İsmi Kapaklı’da yaşatılacak    Tarihi Tuğlacılar Anadolu Lisesi yıkılıyor    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    05 Mart 2021 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Halk yetkililerden resmi açıklama bekliyor

Çerkezköy-Kapaklı arasında Pınarça mevkiinde yapılması planlanan termik santralin teknik nedenlerden dolayı iptal edildiği açıklanmıştı. Önceki akşam Pınarça’da bir araya gelen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, teknik nedenlerin neler olduğunun açıklanmasını beklediklerini ifade etti. Pınarçalılar “Sayın enerji bakanımızdan ve yetkililerden isteğimiz Çerkezköy termik santrali projesinin iptal edildiğinin resmi olarak açıklanmasıdır. Kendisini köyümüzde misafir etmek de isteriz. Gelsin buraların güzelliğini görsün. Zaten kendisi karşı çıkacaktır termik santrale” dedi.

Halk yetkililerden resmi açıklama bekliyor
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 14.01.2019 10:29 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Pınarçalılar adına açıklama yapan İlknur Bozkaya, “Daha geçen yıla kadar köyümüzde huzur içinde yaşayıp ailemiz, çocuklarımız, ülkemiz için üretim yapmaya çalışırken kara bir haberle yıkıldık. Bölgemize, köyümüze yani tam da evimizin bahçesine termik santral kurulacakmış. Ne olduğunu tam da bilemedik ama araştırdık öğrendik. Öğrendik ki; termik santral yapılırsa verimli topraklarımızda verim düşecek, su kaynaklarımız kuruyacak, havamız kirlenecek ve daha da beteri sağlığımız elimizden gidecek. Sağlıklı yaşamak için ve en çok da çocuklarımız için “istemeyiz” dedik, ÇED toplantısına gittik “istemeyiz” diye haykırdık, her yerde herkese istemediğimizi anlattık. Evet; köylüyüz, belki okuyamadık; ama iyi ile kötüyü, yarar ile zararı ayırabiliyoruz. Biz 40 yıldır bu fabrikaların kirliliğini yaşıyoruz. Çocuklarımızın çoğu nefes darlığı çekiyor, astım hastası oluyor. Bunun üstüne bir de termik santral yapılmasını istemiyoruz. Zaten fabrikalar bize nefes aldırmazken bir de termik santralin nefesimizi kesmesini istemiyoruz” dedi.

 

“YERLİ VE MİLLİ OLANDAN YANAYIZ”

 

Trakya’da kanser vakalarının arttığına dikkat çeken Bozkaya “Termik santral yapılırsa kanserli hasta sayısı da artacak. Bizler erkenden ölmek istemiyoruz! Buralarda ne eksen yetişir. O kadar verimli topraklarımız varken neden tarıma değil de kömüre yatırım yapılıyor. Bizim ormanlarımızda çok değerli mantarımız var. Tarlalarımızda türlü sebze ve meyve yetişiyor. En başta ayçiçeği ve buğday var. Bunlardan zarar edersek nasıl geçineceğiz, nasıl yaşayacağız. Bizler tarıma destek beklerken termik santral bize köstek olacak. Ülke olarak “yerli ve milli” üretme çabasındayken termik santral yapılırsa asıl yerli ve milli olan ürünlerimizi yetiştiremeyeceğiz. O zaman dış ülkelerden ürün almak zorunda kalmaz mıyız? Bizler yerli ve milli olandan yanayız” dedi.

 

“KÖYÜMÜZDE MİSAFİR ETMEK İSTERİZ”

 

Enerjiye karşı olmadıklarını, çevreye zarar vermeyen enerjileri de desteklediklerini söyleyen Bozkaya “Bizim tek isteğimiz var ‘sağlıklı yaşamak’. Şimdi deniyor ki ‘Termik santral iptal edildi.’ Bir milletvekilimiz internetten açıklama yapmış. Bizler bu açıklamayla umutlansak da tam anlamıyla sevinemedik. Bakanlıktan ve devletten termik santral iptal edilmiştir diye bir açıklama bekliyoruz. Termik santral gerçekten yapılmayacaksa, iptal edildiği resmi belgeyle açıklanırsa işte o zaman rahatla uyuyabiliriz. Yoksa o zamana kadar bize uyku yok. En büyük korkumuz da bu iptal sözünün seçim geçene kadar söylenmiş olması. Sayın enerji bakanımızdan ve yetkililerden isteğimiz Çerkezköy termik santrali projesinin iptal edildiğinin resmi olarak açıklanmasıdır. Kendisini köyümüzde misafir etmek de isteriz. Gelsin buraların güzelliğini görsün. Zaten kendisi karşı çıkacaktır termik santrale” diye konuştu.

“ENERJİ ÜRETİM ALANI OLARAK İLAN EDİLDİ”

 

Termik santral mücadelesine imza koyan 101 sivil toplum kuruluşu adına açıklama yapan Nilüfer Ceylan da “Trakya Bölgesi son derece cömert davranarak bereketli topraklarla bizi donatmış durumda. Ancak Trakya Çevre Düzeni planlarında tarım ve orman alanları olarak tanımlanmış araziler Ekim 2016’da Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişiklik ile kömürlü termik santral kurulması için ‘Enerji Üretim Alanı’ olarak ilan edildi. EÜAŞ tarafından hazırlatılan ÇED Başvuru dosyasını inceledik. Bu raporda deniliyordu ki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesi ile İstanbul ili Silivri ve Çatalca ilçeleri sınırlarındaki Pınarça-Hallaçlı Maden Sahası’ndan temin edilecek kömür (linyit)  ile 3 üniteli bir termik santral kurulacak. Yılda 7.182.000 ton kömür yakılacak. Ayrıca 1.022.000 m3/yıl su kullanılacak. Yine ÇED başvuru dosyasına göre bu su ihtiyacının Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından planlama aşamasında olan Yoncalı Barajı veya diğer bir alternatif olarak “Meriç Nehri’nden 10 OSB’ye Su Temini Projesi”nden tahsis edilecek suyla karşılanması planlanmakta. Santralde meydana gelecek toplam kül miktarı saatte 307 ton/yıl. Bunun anlamı 2.149.000 ton/yıl” dedi.

 

“2016 YILINDA 243 GÜN KİRLİ HAVA SOLUDUK”

 

Kömürlü termik santralin ormanlara, tarım alanlarına, sağlığa, yer altı sularına ve hava kirliliğine etkileri ile ilgili de konuşan Ceylan “Tekirdağ halkı olarak 2017 yılının yarısında yani 183 gün, 2016 yılında ise üçte ikisinde yani 243 gün kirli hava soluduk. Termik santral kurulmadan bile Tekirdağ’da hava kirliliği hem ulusal hem de uluslararası mevzuatın gerektirdiği değerleri aşmıştır. Hava kirliliği ile mücadele için önlem alınması gerekirken hava kirliliği yükünü arttıracak kömür yatırımları planlanmaktadır” dedi.

 

“OLUMSUZ ETKİLERDEN DOLAYI DENİLSEYDİ İKNA OLABİLİRDİK”

 

Çevre ve Sağlık Birliği tarafından yapılan araştırmada şu an faaliyette bulunan termik santrallerin sebep olduğu hava kirliliği nedeni ile her sene 2 bin 876 erken ölüm olduğunu kaydeden Ceylan “13 Aralık 2018 günü Tekirdağ Milletvekillerimiz Mustafa Şentop, Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüşmeleri neticesinde teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiğini açıkladı. Bu açıklama ile sevindik. Bu haberden sonra bekledik, bekledik, bekledik ama başka bir açıklama gelmedi. Yapılan açıklamada teknik nedenler yerine  ‘halkımızın sağlığına, toprağına, suyuna, havasına olumsuz etkilerinden dolayı termik santralin yapımından vazgeçilmiştir’  ifadeleri yer alsaydı ikna olabilirdik” dedi.

 

“TEKNİK NEDENLERDEN KAST EDİLEN HUSULAR NELER?”

 

Ceylan “Bu açıklamanın resmiyete kavuşmasını, en yetkili kişi olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’den duymak istediğimiz için toplandık. Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin  (EÜAŞ) bölgemizde planladığı termik santral projesinden kesin olarak vazgeçtiğini açıklamasını duymak istediğimiz için toplandık. Bölgemizdeki termik santral projesine ait ÇED sürecinin sonlandırıldığını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün resmi internet sayfasında görmek istediğimiz için toplandık. Termik Santralin kurulacağı alanın Enerji Üretim Alanı vasfından çıkarılarak tekrar orman ve tarım alanına dönüştürüleceğini duymak için toplandık. Teknik nedenlerden kast edilen hususlar nelerdir? Bu olumsuz teknik nedenleri düzeltmek için uğraşmayacaklarını duymak istediğimiz için toplandık. Bu sıraladığımız maddelerin tek tek gerçekleştiğini duyana kadar bölgemizdeki termik santral projesinden vazgeçildiğine inanmadığımızı ve mücadelemizin devam edeceğini söylemek için toplandık” dedi.

 

“EN TEMEL İNSAN HAKLARINDAN BİRİSİ”

 

Açlığa 60, susuzluğa 6 gün dayanabilen insanın; nefes almadan 6 dakika bile dayanamadığını dile getiren Ceylan “Bu nedenle, temiz hava solunabilen bir çevrede yaşamak en temel insan haklarından birisi” dedi. Ceylan, ilk termik santral projesi bölgede telaffuz edildiğinden günümüze kadar bu mücadelede destek sunan vatandaşlara, sivil toplum kuruluşlarına, Kapaklı Belediyesi’ne ve Çerkezköy Belediyesi’ne de teşekkür etti. Pınarça’da düzenlenen basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Ersin Yavuz ve Muzaffer Yıldıran, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, Atatürkçü Düşünce Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Dündar Orhan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Nigar Soyak, TEMA Çerkezköy Temsilcisi Nilüfer Ceylan, TEMA Kapaklı Temsilcisi Ali Ülger, çok sayıda sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
Size en çok güven veren siyasi isim kimdir?
Recep Tayyip Erdoğan
Kemal Kılıçdaroğlu
Devlet Bahçeli
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Ahmet Davutoğlu
Ali Babacan
Mustafa Destici
Muharrem İnce
Mustafa Sarıgül
Doğu Perinçek
Hiçbiri
İmamoğlu Tekirdağ’a geliyor
Kapaksız foseptiğe düşen bekçi, yaşamını yitirdi
Albayrak: Şarköy, dantel gibi işlenmesi gereken bir ilçemiz
Mutasyonlu virüs görülen mahalle, karantinaya alındı
Belediyeden ödüllü İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması
Kırklareli’nde feci kaza: 2 ölü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününde  'hatıra ormanı' oluşturuldu
Meclis, 9 gündem maddesini görüşecek
'Huzursuz bağırsak sendromu stresli dönemlerde daha da artıyor'
İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge
126 mahallede meralar ıslah edildi
Kapaklı Belediye Meclisi toplandı
Aylar sonra esnaf tebessüm etti
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir