‘Biz karar vermedikçe kimseye oyun kurdurmayız’    "Milletimizin birlik ve beraberliği bizim için çok önemli"    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Mart 2019 Salı   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Biz beraber olamazsak bu tren kaçar”

Kapaklı Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Olağan Toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapıldı. Toplantıda komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda termik santral konusu da gündeme geldi. Termik santral konusunda birlik olunması gerektiğini söyleyen Mandalı “Biz beraber olamazsak bu tren kaçar. Bu siyaset işi değil. Birlik olursak Ankara bizi mecburen dinleyecek. Samsun Terme’de bu engellendiyse biz neden engelleyemeyelim? Gelin buraya hep beraber sahip çıkalım” dedi.

“Biz beraber olamazsak bu tren kaçar”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 11.03.2018 22:47 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kapaklı Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Olağan Toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapıldı. Toplantıda komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı.

 

“GÜZEL BİR BİNA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

 

Toplantıda konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı’da engelli vatandaşlara güzel bir bina kazandırmak istediklerini ifade ederek “İki amaca hitap edecek. Bir tanesi engellilere bir tanesi de kadın sığınma evi olacak” Bu proje ile ilgili önümüzdeki yıllarda kamulaştırma bedelinin belirleneceğini, kamulaştırma bedeli çıktıktan sonra projenin hazırlanacağını söyleyen Mandalı “Sonrasında İnşallah temellerini hep birlikte atmış olacağız. Başlanmış iş bitmiş iştir” dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Akın Yılmaz da Kapaklı’ya kazandırılacak olan yerle ilgili oy birliği kararı alınmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek “Hepimiz bir engelli adayıyız. Yerel yönetim olarak bu kardeşlerimize yaşam şartlarını daha rahat daha kolay yaşayabilecekleri ortamları en iyi şekilde geliştireceğimize inanıyorum” dedi.

 

KOMİSYON OYBİRLİĞİ İLE KARAR VERDİ

 

Konuşmaların ardından Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görev ve çalışma yönetmeliği 7.maddesine ilave 8 maddenin eklenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Ödüllendirme ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da görüşüldü. Komisyon, Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 2017-2018 Eğitim öğretim yılında Tekirdağ Genç Erkekler Futbol maçlarında şampiyon olan 22 sporcusunun ve karate branşında Türkiye ikincisi olan Hayri Usta Arzu’nun ödüllendirilmesi talebinin daha ayrıntılı incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devamına karar verirken, komisyonun kararı meclis tarafından da kabul edildi.

 

KAPAKLI BELEDİYESİ DE MAKİNE ALACAK

 

Türkiye Böbrek Vakfı ile ilgili komisyon raporu da görüşülürken, Türk Böbrek Vakfı Kadriye-Kenan Tunalı Diyaliz Merkezine kampanya çerçevesinde Kapaklı Belediyesinin diyaliz makinesi alması için Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya yetki verilmesi yönünde komisyon tarafından alınan karar mecliste de kabul edildi. Türk Böbrek Vakfı’nın kampanyasına Kaymakam Mehmet Yüzer’in kendi bütçesinden bir makine aldığını belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Biz de belediye olarak vakfa söz verdik. Alacağız ve bağışlayacağız” dedi.

 

“O BÖLGENİN DOĞASI ÇÖKMÜŞ”

 

13-18 Nisan tarihleri arasında 5 gece 6 gün olarak düzenlenen Moskova-St. Petersburg termik santrallerinin çevreye etkileri ve İmar Şehircilik Belediye hizmetleri inceleme ve tetkik gezisine gidecek isimlerin belirlenmesi konuları da görüşüldü. Kapanmış, kullanılmayan termik santrallerin gezildiğini söyleyen AK Parti Grup Sözcüsü Akın Yılmaz “Kaldı ki belediyemizin bütçesi yok. Parası yok. Bu giderleri hep bütçeden kullanıyoruz. Burada son teknoloji ve modern bir şekilde yapılan termik santraller ise gezilmiyor” diye konuştu. İlk olarak Kahramanmaraş’a gittiklerini belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “ Orada yaşayanlar vatandaşlarımız 13 bin nüfustan 2 bin nüfusa düştüğünü söyledi. Devlet daha sonra buradaki yerleri 2-2 lira gibi rakama kamulaştırma bedeli karşılığı almış. Kalanlara siz neden gitmediniz diye sorduğumuzda bizim herhangi bir kamulaştırılacak alanımız tarlamız yoktu dediler. Oraya yeni bir termik santral kurulmuş. Yer altı suyunun çekilmesiyle bin dekarlık alanda obluklar oluşmuş. İnsanlar göç etmiş, canlı varlıklar çiçekler yetişmiyor. Kısacası o bölgenin doğası çökmüş” dedi.

 

“2 DAĞ ARASINA KÜL BARAJI YAPILMIŞ

 

Daha sonra ise Zonguldak’a gittiklerini kaydeden Mandalı “Bu konuda Pınarçalı vatandaşlarımız çok duyarlı oldu. Çatalağzı’nda nüfus 7 binlere düşmüş. Kendilerine sorduğumuzda ‘biz termik santral ne bilmiyorduk. İşe ihtiyacımız vardı gelsinler buraya kursunlar dedik’ cevabını verdiler. Birinci termiği kurmuşlar daha sonra devamı gelmiş. 1,5 kilometre alana 7 tane termik santral kurmuşlar. Hemen yanında nehir suyu var. Su soğutmalı teknoloji var” dedi. Bazılarının çok eski olduğunu fakat 8-9 aylık olan termik santralin de olduğunu ifade eden Mandalı “İki dağ arasına kül barajı yapılmış. Oradaki kömür tozları oraya atılıyor. Rüzgar hızı 15- 20 kilometre ise oradaki binalar olduğu gibi kömür tozu altında kalıyor” dedi.

 

İNSANLARIN YÜZDE 85’İ KANSER

 

İnsanların sağlık durumunu araştırdıklarında insanların yüzde 85’inin kanser olduğunu öğrendiklerini söyleyen Mandalı, bölgede artan kanser vakaları için onkoloji hastanesi yapıldığını da belirtti. Samsun Termer’de de termik santral yapılmak istendiğini söyleyen Mandalı, “Orada bütün partililer, milletvekilleri bir araya gelerek termik santralin yapılmasına engel oldu. Bizim şuanda birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Siyasi görüş gözetmeksizin bir araya gelmeliyiz. İnsan sağlığı konusunda birleşmeliyiz. İnsanlar iş için bunu kabul etmişler. Bizim buna ihtiyacımız yok. Şuanda oraya sekizinci termik santral için proje düzenliyorlar. Bu çok üzücü. İnsanlar diyor ki biz yandık siz yanmayın” dedi.

 

“GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİNDEN YANAYIZ”

 

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden yana olduklarını kaydeden Mandalı “Kapaklı ve Çerkezköy yıllık ortalama yüzde 10 ila 12 civarı göç alıyor” dedi. Kapaklı ve Çerkezköy’de her yıl nüfusun arttığını, termik santral yap0ılırsa Kapaklı ve Çerkezköy’ün göç vermeye başlayacağını kaydeden Mandalı, termik santral konusunda siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin bir çatı altında toplanması gerektiğini belirtti.

 

“HEPSİ ZEHİR SAÇIYOR”

 

AK Parti Grup Sözcüsü Akın Yılmaz da “Kendi enerjimizi de kendimiz üretmeliyiz. 45-50 sene önceki santrallerden bahsediyorsunuz. Bunlar seneler önce yapılmış. Son dönemlerde denetimde daha sıkı bir şekilde yapılıyor” dedi. Artık tetmik santrallerin daha modern yapıldığını belirten Yılmaz “Çanakkale Çan’a gidip oradaki modern termik santrali de hep birlikte görelim” dedi. Yılmaz’ın bu sözleri üzerine konuşan Mandalı “Termik santralin son teknoloji olduğunu söylüyorsunuz. Biz yerine gittik ve gördük. Bir tanesi daha 9 ay önce yapılmış. Oradaki hava dumanını görmediğiniz için bu şekilde konuşabiliyorsunuz” dedi. Yeni teknolojiyi de, eski teknolojiyi de gördüklerini söyleyen Mandalı, hepsinin zehir saçtığını belirtti.

 

“BÖLGEMİZ SU YOKSUNU BİR BÖLGE”

 

Toplantıda konuşan AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Çetin de bölge açısından sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini söyledi. 1990’lı yıllarda Berlin’de yaşadığını belirten Çetin “Berlin merkezinde de bir termik santral vardı. Termik santralin filtre sistemi geliştirilerek bir şekilde çevreye olan zararı azaltılabiliyor” dedi. Termik santralin soğutma işlemi için suya ihtiyacının olduğunu söyleyen Çetin, bu bölgenin su yoksunu bir bölge olduğunu, yer altı suları kullanılacaksa ciddi bir sıkıntı yaşayacaklarını dile getirdi. Termik santralin yeri ve bu yere olan mesafedeki su kaynaklarının neler olduğu konusuna da değinen Çetin “Zaten yer üstü suyumuz yok. Özellikle yer altı sularıyla ilgili sıkıntı yaşayacağız. Buradan yola çıkarak çözüme bağlamalıyız” dedi. “Yer altı sularımıza nasıl zarar verilmeyecek” sorusunu soran Çetin, bu konuda kendilerinin ikna edilmesi gerektiğini söyledi. 1980’li yıllarda Kapaklı’da 60 metreden su çıktığını, şimdi ise 450 metrelere indiğini söyleyen Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Marmara’da çukurların oluşması ise an meselesidir. Şuan Meriç Nehri’nden su alınacağı söyleniyor. Ama bu nereye bırakılacak? Küller nereye boşaltılacak? Bu 500 dekarlara da kalmayacak. 5 bin dekar olacak. AK Parti arkadaşlarımız da bizimleyse ve samimiyse bunu başarabiliriz” dedi.

 

“BERABER OLMALIYIZ”

 

Beraber olmaları gerektiğini vurgulayan İrfan Mandalı “Biz beraber olamazsak bu tren kaçar. Bu siyaset işi değil. Birlik olursak Ankara bizi mecburen dinleyecek” dedi. “Samsun Terme’de bu engellendiyse biz neden engelleyemeyelim” diyen Mandalı, “Gelin buraya hep beraber sahip çıkalım” çağrısında bulundu. Termik santral gezisi ile ilgili konuşan AK Partili Meclis Üyesi Metin Kanat da “Termik santralle ilgili geziye gidiyorsunuz. Büyük bir rakam harcanmış oluyor. Fakat o geziden döndüğünüzde bir proje ortaya koymuyorsunuz. Geldiğinizde bizler için yararlı bir proje görmek isterdik” dedi. Yoğun tartışmaların yaşandığı gündem maddesi oy birliği ile karara bağlandı.

 

OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

 

Toplantıda Zabıta Müdürlüğü’nün içkili yerler konulu yazısına ilişkin İmar Komisyonu raporu da görüşüldü. Cumhuriyet Mahallesi Yıldız Caddesi, Atatürk Mahallesi Pınar Bulvarı, Aatatürk Mahallesi İstiklal Caddesi, İnönü Mahallesi Pınar Bulvarı, Bahçelievler Mahallesi Manolya Sokak, Bahçelievler Mahallesi Halide Edip Adıvar Caddesi, Bahçelievler Mahallesi Karanfil Sokak adresinde bulunan işletmelerin hakkında çok sayıda şikayetin olduğu bildirilerek bu adreslerin içkili yerler krokisinden çıkarılmasına ilişkin talep değerlendirilirken, belirtilen adreslerin içkili yerler krokisinden çıkarılması yönündeki komisyon raporu meclis tarafından da oybirliği ile kabul edildi.

 

MUSA ÖZALKAN’IN İSMİ KAPAKLI’DA YAŞAYACAK

 

Cumhuriyet Mahallesi Ali Baba Parkı ile 498 ada 1, 2, 3 parseller arasında bulunan isimsiz yola Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlemiş olduğu Zeytin Dalı harekatının isminin verilmesi talebine ilişkin de İmar Komisyonu raporu görüşüldü. Komisyonun, isimsiz yola Zeytin Dalı harekatının isminin verilmesi talebinin daha detaylı incelenebilmesi için çalışmaların devam etmesi yönündeki kararı meclis tarafından da oybirliği ile kabul edildi. 1969 yılında Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Türkiye Baş pehlivanı Nazmi Uzun’un isminin isimsiz sokaklardan birine verilmesi talebini değerlendiren komisyon Cumhuriyet Mahallesi 1997 ada ile 1695 ve 1696 ada arasında kalan ve mükerrer isim verilen Güzelay sokağının isminin değiştirilerek Nazmi Uzun isminin verilmesini kabul ederken, 1188 ada ile 1794 ada arasında bulunan isimsiz yola Sefa isminin verilmesi talebini ise reddetti. Bu isimsiz sokağa Zeytin Dalı operasyonunun ilk şehidi olan Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın isminin verilmesi komisyon tarafından kabul edilirken, komisyonun kararları meclis tarafından da oybirliği ile kabul edildi.

 

Haber / Özge MERİÇ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN OYUNUZU HANGİ ADAYA?
MİLLET İTTİFAKI ADAYI KADİR ALBAYRAK
CUMUR İTTİFAKI ADAYI MESTAN ÖZCAN
Kapaklı anketinden Mandalı çıktı
Partililer esnafla tartıştı
Kozuva, Akay’a 20 gün ömür biçti
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu Tekirdağ'a geliyor
Türkiye – Bulgaristan güncel ilişkileri konuşuldu
Albayrak, ezber bozmaya devam ediyor
Organları, 3 hastaya umut oldu
“Varlık kuyruğu olsaydı başında sen olurdun”
Kermes ile geri dönüşüme destek
"Bizim arkamızda millet var"
Başkan Albayrak minik öğrencilerle bir araya geldi
Okullar arası bilgi yarışması düzenlenecek
Görevlerini devrettiler
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir