6’ncı kattan düşen bebek hayatını kaybetti    Yaşlı adam evinde ölü bulundu    Künye    Reklam    Bize Ulaşın    19 Eylül 2019 Perşembe   
Marmara Haber
  Kapaklı Çerkezköy Saray Çorlu Ergene M.Ereğlisi Hayrabolu Muratlı Süleymanpaşa Şarköy Malkara Türkiye Tekirdağ Edirne Kırklareli
Son Dakika Yazarlar Türkiye Konuşuyor Fotoğraf Galeri WEB TV T Haber E-Gazete Anket Haber Arşiv
 ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR DÜNYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT YAŞAM SAĞLIK MAGAZİN BİLİM TEKNOLOJİ RESMİ İLAN

Lamı Cimi Yok Bunun Adı da İhanet

Çerkezköy’ü kabusu yaşatan, izleri ve kokusu halen süren kokunun altından daha pis kokular çıktı. Çerkezköy’den Gebze’ye imha edilmek için gönderilen kimyasal, kanalizasyon hattına deşarj edilmiş.

Lamı Cimi Yok Bunun Adı da İhanet
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Yayın Tarihi: 15.02.2017 21:36 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

11 gündür Çerkezköy'ü etkisi altına alan kötü kokunun failleri belli oldu. Dün İlçe Kaymakamlığı binasında kurulan kriz masasında yapılan toplantı sonrası ardı ardına gelen kritik açıklamalarda, emniyet mensuplarının 11 günlük MOBESE kayıtlarını incelemesi sonrası Çerkezköy'de üretim yapan bir tekstil fabrikasının kimyasal atığını almak üzere Tuzla'dan gelen iki aracın, atığı Gebze'deki imha alanına götürmek yerine Çerkezköy ilçe sınırlarında bulunan kanalizasyon hattına kaçak olarak deşarj ettikleri MOBESE görüntülerine yansıdı. Yetkililerin konuyla suç duyurusunda bulunmasının ardından Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti.

 

KRİZ MASASI SONRASI İLK AÇIKLAMA YAPILDI

 

Çerkezköy Kaymakamlığı'nda Çerkezköy İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban başkanlığında, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediyesi Başkanı Vahap Akay ve TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa'nın katılımıyla kurulan kriz masası toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdürü Şafak Başak, "TESKİ’nin fabrika denetimi yapma hakkı yok ve bir takım şüpheler vardı. Emniyetimizde konuyu çözme konusunda önemli adımlar attı. TESKİ'ye düşen görev: okulla ilgili çalışmaları yapmak ve kokuyu gidermek için gayret göstermek olacak. Burada TESKİ’de mağdur ve hukuken bu işin peşini bırakmayacağız. Bu tür şeylerin olmaması için bütün birimlerin tedbir alması gerekiyor. Kaynaklanan havanın hakkında TESKİ olarak kendi kanal hatlarımızda olan zararın giderilmesi için çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

 

BU YAPILAN VATAN HAİNLİĞİDİR

 

Toplantı sonrası bir hayli sinirli olduğu gözlenen CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer olayın başladığı andan itibaren mülki amirlerle görüşme içersinde olduklarını kaydederek, "Yaklaşık on gün önce başlayan bu koku için o noktaya gitmiştik. Logarın kapağını açıp oradan kaçak yola boşaltarak bu maddeleri bertaraf edemezsiniz. Bu küstahlığın ötesinde vatan hainliğidir. İnsanların canına ve sağlığına kastedilmiştir. Siz bunu logara dökerek bertaraf edemezsiniz. Geldiğimiz noktada bu kadarına cüret etmek ‘yok artık’ dedirtti. Konunun sevindirici kısmı ise gerekli önlemlerin alınması ve o kanalın sürekli temizlenmesidir. Alınan örnekler laboratuara gönderildi ve oradan gelecek raporu bekliyoruz. Bunun ötesinde bu maddeyi buraya döken bir fabrika ve o maddede bellidir. Maliyet hesabıyla insan sağlığını bu şekilde pazara çıkartmanız kabul edilebilir değil. O firma ve buna göz yuman herkesin cezalandırılması lazım ki caydırıcılığı olsun. Yoksa her seferinde aynı şeyleri yaşarız" dedi.

 

SON DERECE VAHİM VE ÜZÜCÜ

 

Kısa bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, “Adli soruşturmanın tamamlanmasının ardından net konuşacağız. 4 Şubat tarihinden beri 11 gündür Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ konuyla ilgili büyük bir çalışma yapmıştır. Bu durum son derece vahim ve üzücüdür" ifadelerini kullandı.

 

ALERJİK REAKSİYONA MARUZ KALDILAR

 

Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu önünde kötü koku hakkında yaşadıkları sorunu dile getiren bir veli, "Çocuklarımız hasta oldu, eğitimleri aksadı, yemekten içmekten kesildiler. Yetkililer duruma bir el atsın ne olur” dedi. Kötü koku sebebiyle alerjik reaksiyon yaşadığını ifade eden bir minik öğrenci ise, "Çok koku var ve kokudan sonra yüzümde alerji çıktı. 11 gündür okula gitmiyorum, arkadaşlarımı ve öğretmenimi özledim. Öğretmenler devamsız yazmıyorlar. Kokunun nedeniyle ilgili bir şey söylemediler” diye konuştu. Bir diğer veli ise "Çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı şikâyetiyle eve geldi. Veliler olarak tepkiliyiz, çocuklarımızı okula göndermek istemiyoruz. Kaymakamlıktan verilen bilgiye göre, failler bulundu, veliler olarak bu kişilerin bizim karşımıza getirilmesini istiyoruz" dedi.

 

EMNİYETE GİDEREK ŞİKÂYETÇİ OLDULAR

 

Okul Aile Birliği Başkanı Aysel Erol ise şunları söyledi: “Kötü kokudan dolayı Okul Müdürü Önder Ayaz Bey ile İlçe Eminyet Müdürlüğü'ne giderekşikâyetçi olduk. Eğitimi bir kenara bırakalım kokuya sebep olan kişilerden şikâyetçiyiz. Bin300 öğrenci adına şikayette bulundum. Tabi ki eğitimcilerimiz de mağdur,onlar tüm gün boyunca okulda kalıyorlar. Kimyasal olmadığı söyleniyor ama kimyasal ise bunun telafisini nasıl yapacaklar merak diyorum. ‘Anne benim boğazım yanıyor’ diye çocuğum okuldan eve geldi. Logar kapağı da var okulumuzda, bizim çevresel olarak bir diğer şikâyetimiz bu yönde. İnsanlarımız konu hakkında biraz duyarsız kaldı. Bizim 6 yaşındaki çocuklarımızın körpecik ciğerleri, sağlıkları bu kadar ucuz mudur? Belediye çalışanları da çok zor şartlarda çalışmak zorunda kaldılar. Resmi tatil de edilmiyor devlet yetkililerimizin bu noktada neden yetkisiz kaldığını merak ediyorum.”

 

TESKİ OKULUN DURUMUNU ELE ALACAK

 

TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa inceleme yapmak üzere geldikleri Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu önünde velilere ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başa yaptığı açıklamada, "Kokunun kaynağı hakkında dünkü gelişmelerden sonra kanalizasyon hattımıza atılan bir madde olduğuna dair bulgular elde ettik. Okulun kanal hattını başka bir hattan vererek burayı en kısa sürede kokudan arındırmak istiyoruz. Bir daha dökülmezse koku azalacaktır, gerekirse başka kimyasallarla bir çalışma yapacağız. Bu işin mağduru Çerkezköy halkı ve TESKİ'dir. Çerkezköylülere yapılan bir haksızlıktır. Daha önce bu tür bir koku ile daha karşılaşmadık. Önemli olan failinin bulunmuş olması, biz de TESKİ olarak duruma müdahiliz. Avukatlarımız da konunun peşinde olacak, zararın telafisi için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuşarak TESKİ'nin gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğini ifade etti.

 

SON DERECE PROFESYONELCE

 

Sözlerine devam eden Başa, “Konu ile adli makamlar ilgileniyor.Dileyen vatandaşımız adli makamlar aracılığıyla hakkını arayabilir. Bir tankerin saat 20.00 sularında buraya gelerek kaçak olarak mevcut maddeyi boşalttığı görüntüleri bulunuyor. Sanki belediye yetkilisiymiş gibi geliyorlar, tepe lambaları mevcut tıpkı bir belediye çalışması yapılmış gibi bir süs vererek kaçak boşaltım yapıyorlar. Reflektörleri açık, TESKİ ya da belediye çalışanı kıyafetleri olan, araçlarına Türk bayrağı basarak kamufle etmeye çalışmışlar. Halkımız bu tür kanalizasyona dair çalışmalar gördüğünde lütfen duyarlı olsun ve Alo 185 hattımıza ihbarda bulunsunlar” dedi.

 

DİLEYEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLİR

 

Kaymakamlık binasında yapılan istişare toplantısındaÇerkezköy'ü 11 gündür etkisi altına alan kokunun en keskin hissedildiği yerlerden biri olan Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu önünde açıklamalarda bulunan CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, "Pazar günleri Çerkezköy'ün havası bozulur, yıllarca hep şikâyet ettik ‘yeterince denetim yapılmıyor’ diye ama 4 Şubat'ta yapılan tamamıyla bir hainliktir sabotajdır. Sağlığımıza kast edilmiştir. İki tanker dolusu kimyasalı logarı açıp kimyasalı atmak vicdansızlıktır. Bu güne kadar bütün zarar görenler, vatandaşlarımız savcılığa suç duyurusunda bulunabilir" ifadeleriyle mağdur olan vatandaşların haklarını aramalarını istedi.

 

OKUL TAHLİYE EDİLEBİLİR.

 

Kötü konunun ilk hissedildiği andan itibaren TESKİ'nin gerekli incelemelerde bulunduğunu ardından analiz için laboratuara numune gönderdiklerini ifade eden Yüceer, "Biz sanayi kentinde yaşıyoruz, tolere edilebilecek ölçüde oluşabilecek her türlü kirliliğe tamam desek de sağlığımıza zararı olacak kadar bir kirlilik olursa bunun adı suç oluyor. İki tankere atıklarını yükleyip bizim kanalizasyon çukuruna boşaltamazsınız siz. Bunu oraya kim gönderdiyse, kim göz yumduysa cezalandırılacak. İlçe Milli Eğitim Müdürü’yle konuştuk, buradaki öğrencilerimiz yayınlanan KHK ile İlçe Milli Eğitime kazandırılan o binaya alınabilecek. Okulun yapısal sorunları ile ilgili TESKİ çalışmalarına başlayacak. Şu an kimyasalın ne olduğunu bilmiyoruz. Laboratuar sonuçlarımızda maddeye ulaşamadık ama havada bir koku var. 3 kilometrelik bir alanda koku hâkim" dedi.

 

BAŞA'DAN İNANILMASI GÜÇ İDDİA..

 

TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa ise inanılmaz bir iddiada bulundu. Başa, bu tür atıkların başka yerlere de atılmış olabileceğini ifade ederek, benzer kokuya Kızılpınar'da da rastladıklarını ifade etti. Başa, "Başka yerlere de atılmış olabilir. Derelere de bu tür kimyasal maddeler dökülmüş olabilir çünkü Kızılpınar kolektör hattını inceledik orada da benzer bir koku var" diyerek incelemelerin ve soruşturmanın daha kapsamlı yapılması noktasında adeta uyarılarda bulundu.

 

YÜCEER KONUYU MECLİSE TAŞIYACAK

 

İncelemeleri devam eden numunelerden gelecek rapor ile vatandaşlara daha somut açıklamalarda bulunabileceklerini ifade eden Yüceer, belirtilen şikâyetlerden dolayı hastaneye giderek muayene olan öğrencilere rapor verilmesi noktasında İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün talimat vermesi gerektiğini ifade etti. Benzer olayların yaşanmaması için devletin caydırıcı yasalar düzenleyerek önleyici cezalar getirmesi gerektiğini kaydeden Yüceer, TBMM'de soru önergesi vererek gerekli çalışmaları yapacağını ifade etti.

 

AKAY: BUNUN ADI SABOTAJDIR

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay okul önünde yaptığı açıklamada faillerin bulunduğunu fakat logara kaçak yollarla deşarj edilen maddenin insan sağlığına ne derece zararlı bir madde olduğuna dair henüz bir raporun kendilerine ulaşmadığını belirtti. Raporun en geç cumartesi günü Kaymakamlığa ulaşacağını ifade eden Akay, vatandaşlara gerekli açıklamaları yapacaklarını ifade etti. Kokuya sebep olabilecek üç fabrikadan şüphelendiklerini ve emniyet mensuplarının 11 günlük kamera görüntülerini detaylı olarak incelemesi sonrası faillerin ortaya çıktığını ifade etti. "Bunun adı cinayettir, sabotajdır" diyen Akay, "Şaban Bey sabotaj olduğunu ifade etmişti ama biz iyi niyetli yaklaşarak buna ihtimal vermek istememiştik fakat gördük ki bu bir sabotaj. Bu vicdansızlar kendilerini belediye personeli olarak kamufle ederek kaçak yollarla deşarj yapmışlar bunu insan olan birisi yapamaz. Okulun kanalizasyon hattını buradan alarak başka bir hatta bağlayacağız kokudan arındırmak için. Okulun FETÖ'den alınan malum binaya taşınması ise Kaymakamlığın yetkisi dâhilinde olan bir konu" dedi.      

 

Haber / Celal KARAKURT

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
  YAZARLAR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
ANKET
YEREL SEÇİMLERDE MARMARA HABER GAZETESİNİN HABER VE HABER PERFORMANSINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
ÇOK İYİ
İYİ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
Sahte MİT’çiden 12 milyonluk vurgun
Barajda ceset bulundu
Yanan ev kullanılmaz hale geldi
Ahır yangınında 20 küçükbaş hayvan telef oldu
Belediye hoparlöründen vatandaşlara şiddetli fırtına uyarısı
“Kapaklı için elimizden gelenin fazlasını yapacağız”
Ağaca vuran otomobil şarampole uçtu
Yangında 50 dönüm ormanlık alan ile 800 ağaç zarar gördü 
22 başpehlivan güreşti
Yaşlı adam evinde ölü bulundu
AK Parti’den 2 istifa
Telefon dolandırıcısı yakalandı
Pavli Panayırı başladı
Marmara Haber Gazetecilik Ajans Ofset Marbaacılık Reklam Organizasyon San. ve Tic. Ltd. Şti
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 725 26 10 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
e-mail: haber@marmarahaber.com.tr

Künye    Reklam    Bize Ulaşın
sanalbasin.com yesidir