Kurtoğlu Çorlu’ya, Sevgi Çerkezköy’e atandı    16 günde 946 bin TL ceza    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Ekim 2018 Cuma   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

“Cennet köyümüzü cehenneme çevirmesinler”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kapaklı Pınarça Mahallesi’nde program düzenlendi. Kadınlar Günü programının gündemi de Kapaklı-Çerkezköy sınırlarında yapılması planlanan termik santral oldu. Pınarçalı kadınlar “Bizim cennet köyümüzü cehenneme çevirmesinler. Bizi öldürmeden termik santral yapamazlar. Çocuklarımız için mücadele edeceğiz” dedi.

“Cennet köyümüzü cehenneme çevirmesinler”
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 08.03.2018 22:11 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kapaklı Pınarça Mahallesi’nde program düzenlendi. Saat 12:00’da başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Pınarçalı kadınlar adına konuşma yapan İlknur Bozkaya “Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hakları için mücadeleleri sırasında yanarak ölen 129 kadın işçinin anısına, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşik Milletler tarafından 16 Mart 1977 tarihinde kabul edilmiş uluslar arası bir gündür” dedi.

 

“KADIN, TOPLUMUN BİRLEŞTİRİCİ UNSURUDUR”

 

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandığını söyleyen Bozkaya “Bazı yasaklı zamanlar geçirilmesine rağmen 1984’ten itibaren her yıl Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya devam ediyor” dedi. Kadının toplumun en etkili, yönlendirici, koruyucu, birleştirici ve en mücadeleci unsuru olduğunu söyleyen Bozkaya “Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur” dedi.

 

“KADININ ÖZGÜRLEŞMESİNE BAĞLIDIR”

 

Toplumun özgürleşmesi ve kurtuluşunun kadının özgürleşmesine ve kurtuluşuna bağlı olduğunu söyleyen Bozkaya “Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşıyor. Unutulmamalı ki Kurtuluş Savaşı’nın Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, Kara Fatmaları, Cumhuriyet devriminin kadın önderleridir. Kadının içinde olmadığı hiçbir toplumsal-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz. Bu hareket ileride de olabilir, geride de olabilir. Ama kadın her zaman ileriye götüren yerde yer almıştır” dedi.

 

“KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR”

 

Anayasa’nın 56’ncı maddesinde ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ ifadelerinin yer aldığını anımsatan Bozkaya “Bizler Pınarçalı kadınlar olarak Cumhuriyetimizin bize kazandırdığı yasal haklarımızdan güç alarak, huzur içinde sağlıklı yaşam hakkımız gereği, yaşadığımız Çerkezköy-Kapaklı ilçeleri ile birlikte Trakya’nın tarım topraklarının asil yağmurları ile kirletilmesine, Istranca Ormanlarının telef olmasına, su havzalarımızın tahrip edilmesine, insanlarımızın hastalıklarla boğuşmasına, binlerce yıl süre gelen bir yaşamın yok edilmesine karşı anayasal hakkımızı kullanarak Çerkezköy Kömürlü Termik Santralin bölgemizde kurulmasına izin vermeyeceğiz. Kadın varsa demokrasi var” dedi.

 

“BİZİ NEDEN YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR?”

 

Bozkaya’nın konuşmasının ardından program Hediye Oban ve İsmet Yılmaz’ın şiir okuması ile devam etti. Şiirlerin okunması sonrası tek tek söz alan Pınarçalı kadınlar termik santral kurulmasını istemediklerini vurgulayarak “Termik santral mücadelemizde herkesi yanımızda görmek istiyoruz. Bize toplu katliam yapsınlar, birden öldürsünler. Bizi neden yavaş yavaş öldürmek istiyorlar” dediler.

 

“ÖLMEK İSTEMİYORUZ, YAŞAMAK İSTİYORUZ”

 

Pınarçalı kadınlar “Bizim cennet köyümüzü cehenneme çevirmesinler. Bizi öldürmeden termik santral yapamazlar. Çocuklarımız için mücadele edeceğiz. Bu, sağlık meselesi” dedi. Termik santralin yapılmaması için 7 aydır mücadele ettiklerini söyleyen Pınarçalı kadınlar “Sessiz çığlığımızı duyurmaya başladık. Termik santralden vazgeçilene kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler ölmek istemiyoruz, yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

 

“MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK ARTACAK"

 

Enerjiye karşı olmadıklarını da vurgulayan Pınarçalı kadınlar “Enerjinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat enerjinin elde edilmesi için farklı yöntemler var. Rüzgar güllerimiz, güneş enerjimiz var. Bunlardan enerji edilebilir. Termik santrale hayır, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine evet” dedi. Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir de “her zaman yanınızdayız. Bu iş bittiğinde de kutlamaları hep birlikte yapacağız” dedi. TEMA Vakfı Çerkezköy Temsilcisi Nilüfer Ceylan da “Kadın bir mucize. Bunu Pınarça’da da görüyoruz. Gerçekten bir mucizeye dopru gidiyoruz. Halk en büyük güç, hele de içinde kadınlar varsa. Bu mücadele büyüyerek daha da artacaktır” diye konuştu.

 

SEVGİ ÇEMBERİ OLUŞTURDULAR

 

Konuşmaların ardından Pınarçalı kadınlar adına Fevziye Buğa’ya plaket verildi. Plaket takdiminin ardından Pınarçalı kadınlar mahalle meydanında kol kola girerek sevgi çemberi oluşturdu.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
ÇERKEZKÖY'E YAPIMI PLANLANAN TERMİK SANTRAL BÖLGEMİZ YAPILIR MI,YAPILMAZ MI?
YAPILMAZ
YAPILIR
YANLIŞ YERSİZ VE ÇAĞ DIŞI BİR YATIRIM
Çiftliğinde intihar etti
Yakınları tarafından evinde ölü bulundu
Trende mahsur kaldılar
Kaçak yapılara geçit yok
Devrilen işçi servisinde 14 kişi yaralandı
Eşi tarafından öldürülen kadın sonsuzluğa uğurlandı
Güne, Çerkezköy ve Kapaklı’dan paylaştığı fotoğrafla başladı
Asıl kusurlu bulunan 4 kişi serbest bırakıldı
Emeklilikte yaşa takılanlar meclis gündeminde
Denize girmek yasaklandı
10 yeni durak montajı yapıldı
Karadeniz’in yöresel ürünleri Çerkezköy’de
Market soyguncusu tutuklandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir