Başkan Mandalı: Yenilmeye bıkmadın mı?    Kaymakam Ünlüsoy, Pınarçalı vatandaşlarla buluştu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    24 Şubat 2019 Pazar   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

‘Madem bu kadar çevreciler, neden termik santrale karşı çıkamıyorlar?’

Karaağaç Mahallesi’ne kurulan asfalt şantiyesi nedeniyle AK Partililer tarafından eleştirilen Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, iddialara tek tek cevap verdi. Mandalı “Bu arkadaşlarımız bu kadar çok çevreye duyarlı ve halkını bu kadar çok düşünüyorsa bölgemize yapılması planlanan Kömürlü Termik Santrale neden karşı çıkmıyorlar? Sözde çevre hassasiyeti ileri seviyede olan bu arkadaşlarımız, 'bölgemize kurulması planlanan kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar?” dedi.

‘Madem bu kadar çevreciler, neden termik santrale karşı çıkamıyorlar?’
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 10.07.2018 17:31 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Karaağaç Mahallesi’ne kurulan asfalt şantiyesi nedeniyle AK Partililer tarafından eleştirilen Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

 

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

 

 

Karaağaç Mahallesi’nde yapım çalışmaları devam eden Asfalt plenti hakkında, bir siyasi parti ilçe başkanı ve meclis üyelerinin geçtiğimiz hafta yapmış oldukları açıklamanın ardından doğru bilgileri kamuoyu ile paylaşmak ve halkı bilgilendirmek amacıyla bu basın açıklamasını yapma zaruriyetinin doğduğunu belirtti.

 

 

GÜLÜNÇ BİR DURUMDUR

 

 

Mandalı “Kapaklımıza yapılmak istenen ve çevreye verdiği zararları bilimsel olarak kanıtlanmış olan kömürlü termik santral için tek bir kelime dahi edemeyen bu siyasetçilerin, Kapaklımıza yapılacak olan hizmetleri engelleme çalışmasından ibaret olan bu iddialara tek tek cevap veriyor, takdiri de hizmetlerin en güzelini hak eden kıymetli halkımıza bırakıyorum. Yapılan açıklamalarda Asfalt tesisinin çevreye kötü koku yayacağı ve balkonlara zift bırakacağı gibi iddialarda bulunulmuştur. Öncelikle  asfalt plenti doğalgaz ile çalışmaktadır. Dışarıya bitüm yani asfalt malzemesi atılması asla söz konusu değildir. Bunun yanında bitüm (Asfalt malzemesi)  soğuk iken ısıtıldığında sıvı bir malzeme olup uçması söz konusu değildir. Balkonlara yapışacağı ve kötü koku yayacağı asılsızdır ve bilimsel hiç bir veriye dayanmadan bu yönde ifade edilmesi gülünç bir durumdur” dedi.

 

 

“TRAFİĞE OLUMSUZ ETKİSİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

 

 

Tesisin yoğun kamyon trafiğine neden olacağı iddialarına da cevap veren Mandalı “Şu anda mevcut Kapaklı-Karaağaç yolu mıcır kamyonları, Karaağaç OSB’den gelen hazır beton mikserleri ve pompaları, hafriyat kamyonları ve OSB'lerden gelen TIR’ların yoğun olarak kullandığı bir güzergahtır. Asfalt tesisinden üretilerek çıkacak olan asfalt Kapaklı ve çevresinde kullanılacağından Karaağaç bölgesi haricinde asfalt kamyonları,  yolcu terminali ve sanayi yolunu kullanıp çevre yolundan taşıma yapacaktır. Bu nedenle trafik anlamında olumsuz bir etki yapması söz konusu değildir” dedi.

 

 

“NOTER ONAYLI TAAHHÜTNAME ALINDI”

 

 

Belediyeye ait yeşil alanın şantiyeye peşkeş çekildiğinin iddia edildiğini kaydeden Mandalı “Asıl olan ise şantiyenin geçici olmasıdır. Asfalt üretim tesisi, Yapım İşleri Genel Şartnamesi hükümlerine göre  geçici süre ile kurulmakta olup  yüklenici firmadan önümüzdeki yıl iş bitiminde tesisi kaldıracağına ve yeniden eski haline getireceğine dair noter onaylı  taahhütname alınmıştır. Ayrıca mevcut yer halen park alanıdır. Arazinin statüsünde herhangi bir imar uygulaması veya bir değişiklik yapılmamıştır” dedi.

 

 

İHALEYE 17 FİRMA KATILDI

 

 

Mandalı “Ayrıca bu ilçe başkanı ve meclis üyesi arkadaşlar asfaltlama süreci ile ilgili yapılan hazırlıklardan nasıl olur da 'haberimiz yok' diye bahsedebilirler. Ben bu arkadaşlara sormak istiyorum, siz Kapaklı'da yaşamıyor musunuz? Ya da sizler başka bir belediyenin meclis üyeliğini mi yapıyorsunuz? Belli ki Kapaklı'ya yapılan hizmetler sizin ilgi alanınıza girmiyor. Sizler daha çok 'nasıl olur da hizmeti engelleriz' noktasında çalışmalar yürütüyorsunuz. İhalemiz KİK  (Kamu İhale Kurumu) tarafından EKAP’ta yayınlanmış olup yeterli şartları sağlayan herkesin girebileceği şekilde Açık İhale usulü ile ihale edilmiş ve yaklaşık olarak 30 gün boyunca ilanda kalmıştır. İhale ilgili tüm detaylar açık ve şeffaf bir şekilde belirtilmiştir. Yaklaşık maliyeti 18 milyon 372 bin 910.90 TL olan ihalemiz yüzde 36 kırımla yani 11 milyon 762 bin 912.80 TL bedelle Ayyıldız Nakliyat inş. Ltd.şti. firması tarafından alınmıştır.  Ayrıca ihaleye 17 firma katılım sağlamıştır” açıklamasını yaptı.

 

 

ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİL

 

 

Asfalt üretim tesisinde ÇED raporu olmadığı iddialarına da cevap veren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Geçici süre ile kurulan asfalt plentleri ÇED Yönetmeliğinin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kapsamında değerlendirilmekte olup bununla ilgili yüklenici firma tarafından gerekli çalışmalar ve süreçlerde ayrıca devam ettirilmektedir. Belediye İhaleyi verirken firmaya yer göstereceği  ve tahsis edeceğini belirtmiş diye iddia edilmektedir. İdari şartnamede ya da sözleşmede bu şekilde bir madde yoktur. Yapım İşleri Genel Şartnamesine göre hüküm verilmiştir” dedi.

 

 

KONUYU ÇARPITMAKTAN İBARETTİR

 

 

Asfalt plentinin okullar bölgesinin 20 metre yakınında olduğunun iddia edildiğini anımsatan Mandalı “Henüz inşaat aşamasında olan ve yer teslimi 14/02/2018 tarihinde yapılmış ve 450 gün süresi olan okul inşaatları şu an bodrum katı yapılmakta olup subasman seviyesine dahi henüz gelmemiştir. Asfalt üretim şantiyesine ise izdüşümü olarak 320 metre mesafededir.  Asfalt plentinin her ne kadar çevreye herhangi  bir zararı olmasa da bahse konu şantiyenin sanki okullar bölgesine yapılıyor gibi lanse etmek neresinden bakarsanız bakın konuyu çarpıtmaktan ibarettir. Asfalt üretim tesisi geçici olarak kurulmuş olup yasal süre tamamlandığında alanı terk edecektir” dedi.

 

 

TERMİK SANTRALE NEDEN KARŞI DEĞİLLER ?

 

 

“Ayrıca bu arkadaşlarımız bu kadar çok çevreye duyarlı ve halkını bu kadar çok düşünüyorsa bölgemize yapılması planlanan Kömürlü Termik Santrale neden karşı çıkmamaktadırlar?  Sözde çevre hassasiyeti ileri seviyede olan bu arkadaşlarımız, 'bölgemize kurulması planlanan kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar?” sorularını soran Mandalı “Biz de enerjiye karşı değiliz ama Kömürlü Termik Santralin zararlarını kentimize, bölgemize ve halkımıza getireceği zararları çok iyi biliyoruz ve yapılmasına dün olduğu gibi bugün de her zaman karşıyız. Karşı durmaya da devam edeceğiz. Bizim için halkımızın sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Unutmayalım ki Avrupa ülkeleri en geç 2030’da mevcut termik santral alanı olan yerlerden kendini arındırıyor ve doğaya dönüyor. Rüzgar gülü, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiden faydalanıyor. Biz de diyoruz ki gelin Trakya'mıza birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarını yani güneş ve rüzgar gülü enerji santrallerini kuralım” dedi.

 

 

BİZ İŞİMİZİ YAPACAĞIZ

 

 

Halkla olan birlik ve bütünlüklerini, sevgi ve saygıyı asılsız ve doğru olmayan bu açıklamalar ile karalamaya çalışanlar ve oy avcılığı yapanların, bu ve benzeri girişimlerinin bugüne kadar olduğu gibi her zaman sonuçsuz kalmaya devam edeceğini kaydeden Mandalı “Hiçbir durum ve hiçbir gerekçe bizim Kapaklı halkına hizmet aşkımızı ve bu yöndeki kararlılığımızı engelleyemeyecektir. Kapaklı'daki projelerimizi hayata geçirmeye devam ettiğimiz bu günlerde, özellikle gündeme getirilen bu kasıtlı ve adeta “çamur at, izi kalsın” tarzı yıpratma çabaları Kapaklı’ya hizmet yolunda asla şevkimizi kıramayacak, hızımızı kesemeyecektir. Biz halkımızı seviyoruz, partisi ne olursa olsun, ayırmadan, ayrıştırmadan herkesi kucaklayarak Kapaklımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Daha yapacak çok işimiz var. Konuşan konuşacak, dedikodu yapan dedikodu yapacak ama biz işimize bakacağız” dedi. Mandalı, bu kişiler hakkında kanuni süreci de başlattığını söyledi.

 

 

Haber / Şaban KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN OYUNUZU HANGİ ADAYA?
MİLLET İTTİFAKI ADAYI KADİR ALBAYRAK
CUMUR İTTİFAKI ADAYI MESTAN ÖZCAN
İşte AK Parti’nin meclis üyesi adayları
Kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
AK Parti Kapaklı listesi açıklandı
Bir genç daha not bırakarak intihar etti
İşte CHP’nin listesi
Kozuva, proje çuvalının ağzını Veliköy’de araladı
HDP’nin Çerkezköy adayı Güntay Çakır oldu
O işletmeye 72 bin TL ceza
Başkan Adayı Dönmez, ekibini tanıttı
CHP Kapaklı listesi açıklandı
360 araç kapasiteli meydan altı otoparkı projesi
DSP’nin listesi açıklandı
İşte CHP’nin Meclis Üyesi adayları
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir