine girdi  
Başkan Yardımcısı Başkütük’ü ziyaret ettiler
Kentsel Dönüşüm Projesi’nin detayları değerlendirildi
Ergenlerde davranış değişiklikleri bağımlılık işareti olabilir
Çerkezköylülere sorduk: Yarın erken seçim olsa kime oy verirsiniz?
Başkan Yüksel, siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldi
Büyükşehir, sokak hayvanlarına sahip çıkıyor
Çayla Mahallesi’ne 2 adet sera yapıldı
Kent Konseyi Başkanı Özdemir istifa etti
Süleymanpaşa’da 1 buçuk ton plastik kapak toplandı ​​​​​​​
Kurs kayıtları başladı
Marmaraereğlisi’nde 115 personel 7/24 görev yapacak ​​​​​​​
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir