Gazilerden Ankara çıkarması    Polisten kaçarken kaza yaptılar    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    23 Ekim 2018 Salı   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Adım adım geçiş süreci

Kamu Taşeron İşçilerinin Sürekli İşçi Kadrolarına Geçiş Süreci ile ilgili düzenlenen toplantıda sunum yapan İŞKUR Tekirdağ İl Müdürlüğü Personeli Mustafa Aktaş, merkezi idarelerdeki ve yerel yönetimlerdeki taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecini anlattı. Yerel idarelerde şirketi olmayan belediyelerin şirket kuracağını belirten Aktaş “Mevcut taşeron işçiler, belediyelerin şirketlerinde istihdam edilecek” dedi.

Adım adım geçiş süreci
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 09.01.2018 16:13 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çalışma ve İş Kurumu Çerkezköy Hizmet Merkezi ile Sosyal Güvenlik Kurumu Çerkezköy Hizmet Merkezi işbirliğinde Çerkezköy’de Kamu Taşeron İşçilerinin Sürekli İşçi Kadrolarına Geçiş Süreci ile ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

 

Saat 14:00’da İŞKUR Çerkezköy Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çerkezköy Devlet Hastanesi, Kapaklı Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

TALEPLER ÇALIŞTIKLARI KURUMA YAPILACAK

 

İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi Şube Müdürü İlhan Kütük, taşeron işçilerin kadroya geçmeleri için en önemli sürecin 2 Ocak itibari ile başladığını ifade etti. Bu süreçte başvuruların taşeron işçilerin çalıştığı kurumlara yapılacağını söyleyen İlhan Kütük “Taşeron işçiler 10 günlük süreçte başvurularını yaparak kadro taleplerini ilgili kurumlara iletecek” dedi.

 

SINAV SONUCUNA İTİRAZ HAKKI OLACAK

 

1 Ocak tarihli resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile başvuru şekillerinin detaylı anlatıldığını ve örnek başvuru formu ile dilekçelerin yayımlandığını belirten Kütük “Taşeron işçiler 10 gün içinde başvuracak ve 2 Nisan’da tüm işlemler tamamlanmış olacak. Bu arada yapılacak yazılı sınavda 100 üzerinden 50 alanlar başarılı sayılacak. Sınav sonucuna itiraz hakkı olacak” dedi.

 

ADIM ADIM BAŞVURU SÜRECİ

 

Sınavların 3 Mart’ta başlayacağını ve 22 Mart’ta sona ereceğini söyleyen Kütük, adım adım başvuru süreci anlattı. Hem merkezi yönetim hem de belediye ve özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerinin istihdam edilmek üzere başvurularının 2 Ocak’ta başladığını ve 11 Ocak’ta sona ereceğini belirten Kütük “Son başvuru tarihinden sonra hiçbir şekilde başvurular dikkate alınmayacak. Geçiş süreci 2 Ocak’tan itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Alt işveren işçileri çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklar. İşçilerin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında personel çalıştırılmasına dayalı bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacak. Alt işveren işçilerinin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmiyor” dedi.

 

HAK KAYBINA SEBEP OLMAYACAK

 

90 günlük sürecin sonunda, işçilerin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin belge ve sulh sözleşmesinin çalıştıkları idarelerce talep edileceğini söyleyen Kütük “İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile sulh sözleşmesi yapacaklar. Bu sözleşme işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacak” bilgisini verdi.

 

“HAKLARINDAN VAZGEÇMESİ ANLAMINA GELMİYOR”

 

Sulh sözleşmelerinin idare ile yapılacağını, bu durumun, alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına gelmediğini söyleyen Kütük “Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar. Alt işveren işçileri, bu kapsamda çalıştıkları hizmet süreleri, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde idareler tarafından ileride ödenecek kıdem tazminatına esas toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında dikkate alınacak” dedi.

 

“ÇALIŞTIKLARI İDARELER EMRİNDE GÖREV YAPACAKLAR”

 

Sürekli işçi kadrosuna geçirilecek işçilerin ücreti ve diğer mali ve sosyal haklarının, mevcut bireysel iş sözleşmesinde belirtildiği şekilde korunacağını söyleyen Kütük “Sürekli işçi kadrosuna geçirilen personeller, personele dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalıştıkları idareler emrinde görev yapacaklar” dedi.

 

ŞİRKETİ OLMAYAN BELEDİYELER ŞİRKET KURACAK

 

Açıklamanın ardından İŞKUR Tekirdağ İl Müdürlüğü Personeli Mustafa Aktaş, merkezi idarelerdeki ve yerel yönetimlerdeki taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecini anlattı. Yerel idarelerde şirketi olmayan belediyelerin şirket kuracağını belirten Aktaş “Mevcut taşeron işçiler, belediyelerin şirketlerinde istihdam edilecek” dedi. Sunumun ardından İŞKUR ve SGK yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerin sorularını yanıtladı.

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
ÇERKEZKÖY'E YAPIMI PLANLANAN TERMİK SANTRAL BÖLGEMİZ YAPILIR MI,YAPILMAZ MI?
YAPILMAZ
YAPILIR
YANLIŞ YERSİZ VE ÇAĞ DIŞI BİR YATIRIM
Çiftliğinde intihar etti
Her bel ağrısı fıtık değildir
Bitmeyen çile
Kaçak yapılara geçit yok
Maçta kalp krizi geçirdi
Karadeniz, gazetecileri kahvaltıda ağırladı
‘Bizim için makamlar değil ülküler önemlidir’
Mantardan zehirlenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı
Güne, Çerkezköy ve Kapaklı’dan paylaştığı fotoğrafla başladı
4. kattan düşen genç hayatını kaybetti
4 ton atık kağıt topladılar
Katar heyeti Tekirdağ’ın yollarını inceledi
Market soyguncusu tutuklandı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir